Na zábradlí záleží! Jak vybrat to správné?

7 min. čtení · Revitalizace domu ·

Líbí se vám tento dům? Nebo je hezčí ten sousední? K výrazným prvkům, které spoluvytvářejí vzhled bytového domu, patří lodžie a balóny. Právě ony a především jejich pojetí a barevnost dokáží pozvednout celkový dojem z domu na zcela jinou úroveň. Estetika je přitom jen jednou z důležitých funkcí, které musí splnit.

Pro pocit soukromí

Investor – vlastník domu – často vnímá zábradlí a jeho výplně jako okrajovou záležitost a řešení  nechává výhradně na projektantovi, což je rozhodně škoda. Správně zvolené zábradlí a výplně totiž ocení nejen kolemjdoucí, ale i každý z uživatelů bytů.

Zábradlí výrazně ovlivňuje náš pocit soukromí, může nám k němu pomoci, nebo nás naopak vystaví pohledům z ulice či z okolních domů. Ovšem rozhodně zde neplatí, že čím vyšší zábradlí, tím lepší. Současně s ochranou soukromí musí zábradlí splňovat také zdánlivě opačný požadavek: komfort výhledu a dostatečnou propustnost světla jak na lodžii či balkon samotný, tak dovnitř bytu. Vybírejte tedy zábradlí s takovou výškou, která vás při sezení na lodžii nebo u okna v bytě  neomezí ve výhledu. Rozhodně se přitom nemusíte obávat, že by zábradlí nesplňovalo bezpečnostní normy. Pro každý dům lze navrhnout takové řešení, které současně naplní podmínky bezpečnosti i komfortu.

Hliník nevyžaduje údržbu

Důležitá je také správná volba materiálu. U domů před rekonstrukcí se setkáváme téměř výhradně s pozinkovaným zábradlím, často opotřebovaným a s nedostatečnou údržbou, takže poznamenaným nepěknými stopami rzi. Degradaci materiálu urychlují také dodatečné zásahy do zábradlí jako vrtání otvorů pro zasklení, sušáky, satelitní úchyty aj.

Zábradlí z hliníku je oproti tomu prakticky bezúdržbové, protože ani po poškození povrchového laku nedochází k viditelné korozi. Je obtížné odpovědět na otázku, zda je hliníkové zábradlí dražší než pozinkované. V některých případech může být dražší, jindy je naopak levnější. Proto by byla škoda z cenových důvodů hliníkové zábradlí automaticky předem vyřadit.

Moderní výplně krášlí a neubírají prostor

Velmi často můžeme vidět lodžie, které jsou při rekonstrukci až do výšky zábradlí vyzděny. Sice jde o cenově výhodné řešení, výsledek však působí zbytečně mohutně a vyzdění navíc často zmenšuje využitelný prostor lodžie.

Nejlevnější variantou je instalace zábradlí bez výplně, což ovšem nezajistí potřebné soukromí. Architektonicky doporučovaným řešením je proto zábradlí s osazenými výplněmi, a to nejčastěji z materiálů conex nebo Fundermax. Oba tyto materiály vyhovují rázovým zkouškám, na rozdíl například od oblíbeného drátoskla.

Pod označením conex získáme výplně z bezpečnostního skla s vnitřní fólií. Fólie je nejčastěji mléčná, ale může mít i jakékoliv jiné zabarvení. Čím sytější barvu ovšem zvolíme, tím vyšší bude cena. Běžná je tloušťka bezpečnostního skla 8 mm, ale některé společnosti – například Alumistr – nabízejí výplně o tloušťce 3,1 mm. Jejich výhodou je nižší cena a také nižší hmotnost – zjednodušeně řečeno bude každý metr šířky takového zábradlí lehčí o pět kilogramů. Bezpečnost této výplně je samozřejmě ověřena všemi potřebnými zkouškami. Osazení slabších skel je možné i díky tomu, že jsou po celém obvodu uložena v rámu.

Druhým materiálem pro výplně zábradlí je fasádní deska Fundermax. Její největší předností je široká škála barevnosti, a to včetně sytých odstínů. Barevně kombinovat lze i její strany, takže zevnitř tak můžete mít třeba bílou, aby vnitřek lodžie nepůsobil tmavě. Desky jsou stoprocentně odolné proti vlhkosti, bezúdržbové a z exteriéru mohou mít protisprejerskou úpravu. Výplně jsou opět po celém  obvodu uloženy v rámu.

Výhody systémového řešení

Při výběru vhodného zábradlí dejte přednost systémovému řešení. Může vám nabídnout i další často používané prvky a doplňky, jako jsou držáky truhlíků, úchyty satelitů, sušáky na prádlo apod. V případě volby hliníkového zábradlí tak budete mít vše ve stejném designu a materiálu, navíc bez rizika vzniku rzi.

Kombinace s fasádou

Vzhled domu se zpravidla řeší koncepčně, barevnost a styl fasády současně s balkóny. Obecně se lze řídit základním pravidlem, že k výrazně barevné fasádě patří mléčná výplň zábradlí. Dominantní je zde barevnost budovy a mléčné skleněné výplně zbytečně nepřitahují pozornost, snadno však plní svůj úkol působit vzdušně a moderně.

Druhou variantou je dům se světlou, převážně jednobarevnou nebo méně výraznou fasádou. K takové lze volit výplň s výraznější barevností, kvůli masivnějšímu vzhledu a sytějším barvám nejlépe fasádní desky Fundermax.

Pro inspiraci můžete navštívit internetové stránky společnosti Alumistr, kde získáte technickou vizualizaci zdarma. V sekci balkóny a lodžie si zároveň prohlédnete řadu realizací i vizualizací, čímž můžete posunout své řešení opět o krok dále. Možností je opravdu mnoho.

Myslete i na zasklení

O zábradlí a typu výplně je důležité uvažovat také v souvislosti s případným zasklením. Pokud při rekonstrukci měníte pouze zábradlí a výplně, z hlediska požární ochrany je dostatečné splňovat rázové zkoušky, ovšem při zasklení již je vyžadována výplň třídy A nehořlavosti. Volbou nevhodné výplně si tak si můžete zkomplikovat cestu k budoucímu zasklení. Z vnitřní strany budete muset umístit další výplň splňující požadovanou třídu nehořlavosti, což s sebou ponese zmenšení prostoru a nové výdaje.

Zábradlí pro bytové domy nabízí řada firem. Vychází přitom z propočtů zábradlí a výplně, a pokud současně nenabízí i zasklení, jejich úkol zde končí. Zda na zvolené zábradlí jednou půjde nainstalovat zasklení, ovšem rozhodne i to, jak je zábradlí staticky jištěné. Obecně lze říci, že na zábradlí zatížené zasklením je vynakládán dvojnásobný tlak a vztlak. Zábradlí, výplň i zasklení bychom proto měli vnímat jako jeden celek.

Výhodné je zvolit zábradlí od dodavatele, který současně nabízí i zasklení. Osadit ho přitom nemusíte současně se zábradlím, ale firma si budoucí zasklení zaměří a do zábradlí připraví veškeré otvory. Dodatečné zasklení si pak už nevyžádá vícenáklady na úpravu zábradlí, tmely, lišty a další přechodový materiál, který je jinak nutné použít. Každé přechodové řešení s sebou navíc nese riziko zatékání, vibrací lišt či nepříjemných zvuků.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Nové technologie šetří energie v bytových domech

Ušetřit za energie, spotřebovávané v rámci bydlení, je nepřehlédnutelný trend. Zateplení je ale jen jeden z prvních kroků, jak můžeme ušetřit. „Velký potenciál představuje řada moderních a osvědčených technologií, které by mohly přinášet úspory až statisíce korun ročně,“ upozorňuje Ing.…

Rekonstrukce domu a peníze – co byste měli vědět?

Plánujete rekonstrukci domu? První, co budete muset řešit, jsou finance. Jak bychom měli postupovat, abychom mohli náš dům zrekonstruovat co nejlépe a přitom se nevystavovali riziku příliš vysokých výdajů či dokonce neschopnosti splácet?

Jak vyřešit problémy s dvouplášťovou střechou?

Plochá střecha bytového domu znamená pro mnoho družstev a SVJ nekončící problémy. Řešení chátrající dvouplášťové střechy domu jim nabízí řada firem. Zpravidla se jedná o demontáž horního pláště nebo změnu celé konstrukční koncepce střechy. Přitom existuje podstatně levnější a rychlejší…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter