Znáte své sousedy? Každý druhý Čech totiž neví, vedle koho bydlí.

3 min. čtení · Nezařazené ·

Více než polovina Čechů se zná se sousedy pouze od vidění a neusiluje o bližší seznámení!  Stejné procento lidí by si však přálo mít v domě někoho, na koho se může obrátit s žádostí o pomoc či radu.* Hledání takových sousedů může usnadnit nový portál Sousedé.cz, který se stal nepostradatelnou sousedskou platformou už pro téměř 51 tisíc uživatelů.

Lidé si u nás mohou vytvořit vlastní uzavřenou skupinu, kde řeší běžné i mimořádné události, spojené se sousedstvím. Je to taková rychlejší a pohodlnější domluva se sousedy online. Služby portálu jsou pro uživatele zcela zdarma,“ říká Zlata Botero Vašková z portálu Sousedé.cz.

Původně portál sloužil především pro správu společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD). Správce může prostřednictvím zabezpečeného online prostoru informovat jednotlivé členy SVJ o aktuálním dění nebo třeba o hospodaření společenství. Na jednom místě může uložit veškeré dokumenty, smlouvy, zápisy z jednání a rozhodnout, které z nich budou přístupné i ostatním členům SVJ. Snadno online svolá schůzi nebo zorganizuje online anketu mezi sousedy. Jednotliví členové komunikují se správcem i mezi sebou a jednoduše nahlásí závady nebo na „nástěnce“ otevřou některé ze sousedských témat, které je zrovna trápí. V současnosti využívá výhod portálu Sousedé.cz kolem 3,8 tisíc SVJ a BD.

Snadná cesta jak se domluvit se sousedy

Podle průzkumu TNS AISA* by většina lidí uvítala, kdyby se na souseda mohla s důvěrou obrátit třeba s prosbou o pomoc. Třetina si přeje souseda, který ochotně pomůže třeba s drobnými opravami v bytě. Čtvrtina dotázaných si přeje sousedy, kterým může na chvilku svěřit děti na hlídání, a každý pátý by chtěl v nepřítomnosti zalít květiny.

Některým se již podařilo podobného souseda najít prostřednictvím portálu Sousedé.cz. Ten není určený pouze lidem, kteří vlastní nemovitost a jsou členy SVJ nebo BD, ale stále častěji ho lidé využívají jako místo otevřené všem sousedům v domě nebo zakládají nejrůznější zájmové skupiny.

Za poslední půlrok počet uživatelů portálu vzrostl na téměř 51 tisíc registrovaných. Částečně je to i proto, že ho začalo využívat více lidí v tom pravém komunitním slova smyslu. Prostřednictvím Sousedů.cz se domlouvají maminky ze sousedství na logistice dětí, které rozváží na kroužky nebo shání šikovného souseda, který jim dokáže opravit poličku,“ upřesňuje Botero Vašková. Zabezpečený a certifikovaný online prostor si pochvalují i členové nejrůznějších místních spolků od hasičů po myslivce. „Je fajn, že můžeme snadno domluvit výroční schůzi a máme pohromadě všechny dokumenty. Oproti skupinám na sociálních sítích je vše zabezpečené a naše dokumenty a fotografie vidí jen schválení členové, navíc je tu řada užitečných funkcí, které sociální sítě vůbec nenabízí a nám usnadňují komunikaci i organizaci,“ popisuje využití portálu Sousedé.cz jeden ze spokojených uživatelů.

 

*Průzkum na téma sousedství společnosti TNS AISA si v roce 2012 objednala Hypoteční banka a byl proveden prostřednictvím dotazování za pomoci počítače v domácnostech na vzorku 642 osob ve věku 20 – 45 let

klíčová slova:
·
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter