Jak na revitalizaci bytového domu s dotací
v sedmi logických krocích

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi logických krocích

11 října, 2019
redakce

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

  1. V prvé řadě byste se měli rozhodnout, jaký bude rozsah revitalizace a udělat předběžný odhad nákladů. O rozsahu revitalizace pravděpodobně budete mít představu dle stávajícího stavu domu, ale odhad nákladů vyžaduje zkušenosti. V tomto případě je dobré obrátit se na odborníky. Může to zvládnout zkušený projektant, anebo jsou firmy, které vám s posouzením domu a odhadem nákladů a s celým procesem pomohou. Můžete zkusit například bd.dpurevit.cz, www.alumbrado.cz nebo www.enerevit.cz.

 

  1. Dalším krokem je schválení revitalizace na schůzi vlastníků. Tady je každá rada drahá. Budete muset přesvědčit spoluvlastníky o výhodnosti dům revitalizovat. Posouzení a odhad nákladů, které jste získali v kroku jedna, se vám při argumentaci bude hodit. Zkuste se také zeptat odborníků, kteří vám posouzení připravili, zda by byli ochotní vám s prezentací na schůzi pomoci. Většinou vám s tím pomohou.

 

  1. Pokud se vám podařilo na schůzi revitalizaci odsouhlasit, budete potřebovat dobrého projektanta. Určitě se vyplatí si za projekt připlatit a chtít takový rozsah projektové dokumentace, abyste později při realizaci předešli zbytečným dohadům, co bylo například myšleno opravou zábradlí, jestli jen jeho nátěr nebo výměna poškozených částí apod. Čím kvalitnější a podrobnější bude projekt, tím větší máte šanci, že při realizaci dostanete to, co očekáváte.

 

  1. Pokud projektant nemá energetického specialistu, budete ještě potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy, tzv. PENB. Tento průkaz je pro vás zvlášť důležitý v případě, že se chystáte žádat o některou z dotací. Určitě nepodceňujte jeho kvalitu, protože případné nepřesnosti vás mohou o dotaci vzápětí připravit.

 

  1. Dotace… Toto magické slovo v sobě skrývá opravdový poklad. Pokud se vám podaří získat dotaci pro vaši revitalizaci, můžete ušetřit statisíce a u větších bytových domů dokonce miliony. Doporučuji vyhledat někoho, kdo má s dotacemi opravdu dlouholeté zkušenosti a nejlépe s dotacemi, které se týkají právě bytových domů. Zkušenosti jsou v tomto případě na místě. Špatně podaná žádost = žádná dotace a špatně zkoordinovaná žádost s projektem a realizací může znamenat vrácení dotace zpět. V tuto chvíli běží tři dotační tituly, které pro revitalizaci můžete využít. Záleží jen na tom, kde váš dům stojí a co je pro vás výhodnější.

 

  1. Pokud jste se úspěšně dostali až sem, čeká vás výběrové řízení na realizační firmu. Tady se ocitáte opravdu na tenkém ledě. Reference dnes mají všichni a navíc není problém si nějaké opatřit. Některé realizační firmy jsou schopné nabídnout takovou cenu, že až přechází zrak. Důsledkem pak bývá zfušovaná nebo nedokončená stavba s mnoha vadami. Někteří majitelé bytových domů dokonce od začátku ví, že si vybrali dodavatele s nereálnou cenou. Přesto si myslí, že se jim podaří stavbu kvalitně a v pořádku dokončit. Rozdíl mezi realitou a podstřelenou zakázkou musí někdo uhradit. Hádejte kdo.

 

Pří výběru realizační firmy buďte velmi pečliví. Profesionální výběrové řízení pro vás může připravit například některá z advokátních kanceláří, která má potřebné specialisty a s podobnými projekty má zkušenosti například www.svjpravnik.cz.

 

  1. Realizace – tady je volba jasná. Potřebujete technický dozor investora, takzvané TDI. Hledejte specialistu nebo stavebního inženýra, který už má mnoho revitalizací bytových domů za sebou. Vyplatí se morous, který se na stavební dozory specializuje.

 

V tomto článku jsme vás seznámili jen se základními kroky revitalizace. Jak vypadá celý proces, který těch kroků obsahuje více než dvacet, se můžete podívat na stránce www.bd.dpurevit.cz, kde k revitalizaci najdete srozumitelnou infografiku. Pokud byste chtěli informace o aktuálních dotacích, najdete je ve videozáznamu webináře na www.vimeo.com/362223643.

 

Další podobné články

Jaký je princip současného družstevního bydlení a jak získat byt?

Jaký je princip současného družstevního bydlení a jak získat byt?

K družstevnímu bydlení se dnes upíná mnoho zájemců o získání bytu. Důvodem jsou především ceny bytů ve standardních developerských projektech a obtížná dostupnost hypoték. V obou případech je družstevní bydlení výhodnější řešení. Co to ale družstevní bydlení vlastně je a jaká je cesta k družstevnímu bytu?

Kdy musíte strpět vstup do svého bytu

Vlastníkovi bytové jednotky může v různých situacích vzniknout povinnost vpustit do své bytové jednotky cizí osobu. I když má ze zákona vlastník k bytové jednotce výlučné dispoziční právo, je toto v zákonem vyjmenovaných případech omezeno.