Fotovoltaická elektrárna
v bytovém domě? Proč ne!

12 října, 2018
Martin Ištvánek

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Populární technologií poslední doby se staly fotovoltaické panely. Vyrábět si vlastní elektrickou energii ze slunce je efektivní a přináší to řadu výhod. Slunce je zdarma a elektřina je jako energie využívána stále častěji. Díky rychlému vývoji baterií navíc tento podíl stále poroste. Mimo vaření, praní, mytí nádobí, žehlení, topení, ohřev teplé vody, klimatizování a vzduchotechniky tak elektřina pohání naše jízdní kola a v brzké době bude běžně pohánět i naše automobily.

Fotovoltaické panely zatím měly status něčeho, co se u bytových domů nevyplatí a hodí se tedy jen pro rodinné domy nebo velké solární parky. To už ovšem dávno není pravda. Komponenty pro výstavbu fotovoltaických elektráren totiž v posledních letech výrazně zlevnily a jejich výstavba je navíc podporovaná dotacemi. Jediným problémem tak zůstává to, že v bytových domech je odběr elektrické energie rozdělen na mnoho malých odběrných míst (jednotlivých bytů), pro které je i ta nejmenší třífázová fotovoltaická elektrárna příliš velká.

Díky technologii, kterou dnes využíváme má totiž smysl instalovat FVE o výkonu alespoň 3 kWp (kilowatt-peak – okamžitý výkon). Tento výkon má smyl instalovat tam, kde je roční spotřeba alespoň 6MWh elektrické energie. Jen pro představu společné prostory průměrného bytového domu, kde je hlavní odběr světlo na chodbách a v lepším případě výtah spotřebuje ročně cca 2–3 MWh elektrické energie ročně, což zhruba odpovídá i spotřebě jednoho bytu.

Zkuste si ale představit situaci, že byste mohli sloučit všechna malá odběrná místa do jednoho velkého. V takové chvíli se situace podstatně změní. Bytový dům o sto bytech s průměrnou spotřebou 2,5 MWh ročně najednou představuje sloučený výkon 250 MWh plus společné prostory. Najednou neplatíte stálou platbu za 101 jističů, ale pouze za jeden větší (nikdy to není prostý součet těch menších). Můžete do okruhu připojit jednu velkou společnou fotovoltaickou elektrárnu a elektřinu z ní využívat ve všech bytech. S přibývajícími klimatizacemi, nabíjením akumulátorů, které začínají být téměř ve všech technologiích, a aktivní vzduchotechnikou začíná být taková možnost obzvláště zajímavá.

Společnost ČEZ Bytové domy už má takové řešení k dispozici a je poměrně jednoduché. Majitel domu nebo SVJ si pořídí vlastní fotovoltaickou elektrárnu, v jednotlivých bytech jsou namontovány podružné elektroměry a na patu domu je instalován jeden elektroměr fakturační. Pokud elektrárna vyrábí, tedy přes den, všichni obyvatelé bytového domu spotřebovávají prioritně elektřinu z fotovoltaické elektrárny. Pokud elektrárna nestíhá pokrýt momentální potřebu nebo pokud nesvítí slunce, přichází na řadu elektřina nakoupená od dodavatele. Pouze tato nakoupená elektřina je pak rozúčtována mezi jednotlivé obyvatele.

Zaujala vás myšlenka vlastní fotovoltaické elektrárny? Ozvěte se nám a my vám spočítáme, jestli se toto řešení hodí pro váš bytový dům. Podívejte se na další informace o sloučení odběrných míst.

Další podobné články

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Kromě solárních kolektorů pro ohřev teplé vody se na střechách některých bytových domů objevují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Primárně ji lze využívat pro společné prostory domu, připravovaná řešení ale budou umožňovat ekonomicky podstatně zajímavější možnost zásobovat vlastní elektřinou také jednotlivé domácnosti.