Do moderního bytového domu jedině moderní výtah

Do moderního bytového domu jedině moderní výtah

03 října, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Každý bytový dům dnes může být moderní. Zateplení, plastová okna, elektronické zvonky jsou dnes již samozřejmostí. A do moderního bytového domu patří také výtah. Co ty dnešní již umí?

Odpovězte si na základní otázky

Jak při rekonstrukci, tak celkové výměně se nejdříve zamyslete, co od nového výtahu očekáváte. Potřebujete větší výtah? Chcete, aby měl některé moderní technologie? Záleží vám také designu? A v neposlední řadě se také zaměřte na finance, kterými váš bytový dům disponuje.

Nový výtah přinese úsporu energií

Vyšší úspora energie je v dnešním bytovém domě nepostradatelná. A na to můžete vsadit také u výtahu. Moderní výtah dokonce dokáže elektrickou energii vyrobit!

Výtahy využívají tzv. proces rekuperace, kdy se potenciální energie kabiny nebo protiváhy výtahu převádí na elektrickou energii. Ta se poté opět vrací do sítě díky speciálnímu frekvenčnímu měniči a řídicího systému výtahu. Vrácená energie se spotřebovává v lokální síti v budově.

Mobil řízený přes telefon

Přes aplikace v mobilním telefonu si objednáme taxi, jídlo a nyní si můžeme přivolat i výtah. Nepostradatelnou výhodou je především bezdotykové odbavení cestujících. Výtah ovládáte skrze svůj telefon a nemusíte se tak dotýkat společných prostor – knoflíků – ve výtahu.

Ještě výtah nemáte?

V poslední době stoupá též zájem o instalacích výtahů do objektů, kde doposud žádný výtah nebyl. Obavy, zda je v našem domě vůbec možné výtah dodatečně instalovat, přenechejte odborníkům. Způsobů umístění výtahu a zhotovení výtahové šachty je celá řada, nejčastěji však vybíráme mezi dvěma základními typy. Nejrozšířenějším a starším typem výtahu je lanový. Druhá a novější technologie využívá hydrauliku, kdy se kabina pohybuje plynule na hydraulickém pístu.