Novostavba, nebo secondhand? Které bydlení se vám více vyplatí?

Novostavba, nebo secondhand? Které bydlení se vám více vyplatí?

12 ledna, 2017
Okolobytu.cz

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Poptávka po bydlení je stále vysoká. Řada developerských projektů je velmi rychle vyprodána. Do hledáčku kupujících se proto více dostávají i starší, takzvané secondhandové bytové jednotky, jejichž nabídka rozsahem výrazně převyšuje ty v novostavbách. Je pro vás výhodnější jít do nového, nebo koupit starší byt? Podle analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) je nabídka starších nemovitostí na pražském realitním trhu široká. Může tak být vhodnou alternativou pro pokrytí poptávky po bydlení. Zjištění potvrzuje i Denisa Višňovská, partner realitní kanceláře Lexxus: „Secondhandových nemovitostí, tedy bytů od prvního majitele nebo ještě starších, je na trhu dostatek. Jejich koupě však s sebou přináší nejen výhody, ale také rizika, s nimiž by se měli zájemci o tento typ bydlení předem seznámit.“

Nižší cena – co se za ní skrývá?

Mnoho lidí se nechá zlákat ke koupi secondhandové nemovitosti její nižší kupní cenou. V ní se však často odráží zanedbaný stav daného objektu. Bytový fond v Česku patří k nejstarším – dosahuje v průměru 53 let a jeho renovace probíhá pomalu (podle údajů ARTN jde zhruba o 10 000 jednotek za rok). Z tohoto úhlu pohledu jsou zajímavé byty od prvního majitele, které však mohou svou cenou naopak odradit: Podle Denisy Višňovské totiž bývají jejich ceny kvůli dodatečným investicím dokonce vyšší než u zbrusu nových bytů v novostavbách. „Prodávající chce, aby se mu vložené finanční prostředky vrátily a navíc realizoval nějaký zisk. Rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou, za kterou se nemovitost po několika letech prodává, se tak pohybuje kolem 10 až 15 %.“

Nejčastější rozdíl mezi novostavou a secondhandem? Rekonstrukce

Pokud nedochází k potřebným úpravám ani renovacím, hodnota bytu i celého objektu pozvolna klesá a vzrůstá nutnost jeho rekonstrukce. Celková cena bytové jednotky se tak může navýšit o mnoho dodatečných nákladů. U kvalitně provedených bytů v novostavbách jejich majitelé ušetří nejen na opravách, ale také na provozních nákladech. Použité moderní materiály a technologie totiž novostavby posouvají do energeticky úsporného standardu. Vyšší počáteční investice, které do nich lidé vloží, se jim proto brzy vrátí. Celkově tak mohou zaplatit méně než při koupi levnější, dosud nerenovované bytové jednotky.

S novým bytem začínáte s čistým štítem

Pro nový byt hraje také větší jistota, že bude splňovat všechny aktuálně platné předpisy týkající se dodržování hygienických norem, že jeho součástí bude zajištěné parkování a že nebude zatížen případnými závazky majitele. Mezi další přednosti nového bydlení patří možnost jeho financování hypotékou. Developeři nových bytových projektů zpravidla nerozlišují mezi klienty, kteří chtějí platit vlastními prostředky nebo hypotékou. Soukromý vlastník však zpravidla preferuje rychlý obchod, a proto upřednostní kupujícího s vlastními prostředky.

Bonusy má i starší byt

Naopak starší byt je vhodný pro zájemce o nové bydlení, kteří potřebují bydlet hned a nechtějí čekat na kolaudaci – byt mají k dispozici ihned, navíc již částečně vybavený; nechybí v něm například kuchyňská linka. Majitel staršího bytu má navíc možnost blíže se seznámit se stávajícím společenstvím vlastníků bytových jednotek a s reálnými náklady na provoz, což u novostavby není možné. V neposlední řadě pak pro starší byt mluví i jeho často komornější atmosféra či genius loci příslušné lokality – pokud chce někdo bydlet například v centru Prahy, je starší byt vzhledem k omezené nabídce pozemků pro novou bytovou výstavbu prakticky jedinou možností, jak si své přání splnit.

V obou případech se vyplatí poměřovat nabídku s realitou

Každá nemovitost má svá pro a proti. Proto doporučujeme: Před realizací celé transakce se obraťte na nezávislé realitní makléře. Ti odhalí, zda cena odpovídá lokalitě a celkovému stavu nemovitosti. Dále je důležité posoudit její technický stav a prověřit vše po právní stránce. Nový občanský zákoník sice výrazně posílil postavení kupujícího, ale vždy je lepší předejít následným problémům a případným soudním sporům kvůli neuznané reklamaci.

Další podobné články

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Několik řešení pro tvorbu hladké fasády 

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

BOHUŽEL PRO NÁS! OKNA ČESKÉ NORMY SPLŇUJÍ!

„Před nákupem oken na internetu, coby sériového výrobku rozhodně varuji. Webové formuláře, aniž by se kdokoli dotazoval na detaily, neřešily například umístění kliky, ani stranu otevírání okna, stejně jako mikroventilaci. V jednom případě dokonce došlo k záměně výšky a šířky okna…

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

Získejte více prostoru: 5 moderních nápadů na úložné prostory v malých bytech.

V současné době je stále běžnější, že lidé bydlí v malých bytech, kde úložný prostor je omezený. To může být frustrující, protože se často potýkají s tím, že nemají dostatek místa na uskladnění věcí. Nicméně, existuje několik trendů v oblasti designu interiéru, které mohou pomoci vylepšit využití úložného prostoru v malých bytech.