Klimatizace nejen pro letní dny. Jaký typ zvolit a podle čeho vybírat?

Klimatizace nejen pro letní dny. Jaký typ zvolit a podle čeho vybírat?

17 května, 2021
Redakce DPU

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Letní dny i v českých bytech jsou stále více horká a to letošní nebude pravděpodobně výjimkou. Stále více domácností sahá po koupi klimatizace. Je pro vás lepší mobilní, nebo nástěnná jednotka? Při výběru musíte brát v potaz dispozice bytu, výkonnost a také hlučnost

Kdy zvolit mobilní klimatizaci?

První myšlenky by měly vést k rozhodnutí, jestli zvolíte mobilní, či stacionární klimatizaci. Musíte zvážit rozsah použití a také velikost místnosti, ve které chcete klimatizaci použít. Mobilní jednotka je vhodná do menších místností a zvolit ji také můžete v bytech, v nichž není možné provádět stavební úpravy k instalaci venkovní části klimatizace. Výraznou výhodou je, že mobilní verze klimatizaci můžete přenosnášet z místnosti do místnosti – jedinou podmínkou je možnost odvodu teplého vzduchu pryč z místnosti (nejčastěji oknem). Naopak nevýhodou mobilní klimatizace je vyšší hlučnost a výkonnost.

Nástěnná klimatizace – menší energetická náročnost

Nejvýraznější výhodou je u nástěnné klimatizace nižší energetická náročnost klimatizace. Je to právě jeden z mýtu, že klimatizace jsou energeticky náročnou. To však již neplatí. Nové technologie dokážou snížit energetickou náročnost až o 40 % oproti svým předchůdcům.

Dnešní splitové klimatizace nejsou ani příliš hlučné. Nejnižší hladiny hluku dosahují jednotky kolem 20 dB. Pro porovnání – například tikající hodiny dosahují 30 dB. Záleží však na typu jednotky a také jeho výkonu. Hlasitější bývá venkovní část klimatizace. Proto až budete instalovat venkovní jednotku, musíte dbát na to, aby její provoz nad míru nerušil sousedy. Existuje nařízení vlády č. 272/2011 Sb. dané hlukové limity.

S nástěnnou klimatizací již po naistalování nemůže manipulovat, protože pro instalaci je nutné vytvořit vývod skrze zeď a projit tak vnitřní a venkovní jednotky.

Chcete klimatizací i topit či čistit vzduch?

Nástěnná klimatizace má také výhodu v tom, že ji můžete využívat k v zimních obdobích jako topení. Nemusíte se bát o spotřebovanou energii, protože ve srovnání s mobilním přímotopem je spotřeba klimatizační jednotky při stejném výkonu až třikrát nižší.

Na trhu se také objevují modely, které nabízejí možnost čistit vzduch. Tyto typy mají funkci filtrace nebo úpravu vzduchu. Některé typy kombinují oba principy. Absorpční filtry dokážou kromě prachu zachytit také tabákový pach, bakterie či plísně, což ocení zejména alergici.

Chytrá domácnost

Moderní typy klimatizace také jednoduše napojíte na systém chytré domácnosti. Lze ji ovládat na dálku například pomocí aplikace v mobilním telefonu. Výhodou je to, že si teplotu doma nastavíte, aniž byste právě byly v daném bytě.

Další podobné články

Hydraulické vyvážení otopné soustavy. S nízkými náklady k vysokým úsporám tepla i k vyřešení řady problémů

Hydraulické vyvážení otopné soustavy. S nízkými náklady k vysokým úsporám tepla i k vyřešení řady problémů

V posledním roce ovládla vlastníky bytových domů hlavně starost o ceny energií. Většina opatření jako instalace tepelného čerpadla, odpojení od CZT a podobně ovšem vyžaduje poměrně velkou investici, často s nejasnou návratností. Existuje přitom jedno opatření, kde s nízkými náklady můžete získat opravdu hodně. Tím opatřením je hydraulické vyvážení otopné soustavy. Nejen že ušetří přes 20 % energie, ale zároveň pomůže vyřešit celou řadu problémů s otopnou soustavou.