Zasklení balkonu krok za krokem

8 min. čtení · balkony · Revitalizace domu · z praxe ·

Zasklení balkonu nebo lodžie není jen estetické, ale hlavně praktické: rozšíří celoročně užívanou plochu bytu, ochrání proti hluku i prachu a sníží náklady na vytápění. Aby realizace proběhla podle očekávání a výsledek přinesl maximální spokojenost, je potřeba zvolit vhodný zasklívací systém. Na výběr jsou dva základní typy – rámový či bezrámový, z nichž každý přináší jiné výhody. Na detaily jsme se zeptali pana Josefa Šenka, obchodního ředitele společnosti ALUMISTR SE, která je největším českým výrobcem zasklívacích systémů a jejich dodavatelem na slovenský trh.

Bezrámový systém tvoří skleněné tabule s transparentním meziskelním těsněním. Rámové zasklení jsou okna v hliníkových rámech, která se posouvají po kolejnici a skládají za sebe. Které řešení je podle Vás lepší?

Obě varianty mají své přednosti. Bezrámový systém vytváří dojem celoskleněné plochy, působí velmi esteticky a umožňuje ničím nerušený výhled. Jde o otočný a posuvný systém, což zajišťuje snadnou dostupnost venkovní strany skla a jeho pohodlné umývání. Rámové zasklení zase lépe odolává nepřízni počasí. Je těsnější, takže při dešti nehrozí zatékání, a méně hlučné při silném větru. Manipulace s rámovým systémem je snadnější a rychlejší, poradí si s ní i starší a fyzicky slabší osoby. Uživatelé tuto přednost ocení třeba za přívalového deště, kdy stačí vzít madlo a celý systém se uzavře jediným zatáhnutím. Na rámy se lépe montuje stínící technika, sítě proti hmyzu a snadněji se zabezpečí proti zlodějům. Navíc tento systém při manipulaci nezabírá žádný prostor samotné lodžie a nemusí se na něj brát ohled při umístění posezení nebo sušáku na prádlo.

Podle čeho by se zákazníci měli při volbě rozhodovat?

Často volí bezrámový systém pro jeho snadné umývání, ale měli by zvážit také další hlediska, důležité je třeba umístění domu a orientace balkonu. V lokalitě se silnými nárazovými větry je vhodnější kvalitně těsnící rámové zasklení, zejména pokud je balkon situován na návětrné straně. Rámový systém se snadným otevíráním je výhodou také na slunečné straně, kde se uzavřený prostor rychle přehřívá. U rušné křižovatky se doporučuje zvolit rámové zasklení se zvukově izolačním dvojsklem. V přízemním bytě zvažujeme také hledisko bezpečnosti a vybíráme pouze z uzamykatelných systémů, které se dnes nabízejí v rámovém i bezrámovém provedení. V neposlední řadě je třeba předem si zjistit případná místní omezení, která mohou zakazovat některá řešení například z důvodu památkové ochrany.

Záleží také na velikosti a tvaru balkonu?

Určitě ano, stejně jako na očekávání, jak se bude zasklený prostor v budoucnu využívat. Otočný bezrámový systém při otevírání vyžaduje manipulační prostor, kam nelze umístit vyšší židle, sušák ani truhlíky s květinami. Pro menší balkony, kde je potřeba šetřit místem, proto raději volíme prostorově nenáročný rámový systém. Zejména to platí, pokud je hlavním cílem zasklení zvýšit komfort bydlení a rozšířit celoročně využívanou obytnou plochu. Kdo preferuje nerušený výhled nebo potřebuje zasklít větší balkon s atypickým, například obloukovým půdorysem, zvolí elegantní design bezrámového systému.

Realizace kterého systému je náročnější?

V náročnosti realizace není mezi oběma systémy rozdíl. Jednodušší a tím i rychlejší bývá montáž ve variantách Flexi, které dokáží vyrovnat nerovnosti konstrukce až do výškového  rozdílu 5 cm. Varianta Flexi je možná v obou systémech, ale bezrámové zasklení pak už není otočné, nýbrž pouze posuvné.

Jak samotná realizace probíhá? S jakými omezeními mají obyvatelé bytu při zasklívání počítat?

V každém případě je nutná osobní návštěva bytu a přesné zaměření, protože systémy se vyrábějí na míru. V České republice je potřeba předem vyřídit stavební ohlášku nebo stavební povolení. Výroba systému trvá dva až tři týdny, takže do měsíce od zaměření zpravidla můžeme montovat. Samotná montáž zasklívacího systému je poměrně jednoduchá a trvá 2 až 3 hodiny, ale náročnější  bývají práce kolem – silikonování, začišťování, leštění… Pro obyvatele bytu to žádná zvláštní omezení neznamená, celá akce zabere pouze den a obvykle až po předání na klíč netrvá déle než 6 až 8 hodin. Záleží zde na velikosti balkonu, složitosti zasklení i typu zábradlí. Na nové hliníkové zábradlí se montuje snadněji než na staré ocelové, které se musí nejprve připravit a dotěsnit.

Zajišťujete i případnou demontáž starého zasklení? A doporučujete realizovat zasklení balkonu ještě před zateplením bytového domu, nebo až po něm?

Demontáž starého zasklení nenabízíme, ale v rámci zakázky zajišťujeme. Rozhodně je lepší realizovat zasklení až po zateplení domu, kdy už jsou jasné rozměry. Ideální je připravit se na zasklívání balkonu ještě před zateplením a nachystat pod zateplením konzoly a kotvicí otvory, aby se následná montáž zasklení zbytečně neprodražovala. Pokud se dům zatepluje až po zasklení a je třeba systém zmenšit, lépe se upravují systémy rámové. Bezrámový systém má tabule z kaleného skla, kde zmenšení není možné.

Je možné vyčíslit, jaké výhody v podobě odhlučnění a snížení tepelných ztrát zasklení přinese?

Tato měření nám prováděli odborníci z Fakulty stavební VUT v Brně. Na zateplené budově zjistili přínos zasklení ve formě snížení měrné tepelné ztráty přiléhající konstrukce přibližně o 19 procent, na budově bez aplikace energeticky úsporných opatření pak může tento přínos dosahovat až 29 procent. Míra odhlučnění se liší podle typu zasklení, u rámových systémů uvádíme vzduchovou neprůzvučnost až 24dB, u bezrámových systémů až 12dB. V každém případě ovšem záleží na kvalitě zvoleného systému a také montáže. Proto doporučuji zvolit prověřeného dodavatele, který používá kvalitní silikonová těsnění a nerezové spoje a zaručí správnou montáž a seřízení pro bezúdržbový provoz. Aby nové zasklení přinášelo jen radost!

Více informací na www.alumistr.cz.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Bílá v interiéru není žádná nuda. Umíte to s…

Bílá není pouze odvěkým symbolem čistoty a nevinnosti, ale také nestárnoucí interiérovou stálicí, jejíž oblíbenost v čase neklesá, ale roste. Tato královna všech barev se totiž díky své nadčasovosti a univerzálnosti hodí do každého typu interiéru. Také s ní je ale třeba umět…

Platná legislativa i blížící se změny: Za co hrozí…

Pořízení psa přináší majitelům mnoho radostí, ale také povinnosti. Mezi ty základní patří přihlášení do evidence chovatelů psů a očkování. Nově přibude povinnost mikročipu. Jaké jsou další povinnosti majitelů psů a v jakých případech mohou dostat pokutu?

Kontrola nad spotřebou vody se stává velkým tématem

Téma spotřeby vody a hospodaření s vodou se v průběhu několika posledních let stalo celospolečenským problémem. Velkým tématem se stává i pro vlastníky bytových domů, bytová družstva, SVJ a správce. Zájem je především o hi-tech technologie umožňující efektivní hospodaření s vodou a možnost…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter