Omítkový systém Baumit Klima získal zlatou Známku kvality 2019

5 min. čtení · Revitalizace domu ·

„V interiéru trávíme až 90 % svého času, a tak je nutné klást velký důraz na vytvoření podmínek pro příjemné a zdravé bydlení,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer SOMS společnosti Baumit. „ Dnes se o toto téma zajímají všichni stavitelé, kterým není lhostejná kvalita života ve vlastním domově. Naše společnost nabízí kromě Klima omítek i paropropustnou barvu KlimaColor či ionizační barvu IonitColor“, dodává.

Co ovlivňuje kvalitu života?

Kvalita a rovnovážná vlhkost vzduchu v interiéru jsou důležitými aspekty nejen pro fyzické zdraví, ale i pro psychickou pohodu. Parametry, které ovlivňují kvalitu vzduchu, lze rozdělit do fyzikální, biologické a chemické kategorie.

Od roku 2015 se společnost Baumit podílí spolu s vědeckými institucemi i lékařskou fakultou na výzkumu kvality bydlení ve svém centru Viva Research Park v rakouském Wopfingu. V tomto centru probíhají náročná a dlouhodobá měření v oblasti regulace vnitřního mikroklima, prodyšnosti, schopnosti tepelné a zvukové izolace či eliminace škodlivých látek. Výsledky měření poukazují na důležitost třech základních pilířů pro zdravé bydlení – zateplení, masivní konstrukce a správné vnitřní omítkové systémy.

Co konkrétně jednotlivé pilíře ovlivňují?

Vysoce kvalitní prodyšný systém zateplení zajišťuje vyvážené vnitřní prostředí a zvyšuje celkový komfort bydlení. Neizolovaný dům nejenže spotřebuje 2,5x více energie ve srovnání s izolovaným, ale navíc je zde i zdraví škodlivá nízká relativní vlhkost. To je způsobeno kondenzací vlhkosti na studených stěnách doprovázené následným vyšším výskytem plísní.

Vhodné omítkové systémy účinně regulují vlhkost vzduchu, která zásadním způsobem ovlivňuje lidské zdraví. Vysoká vlhkost podporuje vznik plísní, hub nebo působení roztočů. Naopak nízká vlhkost má za následek velké množství prachu, riziko vzniku virů a potíže s dýcháním či vysoušení sliznic.

Jaké jsou přínosy Klima omítek pro lidské zdraví?

Baumit Klima výrobky na vápenné bázi účinně regulují vlhkost vnitřního vzduchu v rozpětí 40 až 60 % a snižují množství škodlivin v interiéru. Tyto produkty kladou ve svém složení na první místo zdraví, komfort a kvalitu vytvořeného pokojového mikroklimatu. Jejich důležitou vlastností je rovněž odolnost proti biologickému napadení plísněmi.

Systém omítek Baumit Klima získal i ocenění v soutěži Známka kvality VÝROBEK – TECHNOLOGIE pro stavitelství a architekturu 2019.

Jak se Klima omítky zpracovávají?

Klima omítky se aplikují stejně jako sádrové či vápenocementové omítky. Lze tak vytvářet jednovrstvé omítkové systémy se štukovým povrchem a variantou může být i dnes velmi žádaný hlazený povrch.

Pro podporu účinnosti Klima omítkových systémů je třeba použít vhodnou interiérovou barvu. S tímto cílem nabízí Baumit vysoce paropropustnou barvu KlimaColor či IonitColor, která navíc vytváří v interiéru zdraví prospěšné záporné ionty. Ty nejen aktivně podporují zdraví, ale navíc snižují množství prachu a polétavých částic v interiéru.

Více informací o produktech Baumit Klima naleznete v sekci Zdravé bydlení.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Lepení obkladů a dlažeb s profesionálním programem

Jedním ze současných trendů ve stavebnictví, a to u novostaveb i při rekonstrukcích, je využívání keramických obkladů a dlažeb. Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých obkladových materiálů umožnuje také jejich rozšíření do většího počtu typů konstrukcí.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter