Rosí se vám okna? Chyba bývá ve větrání

17 prosince, 2020
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Rosení oken v nejčastějším případě znamená vyšší vlhkost v místnosti. To bývá skvělé prostředí pro tvorbu plísní. Základem je správná cirkulace a to díky větrání. Jak zvýšené vlhkosti, a tedy rosení oken ještě předcházet?

Jak vlastně kondenzace vzniká?

Kondenzace neboli rosení vznikne, když se teplý, vlhký vzduch potká s chladnějším povrchem, kterým bývá právě sklo u oken. Dobrou zprávou je, že většinou nejsou na vině okna samotná. Naopak je známka toho, že okna dobře těsní.

Co může za rosení oken?

Nejčastější příčinou rosení oken v bytě je vysoká vlhkost v místnostech. S ní se můžete potýkat nejen u novostaveb, ale i u starších domů. V některých místnostech, jako je třeba koupelna, se s vyšší vlhkostí počítá. Preventivně byste měli mít při používáním koupelny zavřené dveře, aby se vlhkost zbytečně nedostávala i do jiných místností v bytě. Mimo sprchování vlhkost také zvyšuje vaření, sušení prádla nebo množství pokojových rostlin. Také pozor na závěsy a žaluzie, jelikož zastiňovací prostředky neumožňují cirkulaci vzduchu a vlhkost na oknech o to více zadržují. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte.

Jaká vlhkost je ideální?

Hygienické normy tolerují vlhkost v interiéru mezi 30 a 70 %, ale ideální je 40 až 50 %. Dlouhodobá vlhkost vyšší než 50 % už může vyvolávat zdravotní komplikace způsobené nadměrným množením bakterií a roztočů nebo růstem plísní. Pokud vlhkost naopak klesne výrazně pod 40 %, subjektivně se při stejné teplotě cítíme chladněji, vysychají nám sliznice, v prostředí vzrůstá prašnost a také tvorba statické elektřiny.

Jak nadměrné vlhkosti zbavit?

Základem je správné větrání. V první řadě vytáhněte žaluzie či roztáhněte závěsy. Zapomeňte však na ventilačku – vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Pomocí ventilačky nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Lepší variantou je otevřít okno celá naplno a vyvětrat intenzivně. Rychlým intenzivním větráním se ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé. Důležitá je také doba větrání. V zimě nám postačí kolem 5 minut, na jaře a na podzim je potřeba čas prodloužit na 10–20 minut a v létě bychom měli mít otevřené okno minimálně po dobu 30 minut.

 

Další podobné články

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.