Družstevní vlastnictví slaví návrat

Družstevní vlastnictví slaví návrat

29 srpna, 2017

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Družstevní byt je investice do vlastního bez nutnosti hypotéky

Tradice družstevního bydlení sahá až do období první republiky. Po roce 1989 se začalo prosazovat vlastnické bydlení, dnes je ale obliba družstevního bydlení zpět. Důvod? Koupí družstevního bytu získáte bydlení bez hypotéky, s jasně a dlouhodobě danými pravidly. Každá splátka podílu je přitom investicí do vašeho bydlení, nikoliv – jako u nájemního bydlení – pouhým výdajem.

Koupě družstevního bytu: Hradíte čtvrtinu ceny, pak splácíte

Zatímco při koupi bytu do vlastnictví musíte uhradit celou cenu bytu, u družstevního bytu zaplatíte na začátku pouze 25–30 % jeho ceny. Měsíčně pak platíte pevně stanovené splátky, které se nenavyšují. Touto formou postupně uhradíte plnou cenu bytu. Po splacení plné ceny zůstáváte nadále členem družstva nebo můžete zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví.

Vlastnictví družstevního bytu: Majitel je nájemcem družstva

Jako majitel družstevního bytu vlastníte družstevní podíl. Jedná se o nájemní vztah, kdy vlastníkem bytu je družstvo. Nedisponujete proto takovými pravomocemi jako majitel bytu v osobním vlastnictví, například nemůžete byt zatížit zástavním právem.

Prodej družstevního bytu: Převod podílu je jednoduchý

Družstevní podíl můžete kdykoliv prodat, darovat či odkázat, což je jednodušší než u bytů v osobním vlastnictví. Nemusíte platit daň z nabytí nemovité věci, protože prodej probíhá převodem členských práv a povinností, tj. družstevního podílu na nového nájemníka, tedy člena družstva. Starší lidé tak mohou jednoduše převést družstevní podíl na své děti nebo vnoučata, což je u vlastnického bydlení poměrně složitá a nákladná záležitost.

Výhody družstevního bytu:

  • Nemusíte si brát hypotéku, tedy:
    • Nezadlužujete se
    • Družstevní byt si můžete pořídit v jakémkoliv věku
    • Nemusíte dokládat příjmy
    • Nehraje roli, zda jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná
    • Měsíční splátky družstevního podílu se nenavyšují
    • Převod družstevního podílu je snadný a rychlý, protože majitel není zapsán v katastru nemovitostí
    • Při převodu podílu se neplatí daň z nabytí nemovité věci
    • Starší byty mohou být až o 30 % levnější než nové

Nevýhody družstevního bytu:

Pokud chcete byt rekonstruovat nebo pronajímat, potřebujete souhlas bytového družstva

    • Vlastníte pouze družstevní podíl, proto jsou vaše pravomoci omezené

Pro koho je družstevní bydlení výhodné?

Princip družstevního bydlení je vhodný pro každého, kdo nyní nemá dostatek prostředků na zakoupení bytu do osobního vlastnictví a zároveň se však nechce zadlužit nebo nemá možnost získání hypotéky. Variantu družstevního bydlení často volí rodiče studentů, kteří chtějí rozumně investovat peníze.

Družstevní byty v nové výstavbě

V současné době na zvýšenou poptávku po družstevní formě bydlení reagují také developeři a staví se mnoho družstevních bytů v novostavbách.

Tip Rádce na finance:
Družstevní vklad můžete financovat prostřednictvím Rychloúvěru od Modré pyramidy.

Příklad:

V případě bytu v hodnotě 2 800 000 Kč:

• Minimální družstevní vklad ve výši 25 % činí 700 000 Kč

• 700 000 Kč od 5 543 Kč měsíčně a to bez nutnosti zajištění

Reprezentativní příklad:

RPSN níže uvedeného příkladu je 5,76 %.

Výše úvěru na bydlení, s požadovaným zřízením zástavního práva k pohledávce na výplatu vkladu ze stavebního spoření, je 100 000 Kč.

Splatnost úvěru je 15 let, pevná roční úroková sazba je 5,09 %

Měsíční splátky: 1.– 180. splátka je 820 Kč. 181. splátka je 698 Kč. Splátky ve fázi překlenovacího úvěru nevedou k okamžitému umořování jistiny.

Celková částka splatná spotřebitelem je 148 376 Kč a celková doba trvání smlouvy o spotřebitelském úvěru je 181 měsíců. S úvěrem jsou dále spojené následující úhrady: zasílání ročního výpisu z účtu stavebního spoření i účtu úvěru 25 Kč, vedení účtu stavebního spoření a úvěru ve fázi přiděleného úvěru 25 Kč měsíčně. Pro získání úvěru za nabízených podmínek je nezbytné uzavření smlouvy o stavebním spoření, směrování příjmu a plateb na účet vedený Komerční bankou, a.s. (náklady nejsou zahrnuty v RPSN).

Věděli jste, že…

Družstva začala působit jako malé organizace v západní Evropě, severní Americe a v Japonsku v polovině 19. století. První bytové družstvo založila v roce 1861 skupina řemeslníků pracujících v bavlníkových továrnách ve městě Rochdale na severu Anglie. Na území dnešní České republiky družstva začala fungovat v posledních dvaceti letech 19. století. Družstevní vztahy v té době upravoval Císařský patent č. 253/1852 říšského zákoníku, tzv. starý spolkový zákon. Zásadními změnami prošlo bytové družstevnictví po roce 1948. O vyřešení bytové otázky se měl postarat stát, bytová družstva proto zastavila výstavbu a omezila se na správu stávajícího bytového fondu. Další změny nastaly po listopadu 1989, kdy bylo zrušeno státní vedení družstev. V 90. letech měly na vývoj družstev zásadní vliv restituce; družstva byla podle obchodního zákoníku přeměněna na podnikatelské subjekty.

Další podobné články

Družstevní bydlení s podporou města Prahy má zelenou

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo na svém dnešním jednání realizaci nadlimitní veřejné zakázky s názvem „Partner pro projekt Dostupného družstevního bydlení – Lokalita Radlická (Smíchov)“ formou otevřeného řízení. Metropole tak odstartovala první pilotní projekt družstevní bytové výstavby s podporou Prahy.

Záznam webináře I Profesionální předseda SVJ

Záznam webináře I Profesionální předseda SVJ

Čím dál častěji mají SVJ problém najít členy ochotné pracovat ve statutárních orgánech společnosti. Práce ve výboru je nevděčná, špatně ohodnocená, zato plná osobní zodpovědnosti. Nelze se tedy divit, že si mnoho domů najímá externisty, kteří tuto práci za úplatu převezmou.