Zima se blíží. Je nejvyšší čas na čtyři úkoly, abyste zůstali doma v teple

4 min. čtení · energie ·

Začátek topné sezóny nás rychle vrátil z dlouhého léta do reality období, kdy se doma neobejdeme bez vytápění. Něco ale pro to budete muset udělat. Pro vlastníky bytových domů je tady rychlé opakování nejbližších úkolů.

Máte v pořádku GDPR?

Změny v rámci ochrany osobních údajů, které v letošním roce vstoupily v platnost, se dotýkají i rozúčtování tepla a vody. Vzhledem k tomu, že se konec ročního zúčtovacího období blíží, je nutné zkontrolovat, zda jste svému dodavateli vrátili podepsanou smlouvu o zpracování osobních údajů, které rozúčtovací společnosti již v průběhu prázdnin rozesílali. „I když se to může zdát jako formalita, je to nezbytná podmínka pro to, aby rozúčtovatelé mohli v termínu provést roční rozúčtování nákladů na teplo a vodu tak, jak vyplývá z uzavřených smluv,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ista Česká republika s.r.o.

Zkontrolujte správnost a úplnost údajů

Do konce kalendářního roku je nutné zkontrolovat platnost údajů, které jsou nutné pro rozúčtování. Jedná se především o údaje, které se často mění – nejčastěji se jedná o aktuální počty osob a v kterých termínech v bytě bydleli. Stejně tak nezapomeňte na údaje o nových vlastnících bytů při prodeji. Na první pohled to jsou samozřejmosti, ale praxe je často jiná.

Rozúčtovatelé doporučují zasílat změny, vztahující se k rozúčtování průběžně a nečekat na konec roku.

Neměnili jste pro rozúčtování tepla poměr spotřební a základní složky?

V současnosti je platná Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 269/2015 Sb., která  umožňuje pro rozúčtování tepla stanovení základní složky v rozpětí 30 % až 50 %, zbytek nákladů tvoří spotřební složku.

Konkrétní poměr si stanovuje SVJ.

„Pokud byl na shromáždění v průběhu roku od posledního vyúčtování odhlasován jiný poměr, než je uvedeno ve smlouvě mezi SVJ a rozúčtovatelem, je nutné také tuto informaci včas rozúčtovateli předat,“ upozorňuje Jarmila Trčková.

Opět platí nejlepší řešení, že jakékoliv změny mající vliv na rozúčtování se vyplatí zasílat průběžně. Tak snadno eliminujete riziko, že změny zapomenete nahlásit.

Nezapomeňte včas odevzdat podklady pro rozúčtování

Aktuální údaje o počtu osob a příslušné změny bude váš rozúčtovatel potřebovat v průběhu ledna. Nezbytnými doklady pro rozúčtování budou také faktury o roční spotřebě od dodavatelů tepla a vody.

Podklady pro rozúčtování je nutné dodat rozúčtovateli co nejdříve. Termín pro zpracování vyúčtování je uveden ve smlouvě mezi SVJ a rozúčtovatelem.

klíčová slova:

Další podobné články

Co vám může překazit změnu dodavatele energií?

Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především…

Také na ceně elektřiny můžete ušetřit

Jen za elektřinu utratí letos průměrná domácnost podle statistik 32 636 Kč, tedy o 23 % víc než v roce 2018. Některé společnosti se navíc chystají zdražit do konce roku ještě více. Jaké máme možnosti, abychom za elektřinu ušetřili?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter