Nedostatečná údržba ničí zateplené fasády
bytových domů. Zkontrolujte tu svou!

10 min. čtení · Nezařazené · Revitalizace domu · Zateplení obálky budovy ·

Jak dlouho tomu je, co jste zateplovali fasádu? Garantovaná životnost zateplení se sice pohybuje v řádu 25 let a více, ale jen v případech, že je dodržována pravidelná údržba, kterou doporučují všichni výrobci.

Například už po 5–8 letech je vhodné ošetřit omítku nátěrem. Pokud to neuděláte, může mít deset let staré zateplení celou řadu menších či větších trhlin. S přibývajícími neřešenými vadami degradace fasády zrychluje a míří k havarijnímu stavu, který na první pohled ani nemusí být vidět.

Jaká jsou rizika neudržované fasády na bytových domech?

  • Zkrácení životnosti zateplovacího systému,
  • finančně náročnější oprava do budoucna,
  • negativní projevy na vzhledu domu.

S jakými vadami na fasádách se v praxi setkáváme nejčastěji?

Trhliny – jsou poměrně častým jevem na fasádách, nicméně nepředstavují jenom vizuální problém. Skrze ně proniká do konstrukce vlhkost a následně jejím vlivem nebo účinkem mrazu dochází k rozsáhlým poškozením. Trhliny nejčastěji vznikají nekvalitním provedením armovací vrstvy u rohů oken a dveří, ale často je najdeme i u napojení parapetů nebo v ploše zateplení.

Dobrou zprávou ovšem je, že se vlásečnicové a následně vzniklé větší otevřené trhliny dají poměrně snadno opravit. Při zanedbání mohou ovšem některé poruchy vést ke ztrátě stability celého zateplovacího systému a následná vichřice může zapříčinit zřícení a ohrožení zdraví obyvatel, což už se v minulosti několikrát stalo.

Řasy – Důvodem vzniku řas je především vlhkost. Stinná strana domu v kombinaci s výskytem stromů a občas i nekvalitně provedenými klempířskými prvky vytváří pro tvorbu řas ideální podmínky. Samotné řasy jsou většinou jen estetickým problémem, nicméně další organismy a nečistoty, které se v domech zachycují, už fasádu mohou poškodit. Ani s tímto problémem nemusí být oprava vaší fasády nikterak finančně náročná, pokud ji uděláte včas.

Mechanické poškození – rány od míče, nevhodné napojení u rohů oken, dveří a parapetů nebo řádění datla. Mechanické poškození fasád je velmi častým jevem. Výrazně poškozené části je třeba vyříznout včetně tepelné izolace a nahradit je novými vrstvami.

Jak se vyhnout nejčastějším vadám na fasádách bytových domů?

Údržbou a včasným zásahem lze malé problémy odstranit a předejít tak těm velkým. V některých případech, například u starší fasády s nedostatečnou tloušťkou izolace, může být nejvhodnějším řešením nová vrstva zateplení. Získáte tak zcela nový vzhled, a navíc další izolační vrstvu, která šetří peníze za vytápění.

Nezapomínejte, že zateplená fasáda se neobejde bez údržby. Pokud sledování její kondice zanedbáte a začnete ji řešit až po 15–20 letech, může být často už pozdě a investice do oprav se vám zněkolikanásobí.

Tušíte, že se na zateplení vašeho bytového domu nachází některé z popsaných vad? Pomůžeme vám je identifikovat a navrhnout řešení. Jediné, co pro to budete muset udělat, je vyjít před dům, případné vady nafotit v detailu a s odstupem, abychom viděli, ve které části domu se nachází, a poslat nám je spolu s formulářem na naší stránce.

Další informace o vadách a údržbě zateplené fasády

 

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Dotace IROP – žádost o finanční podporu pro mimopražské…

Víte, že letos naposledy můžete žádat o finanční podporu z dotačního programu IROP, kterou můžete využít na revitalizaci bytového domu mimo území Prahy? Příjem žádostí pro dotační podporu v rámci 78. výzvy je v plném proudu a čas na podání…

Pro zateplení jen to nejlepší!

V dnešním světě si už jen těžko lze představit rodinný či bytový dům, při jehož stavbě či rekonstrukci by byla zcela opomíjena účinná forma zateplení. Výrobce zateplovacích systémů Baumit může být, díky svým mnohaletým zkušenostem, odborným průvodcem touto problematikou, která…

Příroda v atmosféře domova

Také patříte k těm, kdo milují procházky v přírodě a doslova prožívají osobitou bohatost vzduchu po bouřce nebo v blízkosti vodopádů? Dobrou zprávou je, že nyní lze přesně takovou atmosféru vytvořit v útulném prostředí domova či kanceláře. Stačí vsadit na…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter