Zaskočil vás letos vysoký nedoplatek tepla a vody?

14 dubna, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Jak jsme si dopřávali tepla a teplé vody v roce 2016 nám právě v těchto dnech připomene roční vyúčtování tepla a vody. Zejména pokud musíme doplácet, je pro nás důležité vědět, jak nedoplatek za spotřebu tepla a vody vznikl. Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, proč letos musíme doplácet.

Od nesprávné výše záloh až po dlouhodobou návštěvu

Vlastníci bytů nejčastěji reklamují náklady spojené s vytápěním a ohřevem teplé vody, což představuje až 60 procent nákladů spojených s bydlením. Kdy nejčastěji vzniká vysoký nedoplatek při ročním vyúčtování za byt? Důvodů může být několik, ale nejčastější jsou tyto:

  • nesprávně nastavené zálohové platby, především náklad na vytápění a spotřebu studené či teplé vody
  • nesprávně nahlášený počet osob v bytě
  • neočekávaně vysokou spotřebu vody může způsobit například dlouhodobější návštěva, nedostatečná teplota teplé vody, nekvalitní baterie, nájemníci v bytě apod.
  • nesprávná regulace vytápění, kdy si vlastník vyřeší nadměrné teplo v byte větráním, a ne regulováním přes hlavici na radiátoru, anebo nesprávně používá regulační ventil
  • nesprávný odečet vodoměrů či měřičů tepla
  • zvýšený koeficient spotřeby vody, například nad hodnotu 1,2, což může způsobovat černý odběr, úniky vody
  • nesrovnalost může případně nastat i při chybném započítání zálohových plateb či mohou být náklady na teplo nesprávně rozpočítané

Nesouhlasí vám spotřeba a cena vody?

Cena za vodu nemusí být totožná s cenou od dodavatele. Součet údajů bytových vodoměrů nebude obvykle souhlasit s celkovou spotřebou vody v domě změřenou na domovním vodoměru. Příčinou jsou jednak povolené odchylky bytových i domovních vodoměrů od skutečných průtoků, jednak skutečnost, že bytové vodoměry nejsou schopny změřit velmi malé průtoky (odkapávání) v jednotlivých bytech, zatímco domovní vodoměr součty těchto malých průtoků změří spolehlivě. V neposlední řadě i jiný datum odečtu fakturačního vodoměru. Proto bývá skutečná spotřeba vody zpravidla větší, než ukáže bytový vodoměr. Z výše uvedených důvodů vychází na m3 vody zaznamenaný bytovým vodoměrem cena vyšší, než je cena účtovaná dodavatelem vody.

Pozor! Zásadní změny do rozúčtování letos poprvé přináší Vyhláška 269/2015 Sb

Uvědomte si, že v letošním rozúčtování je opravdu řada aspektů jinak. Pro kontrolu letošního vyúčtování tepla proto není spolehlivým vodítkem porovnávání výsledků s loňskou sezónou, i když jste přesvědčeni, že jste topili stejně.

Další podobné články