Jak na fotovoltaickou elektrárnu na bytovém domě?

Fotovoltaická elektrárna již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství vlastníků a bytová družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotovoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.

Zásadní změnu pro využívání vlastní elektřiny v domácnostech přinesla úprava vyhlášky Energetického regulačního úřadu o Pravidlech trhu s elektřinou, která nabyla účinnosti dnem 1. 1. 2023 (s výjimkou některých ze svých ustanovení). Ve Sbírce zákonů byla publikována pod č. 404/2022 Sb.„Vyhláška samotná se především soustředí na měření společně vyrobené energie, kdy vznikne jedno vůdčí a k němu přidružená odběrná místa, což umožní oddělit společně vyráběnou elektřinu a její spotřebu od energie dodávané a spotřebovávané „zvenčí“ pro jednotlivé domácnosti. Zjednodušeně řečeno – vůdčí odběrné místo bude spárováno se společným zdrojem, přidružená odběrná místa pak budou náležet jednotlivým domácnostem. Ty si tak nadále budou moci volit svého dodavatele energie a bude jim náležet ochrana zákazníka, kterou dnešní energetický zákon do značné míry spojuje s odběrným místem. Zároveň to umožní budování společného zdroje i tam, kde se ho nebudou chtít účastnit všechny domácnosti.

Dává vlastní výroba elektřiny ekonomický smysl i pro váš bytový dům?

Zjistěte to s námi. S poradenským centrem v Praze, společností DPU Revit s.r.o. jsme pro vás připravili zdarma jednoduché posouzení. Snadno tak zjistíte, jestli se i ve vašem domě vyplatí fotovoltaickou elektrárnu postavit a vyrábět si elektřinu sami. Vyplňte formulář dole, ozve se vám odborník na fotovoltaiku a spočítá vám, kolik panelů může být na vaší střeše umístěno, kolik MWh elektřiny mohou za rok vyrobit, kolik by fotovoltaická elektrárna stála, jakou byste mohli získat dotaci a jak bude všechno fungovat z hlediska realizace a vyúčtování.

Podmínky bezplatného posouzenídomu pro Fotovoltaickou elektrárnu:

1) Dům je umístěn v Praze nebo ve středočeském kraji.
2) Vyplníte a odešlete formulář viz níže.

Co se bude dít po registraci?

Ozve se vám odborník na fotovoltaické elektrárny a spočítá vám, kolik panelů může být na vaší střeše umístěno, kolik MWh elektřiny můžete ušetřit, kolik by fotovoltaická elektrárna stála, jakou byste mohli získat dotaci a jak bude všechno fungovat z hlediska realizace a vyúčtování.

Registrujte váš dům

Zeptejte se DPU poradce


Vaše údaje jsou v bezpečí.

Získejte nejaktuálnější informace a zkušenosti s předstihem

Partneři

Baumit

Všechna práva vyhrazena 2014 – 2022 © Dům plný úspor o.p.s.