Podceňování elektroinstalace v bytových domech se často nevyplácí

10 února, 2020
Martin Ištvánek

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Máte ve vašem bytovém domě zastaralou elektroinstalaci a odkládáte její výměnu? Nejste sami. Věci, které fungují, nás prostě nepálí. Chodíme kolem nich, a když už vypadají opravdu zle, jen si povzdechneme: „S tím budu muset něco udělat.“ Zatím to ale funguje, tak proč to řešit.

To ovšem platí jen do té doby, dokud se něco nepřihodí. Stačí například jen špatně dotažený šroubek a trocha prachu. V místě uvolněného spoje může vzniknout přechodový odpor, instalace se začne přehřívat a pokud je takové místo pokryté prachem nebo pavučinami, stačí už jen málo. Podle statistik víme, že zahrávat si s ohněm se nevyplatí. Například v roce 2017 hořelo v bytových domech 1514krát a příčinou byla často právě vadná elektroinstalace.

Vlastníci nemovitostí se většinou utěšují tím, že mají platnou revizi, takže by mělo být přece všechno v pořádku. Skutečnost ale může být jiná. Za prvé, revize někdy v pořádku není a vlastníci o tom ani nevědí a za druhé, revize kontroluje stav v tu chvíli, kdy je prováděna. Mezi jednotlivými revizními prohlídkami běží lhůta pět let a za tu dobu se může změnit opravdu cokoli. Pokud vaše elektroinstalace vypadá jako ta na obrázku, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Nová elektroinstalace vám navíc přináší nové možnosti. Jednou z nich je například pořízení fotovoltaické elektrárny a využití vlastní elektřiny pro běžný chod domácností a pro stále oblíbenější klimatizaci či rekuperaci. Rekonstrukci elektroinstalace lze také využít pro nové rozvody internetu, kamerových systémů, televize nebo nových domovních telefonů. Jak začít? Mnohdy nás od prvního kroku odrazuje jen skutečnost, že vlastně nevíme jak na to. Také se bojíme, že to bude velmi drahé nebo že to přinese jen další řadu starostí a problémů. Takhle to ale vůbec vypadat nemusí.

Začít můžete třeba tím, že si zdarma necháte udělat posouzení stávající elektroinstalace. S dostatkem informací se vám bude lépe plánovat a rozhodovat o dalších krocích. Vyplňte formulář viz níže. My se vám ozveme a přijedeme se podívat v jakém stavu se vaše elektroinstalace nachází. Posouzení elektroinstalace od nás získáte zcela zdarma.


 

Další podobné články

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika na střeše bytového domu snižuje náklady domácností na elektřinu

Fotovoltaika již není výsadou rodinných domů. Vzhledem k současné situaci také společenství a bytové družstva intenzivně hledají řešení, jak snížit výdaje za energie. Zájem dokumentuje rostoucí zájem o instalaci fotvoltaiky na střechy bytových domů. Využívání vlastní elektřiny snižuje výdaje domácnosti a přispívá alespoň k částečné nezávislosti na pohybu cen a dostupnosti zdroje.

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Fotovoltaika na střeše přinese pro SVJ a družstva nové možnosti

Kromě solárních kolektorů pro ohřev teplé vody se na střechách některých bytových domů objevují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Primárně ji lze využívat pro společné prostory domu, připravovaná řešení ale budou umožňovat ekonomicky podstatně zajímavější možnost zásobovat vlastní elektřinou také jednotlivé domácnosti.