K družstevnímu bydlení se dnes upíná mnoho zájemců o získání bytu. Důvodem jsou především ceny bytů ve standardních developerských projektech a obtížná dostupnost hypoték. V obou případech je družstevní bydlení výhodnější řešení. Co to ale družstevní bydlení vlastně je a jaká je cesta k družstevnímu bytu?
Získejte nejaktuálnější
informace a zkušenosti
s předstihem
Majitelé bytových domů mimo hlavní město jsou zatím bez dotací. Přestože by chtěli budovy rekonstruovat a zateplit s dotací, žádná v tuto chvíli není k dispozici. Bylo by ale chybou usnout na vavřínech! Pro mimopražské bytové domy se stejně jako v Praze připravuje dotace Nová zelená úsporám. Odborníci radí: „Využijte čas, revitalizaci naplánujte, připravte projekt a jakmile stát vypíše dotaci, sáhněte po ní! Všechno stihnete včas a k penězům se skutečně dostanete.“ Výsledkem bude opravený dům a spokojení obyvatelé.
Zatímco majitelé bytových domů v Praze nadále mohou čerpat dotaci Nová zelená úsporám, v ostatních krajích je to komplikovanější. Původní Integrovaný operační program (IROP) v listopadu 2020 skončil, majitelé bytových domů tak čekají, co bude dál. Jak ale doporučují specialisté, čekat se teď rozhodně nevyplatí. „Chápu, že jsou teď možná zástupci společenství vlastníků či družstev opatrní, je to ale zbytečné. Schválení dotací v programu Nová zelená úsporám také pro celou Českou republiku je na spadnutí a čekat až k tomu dojde by mohlo znamenat, že na pomalejší projekty nezbudou peníze. Předběhnou je zkrátka ti, co budou na vyhlášení dotace připravení,“ říká Jakub Slačík z poradenského centra Domu plného úspor společnosti Alumbrado.
O dotace bude zájem – buďte připravení
Majitelů domů, kteří čekají na vypsání dotací je přitom stále hodně, v původním mimopražském programu IROP se totiž na mnoho projektů nedostalo a zůstaly tak bez peněz. Mají teď však drobnou výhodu – jejich projekt je připravený. Jakmile Ministerstvo životního prostředí národní program Nová zelená úsporám rozšíří na zbytek republiky, mohou o dotaci zažádat v podstatě okamžitě. „Podle dostupných informací ministerstvo program rozšíří také mimo Prahu zhruba v polovině roku. Je tedy nejvyšší čas na přípravu projektu. Proces přípravy není jednoduchý a vyžaduje čas,“ upřesňuje Jakub Slačík. Mezi kroky, které vás čekají, než o dotaci fakticky zažádáte patří tvorba návrhu opatření, schválení záměru na schůzi, předběžný rozpočet, návrh financování, vytvoření projektové dokumentace a několik dalších kroků. Celý proces si můžete ve třiadvaceti bodech prohlédnout na obrázku.
Na co můžete z programu Nová zelená úsporám získat peníze? Pokud bude program podobný jako je ten současný v Praze, můžete přemýšlet o následujících opatřeních:
- Zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah
- Výměna oken a dveří
- Výměna starých zdrojů tepla za efektivní ekologicky šetrné zdroje
- Výměna elektrického vytápění za systémy s tepelným čerpadlem
- Výměna plynového vytápění za systém s plynovým tepelným čerpadlem nebo za jednotku kombinované výroby elektřiny a tepla využívající jako palivo zemní plyn
- Solární termické systémy
- Fotovoltaické systémy
- Řízené větrání s rekuperací tepla
- Pořízení a instalace dobíjecích stanic pro osobní vozidla kategorie M1
Majitelé domů z celé České republiky mimo hlavní město mohou v tuto chvíli čerpat peníze na projekty týkající se energetických úspor bytových domů v programu Zateplování spravovaném Státním fondem podpory investic. Program Nová zelená úsporám se otevře podle všech předpokladů v polovině roku.
Zeptejte se odborníků!
Pokud máte pocit, že se v otázce dotací neorientujete, nebojte se zeptat přímo odborníků v našich poradenských centrech v Praze, Hradci Králové a v Brně. Profesionálové vám prostřednictvím telefonické či osobní konzultace poradí zdarma. Objednat si pak případně můžete i kompletní servis za předem dohodnutých podmínek. Naši specialisté mají s dotacemi zkušenosti a poradí vám, jak připravit záměr, schválit ho správně na schůzi vlastníků a připravit se na další potřebné kroky.
Konzultace ani služby v oblasti práva naše poradenská centra neposkytují. Kontakty najdete na našich stránkách.
Další podobné články
Družstevní bydlení je dostupnější, jeho rozmachu však brání zastaralá legislativa
V Knihovně Václava Havla v Praze proběhla ve středu večer diskuse na téma dostupnějšího bydlení. K jednomu stolu zasedly společně všechny strany, které mají k družstevní výstavbě co říct, aby zhodnotily posledních deset let na trhu. Zástupci obcí, družstevníků i stavitelů vyzvali stát k řešení zoufalé situace.
Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře
Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.