Ceny bytů neklesají. Jak vidí vývoj trhu ekonomové?

Ceny bytů neklesají. Jak vidí vývoj trhu ekonomové?

24 ledna, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Ekonomika hlásí krizi. Jak to však vypadá s trhem s realitami? Ten, kdo očekával stejný scénář s cenami bytů jako v roce 2009, ten se mýlil. Stávající krize má a bude mít na realitní trh jiné dopady než krize předešlá. Proč tomu tak je?

Poptávka po bytech je větší

O aktuálním trhu s nemovitostmi nám více také prozradí poměr mezi nabídkou a poptávkou. Bytů k prodeji je obecně v Česku mnohem méně, než by bylo potřeba. Největší problém s volnými byty jsou v Praze a poté v Brně. S kapacitou volných bytů však bojují i další krajská města. Často se hovoří o nedostatečné výstavbě nových bytů, které jsou zbržděny povolovacími procesy. Podle údajů ČSÚ se zvyšuje počet obyvatel ve zhruba polovině krajů, jiné se vylidňují – nárůst obyvatel zaznamenávají ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Jednoznačně vede Praha, kam se přistěhuje každoročně cca 14 000 lidí, kteří hledají bydlení (Čechů i cizinců).

Nedostatek bytů = vyšší ceny

Kvůli nedostatku volných bytů a silné poptávce po nich se stále drží ceny bytů z hlediska evropských cen nadprůměrně vysoko. „V loňském třetím čtvrtletí – za něž jsou k dispozici nejnovější dostupná data – vzrostly v porovnání s průměrem roku 2015 ceny bytů a domů v ČR o 55,4 procenta. Výrazněji v celé EU zdražovaly v daném období ceny rezidenčních realit už pouze v Maďarsku, a to o 80,1 procenta. V Evropské unii jako celku, bez zahrnutí Británie, vzrostly v letech 2015 až 2020 ceny o 27,60, tedy jen zhruba polovičním tempem v porovnání s vývojem v ČR,“ nastiňuje data ekonom Lukáš Kovanda.

Kdy půjdou ceny nemovitostí dolů?

Když se podíváme na rok 2009, který byl odraze krize v roce 2008, tak největší propad čeká ceny bytů, o něco méně zasažené budou ceny domů a vůbec nejstabilnější bývají ceny pozemků. Očekáváme však, že zlevní jen některé byty – neohroženější z hlediska cenových výkyvů jsou staré panelové byty, byty na okrajích měst nebo v méně atraktivních lokalitách. Vyplývá to podle toho, kdo aktuálně tyto byty vlastní, což bývají lidé, kteří jsou nejvíce zasaženi nezaměstnaností a ekonomickou krizí. „Předpokládáme, že se ceny panelových bytů a nemovitostí v méně atraktivních lokalitách propadnou v roce 2021 o 10 – 15 %. Pokud uvažujete o prodeji takové nemovitosti, postupujte pokud možno velmi rychle,“ uvažuje ekonom Lukáš Kovanda.

Další podobné články

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jak správně reklamovat vyúčtování elektřiny nebo plynu

Máme za sebou období vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však možná překvapil neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit? 

Aktuálně: Pronájem bytu v poměru lokalita, velikost a cena

Aktuálně: Pronájem bytu v poměru lokalita, velikost a cena

Před rokem byly ceny pronájmů v Praze v řádu stovek korun nižší a situace byla podobná i v dalších krajských městech. Z analýzy trhu bydlení dále vyplývá, že zatímco nájmy rostly, meziročně rostla i cena za metr čtvereční u starších bytů.

Změny daně z nemovitých věcí 2024

Změny daně z nemovitých věcí 2024

Vládní konsolidační balíček přinesl od 1. ledna 2024 v oblasti daně z nemovitých věcí řadu změn. Vlastníky nemovitostí se dotkne zvýšení sazeb daně pro všechny nemovité věci v průměru na 1,8násobek. Na druhou stranu konsolidační balíček i stanoví, v jakém případě není povinnost daň hradit.