Málo topí a jsou hlučné? Víte, jak správně a kdy odvzdušnit radiátory?

Málo topí a jsou hlučné? Víte, jak správně a kdy odvzdušnit radiátory?

19 prosince, 2016
Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Stačí dva následující dny s poklesem průměrných teplot pod 13° C a už je to tady – je tak splněna poslední podmínka skutečného zahájení topné sezóny a do našich domovů dorazí očekávané teplo. Jeho příchod od nás ale bude vyžadovat určitou součinnost. Také se vám stalo, že vaše radiátory málo topí, nebo jsou hlučné? Je nutné je odvzdušnit. Pojďme na to.

Jak poznat zavzdušněný radiátor?

Zavzdušněné topení méně topí, ale navíc za teplo zaplatíte více peněz. Jak poznáme, že je radiátor zavzdušněný a jak to napravit?

Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do topení dostávají při dopouštění vody do topného systému. Že radiátor nefunguje tak jak má, zjistíte velice snadno. Nejčastěji nebude topit, nebo nebude topit dostatečně, a to ačkoliv ho pustíte naplno. Dalším příznakem jsou neobvyklé zvuky uvnitř topení, které může „šplouchat“. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů a někdy dokonce i ve špatně vyprojektované soustavě. V tomto případě je nutné kontaktovat odborníky.

Odvzdušnit radiátory musí všichni, jak ti kteří odebírají teplo od dodavatele tepla tak i ti s vlastní kotelnou.

Kdy bychom měli radiátory odvzdušnit?

„Optimální je odvzdušnit radiátory hned na začátku topné sezóny,“ radí Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Pokud i po odvzdušnění nebudou radiátory topit optimálně je potřeba celý proces zopakovat. Někdy se totiž zlepšení dosáhne až po několika opakování. Ani tím ale naše povinnosti pro celou topnou sezónu nekončí. „Radiátory bychom správně měli ovzdušňovat i v průběhu topné sezóny. Jak často, to závisí na aktuálním stavu otopné soustavy, nejméně však jednou měsíčně. Velmi obecně můžeme říci, že čím starší je otopná soustava a čím je větší dům, tím bychom měli odvzdušňovat častěji,“ doporučuje Daniel Nový a přidává ještě jeden užitečný tip: Pro varianty častějšího odvzdušňování je možné osadit radiátory automatickými odvzdušňovacími ventily. Tyto speciální ventily se instalují v bytech v nejvyšším, případně dvou nejvyšších podlažích. Jde o finančně nenáročnou investici, která ale může zabránit mnoha problémům s vytápěním.

Odvzdušnění topení v bytovém domě vyžaduje spolupráci

V bytových domech je důležitá především spolupráce, domluvit by se spolu měli obyvatelé bytových jednotek na jedné stoupačce. Nejdříve by všichni měli otevřít termoventily na nejvyšší možnou hodnotu (nejčastěji hodnotu 5). Díky tomu vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru k radiátorům s ručními výpustními ventily. Poté přichází na řadu ruční odvzdušnění radiátorů. Někteří odborníci doporučují odvzdušňovat ve večerních hodinách, kdy se vypínají čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla to bývá okolo desáté hodiny večer. Na to, jestli je vhodnější provádět odvzdušnění při vypnutém nebo zapnutém čerpadle, neexistuje jednotný názor. Možné je tedy odvzdušňovat i v průběhu dne, ale topení by mělo být ještě zahřáté. Připravte si k topení nádobu na vodu, která začne prskat z radiátoru po vytlačení vzduchu.

Další podobné články

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Zavřením radiátorů se výdajů za teplo ještě nezbavíte

Venkovní teploty stoupají a vy už dávno máte vypnuté topení. Nenechte se mýlit! Bez ohledu na zavřené radiátory ale musí vaším domem dále kolovat teplo, které zaplatíte. Proč to tak je a kdy topná sezóna končí, případně kdy ji lze přerušit?

Aktuálně o energetických úsporách

Aktuálně o energetických úsporách

Energetické úspory nejsou jen otázkou vaší peněženky, ale jsou v centru pozornosti celé společnosti. V případě bytových domů se však setkáváme s jedinečnou výzvou: jak dosáhnout efektivního snižování …

Záznam webináře I Centrální zdroj vytápění pod kontrolou bytového domu

Záznam webináře I Centrální zdroj vytápění pod kontrolou bytového domu

Je váš dům napojen na centrální zdroj vytápění? V tom případě pravděpodobně nemáte úplně pod kontrolou, kolik tepla od dodavatele do domu dostáváte, nedokážete omezit max. výkon, průtok či teplotu zpátečky, nemáte možnost ovlivnit dodržování sjednaných parametrů ve vaší smlouvě ….