„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…
Kdo potvrdí kvalitu oken? Na certifikáty se nespoléhejte!
Špičková okna a dveře jsou efektivní cestou k tepelné pohodě v interiéru a úspoře za vytápění. Ovšem bohužel ani veškerá platná certifikace není zárukou, že stavební prvek bude mít takové vlastnosti, které od něj očekáváte. Jak při výběru neudělat chybu?
Překvapující je, že ani certifikáty nemusí být jednoznačným vodítkem kvality
„Okna prodávaná na českém trhu musí být označena tak zvaným CE štítkem, který dokládá, že okno bylo řádně otestováno a splňuje parametry stanovené Evropskou unií. V nezávislé zkušebně se otestuje prostup tepla, světla, zvuková izolace a další vlastnosti a podle zjištěných výsledků se vystaví certifikát. A právě zde leží jádro problému, protože se ukazuje, že certifikáty, jako je i CE štítek, nejsou u oken pro zákazníka dostatečnou ochranou a zárukou kvality,“ upozorňuje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.
Problémem totiž je, že okno se posuzuje jako sériový výrobek – jeho parametry se stanovují na jednom okně pouze v jednom rozměru a provedení. Například v případě plastových oken jde o okno v bílém plastu rozměru 120 × 120 cm. Ale běžně se používají okna mnohem větší a v různých barevných provedeních, které každé jinak reaguje na působení tepla a UV záření. Okno je poměrně složitý stavební prvek, vyráběný na míru podle rozměrů daného otvoru. Každé je proto jiné. „Dalším problémem je, pokud výrobce modifikuje kování, upraví těsnění nebo změní dodavatele profilu. S každou takovou změnou by měl okna nechat znovu otestovat, což se ale reálně téměř neděje. A to ani nemluvím o tom, že některé otvorové výplně, jako jsou HS portály, nadrozměrné prvky nebo okna se třemi a více křídly se nemusí testovat vůbec,“ dodává Tomáš Pilský.
Pozor na původ oken
Potíž je i v tom, pokud dodavatel okna sám nevyrábí, ale pouze přeprodává. Certifikát je pak v podstatě jen kus papíru. „Některé firmy okna nakupují ze zahraničí za co nejnižší cenu. Navíc často mění dodávající výrobce, protože jim někdo jiný nabídl lepší podmínky. Kupující pak prakticky nemá šanci zjistit, odkud jeho okna vlastně reálně pochází a tudíž ani to, jaké mají vlastnosti a jaká je jejich očekávaná životnost,“ popisuje Tomáš Pilský ze společnosti VEKRA.
Jak se při výběru oken ochránit?
Rada, podle níž může každý včas poznat, zda si vybral kvalitní okna s reálnými, doložitelnými parametry, je tedy jasná: důkladně vybírejte jejich dodavatele. „Spotřebitele by měl v tomto chránit zákon, ovšem to se zatím neděje. Proto podle nás jde odpovědnost za kvalitu oken v prvé řadě za dodavatelem,“ vysvětluje Tomáš Pilský a uzavírá: „Doporučuji si před podpisem smlouvy dobře prověřit zvolenou firmu. Zjistit si, jestli má jasnou, dohledatelnou historii, jestli okna sama vyrábí, montuje, servisuje a jaké poskytuje záruční podmínky. Dokladem kvality může být i dlouhá záruka bez skrytých požadavků.“
Další podobné články
Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!
Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.
Zatočte s otravným hmyzem pomocí chemie i babských rad
Co dokáže znepříjemnit letní měsíce v bytě? Jednoznačně otravný hmyz jako komáři, mouchy či vosy. Většina z nich navíc může vyvolávat alergie či přenášet nemoci.