Nezapomínejte na správné větrání ani v zimě

Nezapomínejte na správné větrání ani v zimě

13 ledna, 2020

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Také v zimě je pravidelné větrání důležité. Uzavřený prostor může být plný jak bakterií a virů, tak prachu. Vydýchaný vzduch navíc obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy, bolesti hlavy a špatného soustředění. V kombinaci s vyšší vlhkostí může vzniknout skvělé prostředí pro tvorbu plísní, a i z toho důvodu je cirkulace vzduchu nezbytná. Jak větrat v zimě správně?

Proč vůbec větrat?

Jen dýcháním vylučujeme denně až 3 litry vody. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti. Rizikové místnosti v závislosti na vlhkost jsou koupelny, kuchyně a ložnice.

Větrat se musí i kvůli zápachům a škodlivinám. Ze zdí, nábytku, textilu, hraček a dalšího vybavení se uvolňují ftaláty, zpomalovače hoření či formaldehyd. Pobyt v bytě se zavřenými okny může výt i rizikem pro naše zdraví, a to v podobě alergie a astma.

 

Jak větrat?

Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Pomocí ventilačky nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Lepší variantou je otevřít okno celé naplno a vyvětrat intenzivně. Rychlým intenzivním větráním se ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé. Po zavření oken se vzduch rychle ohřeje. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní. Důležitá je také doba větrání. V zimě nám postačí kolem 5 minut, na jaře a na podzim je potřeba čas prodloužit na 10–20 minut a v létě bychom měli mít otevřené okno minimálně po dobu 30 minut.

 

Jak poznáme, že je něco špatně?

Indikátor toho, že něco děláme špatně, jsou pro nás orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat. Také je potřeba vytáhnout žaluzie či roztáhnout závěsy a případně o 1 až 2 °C přitopit. Rosení oken znamená zvýšení vlhkosti v dané místnosti a po čase by zde mohly začít vznikat plísně. Pro jistotu se vyplatí pořídit vlhkoměr. V obytné místnosti by při teplotě 21 °C neměla být vyšší vlhkost než 50 %. Vyvarovat bychom se také měli sušení prádla v bytě, vaření bez poklic či bez zapnutého výparníku.

Další podobné články

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Když okna kradou teplo, říkají si o výměnu!

Šetřit peníze i teplo! Cíl současných dní pro mnohé z nás. Jaké jsou cesty? Změna zdroje tepla za energeticky úspornou variantu, zateplení obálky domu anebo výměna oken – tři nejčastěji skloňovaná řešení, přičemž to poslední je nejrychleji realizovatelné. I přestože okna na první pohled mohou vypadat v naprostém pořádku, tak skutečnost může být úplně někde jinde.