Co je důležité pro správné osvětlení interiéru

30 listopadu, 2018
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Výběr vhodného osvětlení do interiéru je často složitější, než se může zdát. Musí splňovat estetické i praktické požadavky. Důležitá je i volba typu žárovky, zářivky nebo diody. Správně zvolené osvětlení má význam i pro naše zdraví. I když si to neuvědomujeme, nevhodně zvolené osvětlení nám může přivodit bolesti hlavy, pálení očí, únavu.

Každý prostor má jiné požadavky

Každý prostor v bytě nebo domě má své světelné specifikum, potřebuje jiné osvětlení a vyžaduje tedy jiný typ svítidla a světelného zdroje. Svítidlo jako takové je do značné míry designový prvek. Design ovšem nesmí převážit nad účelem – účel by měl být vždycky zvažován jako první. To, že svítidlo v interiéru dobře vypadá, totiž ještě neznamená, že ho ideálně osvětluje. Proto je důležité uvědomit si, jakému účelu má místnost, nebo její část, sloužit. Některé prostory vyžadují, abychom potřebné parametry osvětlení nadřadili nad všechny ostatní aspekty – jde například o pracovnu nebo kuchyň. Tady jsou osvětlenost, rovnoměrnost osvětlení, možnost reálného rozeznání barev a podobné parametry zcela zásadní.

Centrálním místem většiny bytů a domů bývá obývací pokoj. Proto bychom si na jeho osvětlení měli dát obzvláště záležet. Na prvním místě budeme v těchto místnostech určitě řešit design svítidel. Při jejich volbě a rozmístění ale musíme brát v potaz i kvalitu osvětlení.

Kuchyň patří mezi místnosti, které by měly být dostatečně osvětleny z důvodů bezpečnosti. Obzvláště k osvětlení pracovní plochy je vhodné použít podlouhlou zářivku nebo bodové světlo umístěné pod horní závěsnou skříňkou. Jestliže nemáme v kuchyni horní skříňky, je nutno připravit osvětlení už při stavebních pracích a na strop či zeď umístit vývody na světla.

Důležitou součástí bytu je i koupelna. Centrální světlo zde umístěné by mělo být dostatečně silné na to, abychom viděli nečistoty na podlaze. Z hlediska každodenního využívání je však nejvýznamnější světlo u zrcadla. Světlo zde umístíme nad zrcadlo či po jeho obvodu tak, abychom si nevrhali vlastní stín. Podtón osvětlení volíme studený, protože je pro úpravu zevnějšku nejvhodnější.

Materiál a barvy

Opomíjet bychom neměli ani materiál, ze kterého je vyrobeno stínidlo. Přírodní materiály jako jasanové dřevo, hedvábí, keramika nebo textil umí navodit útulný pocit domova lépe než například poněkud neosobní kov. Stejně tak světlé, přírodní tóny nebo pastelové či živé barvy stínidel jsou k pozvednutí ponuré zimní nálady vhodnější než lampy v sice elegantní, avšak tmavé barvě.

Úsporné nebo LED, klasické už ne

Úsporné žárovky (kompaktní zářivky) mají pro spotřebitele několik výhod. Patří k nim delší životnost než u standartních žárovek a okamžitý náběh na plný výkon. Velkou úsporu energie přináší nižší ztrátový výkon oproti klasickým žárovkám. Ten určuje, kolik elektrické energie se přemění na teplo a kolik na světlo. Kompaktní zářivky mohou uspořit až 80 % energie oproti klasickým žárovkám. Ještě o něco úsporněji se chovají LED žárovky. Jejich životnost je kolem 30 – 50 000 hodin (klasické vydrží nejčastěji kolem 1 000 hodin provozu). Jde o ekonomický kompromis mezi účinností a životností. Výhodou LED žárovek oproti úsporným je, že časem neztrácejí na zářivosti. Začnou svítit okamžitě plnou intenzitou, nevadí jim časté zapínaní a vypínání nebo nižší teploty. LED žárovky mohou uspořit až 90 % energie oproti standardním žárovkám.

Jak na osvětlení v zimě?

Během zimy bychom určitě měli do interiéru – a je jedno, zda se jedná o obytné místnosti, chodbu či kancelář – dodat více světel. V žádném případě nestačí mít pouze jedno centrální stropní osvětlení. Vhodné je doplnit místnost o nejrůznější stojací, stolní a nástěnné lampy.

Velmi důležité je také správné použití světelného spektra, které dnešní moderní žárovky nabízejí. V zimě se tak vyplatí používat světelné zdroje s rovnoměrným zastoupením barev. Na obalech těchto žárovek je od výrobce vždy uvedena zkratka RA nebo CRI /color rendering index/, která označuje index podání barev. Laicky řečeno nám oznamuje, nakolik je světlo vydávané tou kterou žárovkou podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnota, při níž se umělé světlo nejvíce podobá tomu slunečnímu, je nad 90 CRI.

Další podobné články

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Kromě solárních kolektorů pro ohřev teplé vody se na střechách některých bytových domů objevují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Primárně ji lze využívat pro společné prostory domu, připravovaná řešení ale budou umožňovat ekonomicky podstatně zajímavější možnost zásobovat vlastní elektřinou také jednotlivé domácnosti.