Zateplit neznamená jenom polepit dům polystyrénem

Zateplit neznamená jenom polepit dům polystyrénem

20 září, 2017

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Z pohledu laika vypadá zateplení domu jako úplně jednoduchá věc. Ve skutečnosti se jedná o velmi propracovanou skladbu materiálů a technologických postupů. Některé chyby se navíc nemusí projevit hned po realizaci.

JAK VYBRAT SPRÁVNOU FIRMU?

Výběr firmy, která při aplikaci zateplovacího systému odvede profesně bezchybnou práci, je první a naprosto zásadní podmínkou kvalitně provedeného zateplení domu. Můžete vybrat sebelepší materiál, ale když nebude postup správně proveden, nebude vám to nic platné.

Výběr zateplovacího systému je specifikován v projektové dokumentaci k rekonstrukci. Tento systém je pak uváděn mezi požadavky ve výběrovém řízení. U firmy, která se do výběrového řízení na rekonstrukci domu hlásí tak lze předpokládat, že má s tímto zateplovacím systémem odpovídající zkušenosti. „Kromě referencí požadujte předložení osvědčení, zda je vybraná firma proškolena na práci s vybraným zateplovacím systémem,“ doporučuje Ing. Pavel Toman, technický ředitel Sto s.r.o., ze společnosti STO a dodává: „Zejména u malých stavebních firem je právě neznalost správného postupu zásadní problém. Pro investora, výbor SVJ, může vše vypadat v pořádku. Pokud ale nebudou mít vlastní kvalitní technický dozor, je pravděpodobné, že je v budoucnosti čeká rozčarování.“

KDO OHLÍDÁ KVALITU PROVEDENÍ?

Někteří známí výrobci zateplovacích systémů se sami zajímají o kvalitu realizace přímo na konkrétní stavbě. To je pro investora další benefit. „Kromě školení správných postupů aplikace zateplovacího systému také navštěvujeme stavby, kde se s naším materiálem pracuje. Naši technici běžně vyjíždějí na konzultace na stavbu i na vyžádání stavební firmy. Materiály STO nejsou prodávány přes běžnou síť stavebnin a díky tomu vždy víme, kde jsou používány. Máme tak kontrolu, že na stavbu jde vše od první do poslední položky v rámci jednoho systému. Nemůže pak docházet k poměrně častým situacím, kdy stavební firmy nakoupí ve stavebninách v akcích různé komponenty zateplovacích systémů tak, aby jim to cenově nejlépe vycházelo. Tím pochopitelně klesá kvalita celého zateplení a zaniká nárok na záruku použitého systému,“ vysvětluje Ing. Pavel Toman.

JAKÁ RIZIKA MŮŽE NEKVALITNĚ PROVEDENÉ ZATEPLENÍ PŘINÉST?

Prvním překvapením bývají tepelné mosty. Důvodem je právě nekvalitně provedená realizace zateplení, nedodržené technologické postupy, případně skladba materiálu. Vznik tepelných mostů s sebou nese vysoké riziko plísně v daných bytech.

U špatně provedeného zateplení také nemůžeme předpokládat, že stoprocentně splní hlavní úkol – odpovídající tepelnou izolaci domu. Pro vlastníka domu to bude znamenat, že nemůže počítat s maximální úsporou za vytápění, jakou by bylo jinak možné při bezchybném provedení dosáhnout.

ZÁKLADEM JE SPRÁVNÁ SKLADBA

I když máme zateplovací systém spojen především s izolačním materiálem – nejčastěji polystyrenem, zateplovací systém se skládá z několika prvků, z nich každý se podílí na výsledných tepelně-izolačních vlastnostech fasády.

Nejprve je provedeno ošetření podkladu tak, aby byl podklad nosný a pevný. Na takto připravený podklad je lepící hmotou nalepen izolant.

Následuje kotvení hmoždinkami, osazení zakončovacích lišt a armovací stěrka se síťovinou, která sjednotí jednotlivé desky zateplení. „Z našeho hlediska armovací stěrka se síťovinou nejvíce ovlivňuje kvalitu díla,“ podotýká Ing. Pavel Toman. Důležité jsou ale pochopitelně všechny kroky. Před finální omítkou je povrch ještě ošetřen mezinátěrem. Tento postup a složení zateplovacího systému je standardní pro všechny výrobce, liší se používané materiály.

ZATEPLOVACÍ SYSTÉM S VLASTNÍM SERVISEM

U zateplování domu je pro požadovaný výsledek zásadní nejen výběr zateplovacího systému, ale také jeho správné provedení. „Naše výrobky neprodáváme přes žádné stavebniny, ale přímo realizačním firmám. Máme proto přehled, kde se právě s našimi materiály pracuje. Běžné je, že na vyžádání firmy přijedeme na konzultaci, někdy jezdíme i namátkově. Samozřejmě je naším cílem, a aby stavba vždy dopadla dobře. Kvalitní materiál potřebuje také kvalitní provedení,“ uzavírá uzavírá Ing. Pavel Toman.

Také cihlové domy často potřebují zateplit

Běžně se setkáváme s cihlovými bytovými domy, které vykazují tepelné ztráty srovnatelné, v některých případech dokonce ještě vyšší, než panelové domy. Zatímco u panelových domů je zateplování běžné, u cihlových domů se s touto formou snižování výdajů za energie teprve začíná. Také zde se ale snížení tepelně-izolačních ztrát vyplatí. Jsou zateplené cihlové domy, kde úspory na vytápění běžně dosahují 20 – 30 %. Opět platí, že každý dům samozřejmě vyžaduje individuální posouzení.

Jak postupovat v případě, že máme nedostatečně zatepleno?

Vždy záleží na odborném posouzení. Zatímco dříve bylo jedinou možností stávající systém demontovat, nyní je možné využít i jiné řešení. Pokud je podklad dostatečně soudržný a nosný, lze dům dozateplit – nový zateplovací systém je kotven přes původní zateplení. Pro dozateplení jsou určeny speciální typy zateplovacích systémů. Tyto práce vyžadují po realizační firmě větší zkušenosti než klasické zateplování, proto by je měly provádět výhradně firmy, které mají s prováděním těchto prací dostatečné zkušenosti.

Další podobné články

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.

Baumit Open – Přes 20 let efektivního systému zateplení

Baumit Open – Přes 20 let efektivního systému zateplení

S tématem zateplení stavebních objektů u novostaveb nebo rekonstrukcí starších domů bylo dlouhou dobu spojováno zejména zimní období. Léty prověřený zateplovací systém Baumit open však prokazuje investorům své služby spojené s významnými úsporami doslova po celý rok. Co stojí za tímto úspěchem?