Elektřina zdražuje! Známe vychytávky, díky kterým ušetříte

26 srpna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Cena elektřiny stoupá, ale každá domácnost má zajisté ještě možnosti, jak energii ušetřit. Že nevíte? Zkuste nalézt v našem článku alespoň jeden tip, který jste ještě neznali!

Stand-by režim

Všichni máme doma televize, WiFi routery, nabíječky a možná i pevné počítače. Pravděpodobně je ponecháváte po vypnutí v zásuvce, a to je chyba. Většina vyjmenovaných spotřebičů má tzv. stand- by režim, česky to můžeme nazvat pohotovostní režim. Takto vypnuté (tedy nevypnuté) spotřebiče stále odebírají elektrickou energii, sice méně, ale při větším počtu těchto spotřebičů v jedné domácnosti se to již na vašem účtu podepíše. Vytahování elektrických přístrojů ze zásuvek se tedy doporučuje kdykoliv přístroj vypínáte nebo třeba odjíždíte na dovolenou. Řešením také může být prodlužovací kabel s vypínačem.

Plňte na maximum

Vyprat jen dva ručníky a zapnout myčku jen po obědě ve dvou? Také špatně. Spotřebiče jako pračku, sušičku prádla a myčku vždy zapínejte maximálně naplněné. Dobré je také prát na nižší teplotu, což moderní pračky a kvalitní prací prostředky umožňují. Do sušičky zas umisťujte jen prádlo, které je maximálně vyždímané ­ – zkrátíte tak dobu sušení, a tím spotřebu elektřiny.

Čím svítíte?

Máte skutečně všude úsporné žárovky? Svícení pomocí LED osvětlením je jednoznačně úspornější, a to nejen nižší spotřebě, ale také delší životnosti nosičů světla. Nevěříte? LED žárovky spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. A co životnost? U klasických žárovek se uvádí životnost cca 2 000 hodin a u LED osvětlení (využívaného do domácností) je to cca 30 000 hodin.

A co dál? Zhasínejte! Zkuste si osvojit toto jednoduché pravidlo a prostě zhasínejte vždy při odchodu z místnosti. Je to navíc jeden z návyků, do kterého se může zapojit celá rodina a osvojíte si ho velmi snadno.

Hrnečku vař

Také šetření elektřiny v kuchyni je rutinní záležitost. Vše zajistí správný způsob vaření a používání vhodného nádobí. Nejvíce přátelská ke spotřebě elektřiny je indukční varná deska. Takže jestli plánujete rekonstrukci kuchyně, jednoznačně po ní sáhněte.

Také se za každou cenu naučte používat pokličku. Při vaření totiž dokáže snížit spotřebu elektřiny až 4x oproti nezakrytému hrnci. Pamatujte i na to, že na velkou plotýnku rozhodně nepatří malý hrnec. Při ohřívání dále dbejte na to, ať ohříváte jen skutečně potřebné množství. To samé platí u rychlo varné konvice – i do ní vlívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete.

Další podobné články