Jak ušetřit za teplou vodu?

Jak ušetřit za teplou vodu?

11 května, 2017
Převzato z Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Víte, že za spotřebovanou energii pro přípravu teplé vody zaplatíme až čtvrtinu z celkové spotřeby energie v domácnosti? Při nehospodárném provozu zbytečně platíme jak cenu vody, tak i další peníze za její ohřev. Pojďme ušetřit. Nejsou to malé peníze!

Kolik teplé vody spotřebujete denně ve vaší domácnosti? Norma uvádí spotřebu teplé vody na 50 litrů na osobu za den. Do tohoto množství je započtena hygiena, i péče o domácnost. Reálná spotřeba však bývá odlišná. Odvíjí se od osobních nároků a zvyklostí a právě díky zažitým stereotypům je v řadě domácností spotřeba teplé vody výrazně vyšší, než by bylo nutné. Lze ale provést jednoduchá opatření, která vedou k úspoře teplé vody a nejsou většinou finančně náročná nebo je dokonce řada tipů, které nestojí vůbec nic.

Výběr umístění ovlivní tepelné ztráty

O naší spokojenosti s teplotou a množstvím ohřívané vody se rozhoduje již při projektové přípravě. Pro volbu typu ohřevu a jeho kapacitu je nutné rozhodnout, zda bude zařízení sloužit pouze pro lokální spotřebu, například pro umyvadlo, nebo pro centrální zásobování celé domácnosti a podobně. Zdroj ohřevu vody by měl vždy být umístěn co nejblíže místu spotřeby. Věděli jste, že tepelné ztráty propojovacím potrubím mezi zdrojem a výtokovým místem výrazně narůstají již od 2 m délky?

Optimální nastavení teploty

Spotřebiče pro ohřev vody lze nastavit v rozmezí 35–85 °C. Jako optimální teplota teplé vody je však udávaná hodnota 55–65° C. Při této teplotě je provoz ekonomicky nejvýhodnější – energetické ztráty jsou minimální a je omezena přirozená tvorba vodního kamene, který snižuje životnost zařízení.

Další úspory přinášejí alternativní zdroje

Také pro ohřev vody můžete využít alternativní zdroje energie. Nejčastější volbou jsou solární kolektory. Tímto způsobem lze v celoročním průměru získat 40–65 % potřebné energie pro ohřev vody. Podmínkou je správné nastavení regulačních prvků. Při optimálních podmínkách jeden kolektor o ploše cca 2 m2 ohřeje 100 litrů vody z 10 °C až na 80 °C za den.

Z tepelných čerpadel je pro ohřev vody nejvhodnější typ vzduch/voda. Nejen, že je jeho instalace jednoduchá, ale v porovnání s ostatními typy tepelných čerpadel také prostorově nenáročná a finančně dostupná. Výhodou oproti jiným typům je i univerzálnost použití. Pracuje totiž v režimu umožňujícím přepínání mezi vytápěním objektu a ohřevem vody. Mimo topnou sezonu je využíván pouze pro ohřev vody.

Spotřebu vody výrazně sníží i spořiče

Ušetřit můžeme i díky spořičům vody, které známe také jako perlátory. Výhodou je jejich cenová dostupnost a velmi snadná montáž na stávající vodovodní baterii. Některé tipy jsou opravdu účinné a nabízejí i více funkcí. Hlavním cílem je ale vždy snížení spotřeby vody při zachování maximální komfortu. Zatímco klasickým perlátorem, který je součástí standardní baterie, běžně proteče 12-15 l za minutu, speciálně navržené sníží průtok na polovinu. Šetřiče jsou navíc snadno nastavitelné. Můžete tak mít například jiný proud vody v kuchyňském dřezu nebo v koupelně ve sprše a umyvadle. Průtok lze nastavit dokonce až na 4 l za minutu, což běžně stačí třeba v koupelně na mytí rukou. Díky intenzivním provzdušnění proudu vody v kohoutcích budete mít stále pocit plného proudu, ale ušetříte až 50 % teplé i studené vody. K dostání jsou šetřiče na vodovodní baterie, do sprch i na toalety.

Další podobné články

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách z hlediska podkladní konstrukce.

Fotovoltaika je bezesporu fenoménem dnešní doby a instalace fotovoltaických elektráren na plochých střechách jsou velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám. Jak poznatky z realizací potvrzují, lze předpokládat, že jedním z nových požadavků bude …

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.