Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

4 min. čtení · z praxe ·

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost, účelnost i atraktivní detaily.

Plánujete i změnu dispozic?

Zařizování interiéru je často spojeno s celkovou rekonstrukcí a kromě toho, že je třeba brát v potaz barevné sladění, se v prostoru mění i dispozice. Nejčastěji se tak setkáváme s výměnou umakartového jádra v koupelně či s propojením obývacího pokoje a kuchyně. V takových případech však už dochází k zásahům technického charakteru a není od věci je konzultovat s odborníkem, případně si na celou rekonstrukci najmout firmu, která se danou problematikou zabývá.

Barevnost má své návaznosti

Co se týče barev, v posledních letech se setkáváme s trendem za každou cenu sladit barvy v interiéru natolik, že až překvapivě konzervativně vybíráme neutrální barvy. Jejich všudypřítomnost však může působit nudně. Ideálně se doporučuje v místnosti používat tři základní barvy, přitom jedna z nich by měla převládat. S výběrem barev souvisí i nábytek, podlahy či svítidla. Barva, kterou použijete, by teda měla ve výsledku ladit nejen s ostatními barvami, ale hlavně se zařízením bytu, a na to je dobré myslet již z počátku.

Mějte také na paměti, že výsledná barva bude vypadat v návaznosti na to, jaký druh svítidel vyberete, kde je rozmístíte a jakou barvu osvětlení zvolíte. Pasé jsou klasické žárovky s měkkým nažloutlým světlem, naopak vhodné jsou úsporné žárovky simulující denní světlo. Nezapomínejte také na to, že lustry a lampy nejsou jen funkčním zařízením, ale především ikonou místnosti. Mohou jí dominovat, mohou ji vylepšit a při nesprávné ruce při výběru také zhoršit.

Co ve vašem interiéru zaujme?

Sladit a stylově propojit byste měli i jednotlivé místnosti tak, aby dohromady tvořily osobitý a harmonický celek. Nad vybavením jednotlivých místností je tedy třeba přemýšlet v souvislostech a nekupovat bezhlavě doplňky, které se k sobě dohromady nehodí. Spousta lidí například dělá tu chybu, že chtějí mít v interiéru od každého stylu něco a celek poté působí až absurdně pomíchaně. Běžně se tak stává, že zatímco kuchyň je celá z nerezu a oceli, obývací pokoj je laděný do dřeva a ložnice zase připomíná světnici venkovského stavení. Byt v takovém případě nikdy neodráží vaši osobitost a těžko se v něm budete cítit dobře.

Pozor na nedodělávky a maličkosti

Při zařizování interiéru si dejte pozor na dotahování všech detailů do zdárného konce. Jako pěst na oko působí viditelné kabely od elektroniky či elektrické rozvody, nedodělané lišty a zárubně, zaschlá malba na místech, kde být nemá, apod. Je také možné, že po několika týdnech v novém zjistíte, že konkrétní umístění nábytku vám nesedí. Nepanikařte a jednoduše jej přemístěte. Důležité je hlavně to, abyste se v daných prostorech cítili jako doma.

Další podobné články

7 Důležitých kroků k úspěšné revitalizaci bytového domu

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

​Malý byt a více úložného prostoru. Řešení najdete v…

Problémy s nedostatkem úložného prostoru zná jistě každý, kdo bydlí v menším bytě. Ty jsou totiž v dnešní době stále častěji bez sklepních prostor. Kam uložit vše potřebné, je tak ještě obtížnější. Přesto najdeme i v malém bytě řadu možností,…

Kde naleznete kvalitní informace pro SVJ a BD?

Jak svolat schůzi SVJ nebo se zorientovat ve vašem vyúčtování? Tápete v podobné problematice? Je tu pro vás diskusní portál Okolobytu.cz. Naleznete zde každý den nová diskusní vlákna, do kterých přispívají odborníci věnující se jak technické, tak právní problematice v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter