Mimopražské dotace se blíží. Buďte o krok napřed
a připravte včas projekt na revitalizaci domu!

Mimopražské dotace se blíží. Buďte o krok napřed a připravte včas projekt na revitalizaci domu!

12 dubna, 2021

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Majitelé bytových domů mimo hlavní město jsou zatím bez dotací. Přestože by chtěli budovy rekonstruovat a zateplit s dotací, žádná v tuto chvíli není k dispozici. Bylo by ale chybou usnout na vavřínech! Pro mimopražské bytové domy se stejně jako v Praze připravuje dotace Nová zelená úsporám. Odborníci radí: „Využijte čas, revitalizaci naplánujte, připravte projekt a jakmile stát vypíše dotaci, sáhněte po ní! Všechno stihnete včas a k penězům se skutečně dostanete.“ Výsledkem bude opravený dům a spokojení obyvatelé.

Zatímco majitelé bytových domů v Praze nadále mohou čerpat dotaci Nová zelená úsporám, v ostatních krajích je to komplikovanější. Původní Integrovaný operační program (IROP) v listopadu 2020 skončil, majitelé bytových domů tak čekají, co bude dál. Jak ale doporučují specialisté, čekat se teď rozhodně nevyplatí. „Chápu, že jsou teď možná zástupci společenství vlastníků či družstev opatrní, je to ale zbytečné. Schválení dotací v programu Nová zelená úsporám také pro celou Českou republiku je na spadnutí a čekat až k tomu dojde by mohlo znamenat, že na pomalejší projekty nezbudou peníze. Předběhnou je zkrátka ti, co budou na vyhlášení dotace připravení,“ říká Jakub Slačík z poradenského centra Domu plného úspor společnosti Alumbrado.

O dotace bude zájem – buďte připravení

Majitelů domů, kteří čekají na vypsání dotací je přitom stále hodně, v původním mimopražském programu IROP se totiž na mnoho projektů nedostalo a zůstaly tak bez peněz. Mají teď však drobnou výhodu – jejich projekt je připravený. Jakmile Ministerstvo životního prostředí národní program Nová zelená úsporám rozšíří na zbytek republiky, mohou o dotaci zažádat v podstatě okamžitě. „Podle dostupných informací ministerstvo program rozšíří také mimo Prahu zhruba v polovině roku. Je tedy nejvyšší čas na přípravu projektu. Proces přípravy není jednoduchý a vyžaduje čas,“ upřesňuje Jakub Slačík. Mezi kroky, které vás čekají, než o dotaci fakticky zažádáte patří tvorba návrhu opatření, schválení záměru na schůzi, předběžný rozpočet, návrh financování, vytvoření projektové dokumentace a několik dalších kroků. Celý proces si můžete ve třiadvaceti bodech prohlédnout na obrázku.

Na co můžete z programu Nová zelená úsporám získat peníze? Pokud bude program podobný jako je ten současný v Praze, můžete přemýšlet o následujících opatřeních:

  • Zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah
  • Výměna oken a dveří
  • Výměna starých zdrojů tepla za efektivní ekologicky šetrné zdroje
  • Výměna elektrického vytápění za systémy s tepelným čerpadlem
  • Výměna plynového vytápění za systém s plynovým tepelným čerpadlem nebo za jednotku kombinované výroby elektřiny a tepla využívající jako palivo zemní plyn
  • Solární termické systémy
  • Fotovoltaické systémy
  • Řízené větrání s rekuperací tepla
  • Pořízení a instalace dobíjecích stanic pro osobní vozidla kategorie M1

 

Majitelé domů z celé České republiky mimo hlavní město mohou v tuto chvíli čerpat peníze na projekty týkající se energetických úspor bytových domů v programu Zateplování spravovaném Státním fondem podpory investic. Program Nová zelená úsporám se otevře podle všech předpokladů v polovině roku.

Zeptejte se odborníků!

Pokud máte pocit, že se v otázce dotací neorientujete, nebojte se zeptat přímo odborníků v našich poradenských centrech v Praze, Hradci Králové a v Brně. Profesionálové vám prostřednictvím telefonické či osobní konzultace poradí zdarma. Objednat si pak případně můžete i kompletní servis za předem dohodnutých podmínek. Naši specialisté mají s dotacemi zkušenosti a poradí vám, jak připravit záměr, schválit ho správně na schůzi vlastníků a připravit se na další potřebné kroky.

Konzultace ani služby v oblasti práva naše poradenská centra neposkytují. Kontakty najdete na našich stránkách.

 

Další podobné články

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaika je bezesporu fenoménem dnešní doby a instalace fotovoltaických elektráren na plochých střechách jsou velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám. Jak poznatky z realizací potvrzují, lze předpokládat, že jedním z nových požadavků bude …

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.