Na zábradlí záleží! Jak vybrat to správné?

7 min. čtení · Revitalizace domu ·

Líbí se vám tento dům? Nebo je hezčí ten sousední? K výrazným prvkům, které spoluvytvářejí vzhled bytového domu, patří lodžie a balóny. Právě ony a především jejich pojetí a barevnost dokáží pozvednout celkový dojem z domu na zcela jinou úroveň. Estetika je přitom jen jednou z důležitých funkcí, které musí splnit.

Pro pocit soukromí

Investor – vlastník domu – často vnímá zábradlí a jeho výplně jako okrajovou záležitost a řešení  nechává výhradně na projektantovi, což je rozhodně škoda. Správně zvolené zábradlí a výplně totiž ocení nejen kolemjdoucí, ale i každý z uživatelů bytů.

Zábradlí výrazně ovlivňuje náš pocit soukromí, může nám k němu pomoci, nebo nás naopak vystaví pohledům z ulice či z okolních domů. Ovšem rozhodně zde neplatí, že čím vyšší zábradlí, tím lepší. Současně s ochranou soukromí musí zábradlí splňovat také zdánlivě opačný požadavek: komfort výhledu a dostatečnou propustnost světla jak na lodžii či balkon samotný, tak dovnitř bytu. Vybírejte tedy zábradlí s takovou výškou, která vás při sezení na lodžii nebo u okna v bytě  neomezí ve výhledu. Rozhodně se přitom nemusíte obávat, že by zábradlí nesplňovalo bezpečnostní normy. Pro každý dům lze navrhnout takové řešení, které současně naplní podmínky bezpečnosti i komfortu.

Hliník nevyžaduje údržbu

Důležitá je také správná volba materiálu. U domů před rekonstrukcí se setkáváme téměř výhradně s pozinkovaným zábradlím, často opotřebovaným a s nedostatečnou údržbou, takže poznamenaným nepěknými stopami rzi. Degradaci materiálu urychlují také dodatečné zásahy do zábradlí jako vrtání otvorů pro zasklení, sušáky, satelitní úchyty aj.

Zábradlí z hliníku je oproti tomu prakticky bezúdržbové, protože ani po poškození povrchového laku nedochází k viditelné korozi. Je obtížné odpovědět na otázku, zda je hliníkové zábradlí dražší než pozinkované. V některých případech může být dražší, jindy je naopak levnější. Proto by byla škoda z cenových důvodů hliníkové zábradlí automaticky předem vyřadit.

Moderní výplně krášlí a neubírají prostor

Velmi často můžeme vidět lodžie, které jsou při rekonstrukci až do výšky zábradlí vyzděny. Sice jde o cenově výhodné řešení, výsledek však působí zbytečně mohutně a vyzdění navíc často zmenšuje využitelný prostor lodžie.

Nejlevnější variantou je instalace zábradlí bez výplně, což ovšem nezajistí potřebné soukromí. Architektonicky doporučovaným řešením je proto zábradlí s osazenými výplněmi, a to nejčastěji z materiálů conex nebo Fundermax. Oba tyto materiály vyhovují rázovým zkouškám, na rozdíl například od oblíbeného drátoskla.

Pod označením conex získáme výplně z bezpečnostního skla s vnitřní fólií. Fólie je nejčastěji mléčná, ale může mít i jakékoliv jiné zabarvení. Čím sytější barvu ovšem zvolíme, tím vyšší bude cena. Běžná je tloušťka bezpečnostního skla 8 mm, ale některé společnosti – například Alumistr – nabízejí výplně o tloušťce 3,1 mm. Jejich výhodou je nižší cena a také nižší hmotnost – zjednodušeně řečeno bude každý metr šířky takového zábradlí lehčí o pět kilogramů. Bezpečnost této výplně je samozřejmě ověřena všemi potřebnými zkouškami. Osazení slabších skel je možné i díky tomu, že jsou po celém obvodu uložena v rámu.

Druhým materiálem pro výplně zábradlí je fasádní deska Fundermax. Její největší předností je široká škála barevnosti, a to včetně sytých odstínů. Barevně kombinovat lze i její strany, takže zevnitř tak můžete mít třeba bílou, aby vnitřek lodžie nepůsobil tmavě. Desky jsou stoprocentně odolné proti vlhkosti, bezúdržbové a z exteriéru mohou mít protisprejerskou úpravu. Výplně jsou opět po celém  obvodu uloženy v rámu.

Výhody systémového řešení

Při výběru vhodného zábradlí dejte přednost systémovému řešení. Může vám nabídnout i další často používané prvky a doplňky, jako jsou držáky truhlíků, úchyty satelitů, sušáky na prádlo apod. V případě volby hliníkového zábradlí tak budete mít vše ve stejném designu a materiálu, navíc bez rizika vzniku rzi.

Kombinace s fasádou

Vzhled domu se zpravidla řeší koncepčně, barevnost a styl fasády současně s balkóny. Obecně se lze řídit základním pravidlem, že k výrazně barevné fasádě patří mléčná výplň zábradlí. Dominantní je zde barevnost budovy a mléčné skleněné výplně zbytečně nepřitahují pozornost, snadno však plní svůj úkol působit vzdušně a moderně.

Druhou variantou je dům se světlou, převážně jednobarevnou nebo méně výraznou fasádou. K takové lze volit výplň s výraznější barevností, kvůli masivnějšímu vzhledu a sytějším barvám nejlépe fasádní desky Fundermax.

Pro inspiraci můžete navštívit internetové stránky společnosti Alumistr, kde získáte technickou vizualizaci zdarma. V sekci balkóny a lodžie si zároveň prohlédnete řadu realizací i vizualizací, čímž můžete posunout své řešení opět o krok dále. Možností je opravdu mnoho.

Myslete i na zasklení

O zábradlí a typu výplně je důležité uvažovat také v souvislosti s případným zasklením. Pokud při rekonstrukci měníte pouze zábradlí a výplně, z hlediska požární ochrany je dostatečné splňovat rázové zkoušky, ovšem při zasklení již je vyžadována výplň třídy A nehořlavosti. Volbou nevhodné výplně si tak si můžete zkomplikovat cestu k budoucímu zasklení. Z vnitřní strany budete muset umístit další výplň splňující požadovanou třídu nehořlavosti, což s sebou ponese zmenšení prostoru a nové výdaje.

Zábradlí pro bytové domy nabízí řada firem. Vychází přitom z propočtů zábradlí a výplně, a pokud současně nenabízí i zasklení, jejich úkol zde končí. Zda na zvolené zábradlí jednou půjde nainstalovat zasklení, ovšem rozhodne i to, jak je zábradlí staticky jištěné. Obecně lze říci, že na zábradlí zatížené zasklením je vynakládán dvojnásobný tlak a vztlak. Zábradlí, výplň i zasklení bychom proto měli vnímat jako jeden celek.

Výhodné je zvolit zábradlí od dodavatele, který současně nabízí i zasklení. Osadit ho přitom nemusíte současně se zábradlím, ale firma si budoucí zasklení zaměří a do zábradlí připraví veškeré otvory. Dodatečné zasklení si pak už nevyžádá vícenáklady na úpravu zábradlí, tmely, lišty a další přechodový materiál, který je jinak nutné použít. Každé přechodové řešení s sebou navíc nese riziko zatékání, vibrací lišt či nepříjemných zvuků.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter