Zábradlí na lodžii nebo balkoně – proč bychom mu měli věnovat více pozornosti?

5 min. čtení · Revitalizace domu ·

Líbí se vám tento dům? Nebo více ten sousední? Jedním z výrazných prvků, které se na celkové podobě bytového domu podílejí, jsou lodžie a balóny. Právě ony, především jejich pojetí a barevnost, umí posunout celkový dojem z domu na docela jinou úroveň. Vzhled je ale přitom jenom jedním z důležitých úkolů, které musí splnit.

Jaké benefity můžeme od zábradlí očekávat?

Investor – vlastník domu často vnímá zábradlí a výplně jako okrajovou záležitost a řešení zcela nechává na projektantovi. Je to rozhodně škoda. Správně zvolené zábradlí a výplně ocení nejen kolemjdoucí, ale i každý z uživatelů bytů.

Zábradlí výrazně ovlivňuje náš pocit soukromí – správnou volbou nám může jak pomoci, tak i nás vystavit pohledům z ulice či z ostatních domů. Rozhodně ale přitom neplatí čím vyšší, tím lepší. Současně se soukromím musí zábradlí splnit i zdánlivě opačný požadavek – komfort výhledu a dostatečnou propustnost světla jak na lodžii či balkon samotný, tak i dovnitř bytu. Vybírejte tedy takové zábradlí, abyste i při sezení na lodžii nebo v bytě u okna, nebyli ve výhledu limitováni jeho výškou. Rozhodně se přitom nemusíte obávat, že by zábradlí nesplňovalo bezpečnostní normy. Pro každý dům lze navrhnout řešení, které bude současně splňovat podmínky bezpečnosti i komfortu.

Zábradlí můžeme mít z pozinkovaného železa, nebo hliníku

Zvážit bychom měli materiál zábradlí. U domů před rekonstrukcí se setkáváme téměř výhradně s pozinkovaným zábradlím. Opotřebováním, provázeným nedostatečnou údržbou, se na něm brzy objevují nepěkné stopy rzi. Degradaci materiálu urychlují i dodatečné zásahy do zábradlí – vrtání otvorů pro zasklení, sušáky, satelitní úchyty a podobně.

Hliník má velkou výhodu, kdy i po poškození povrchového laku při užívání nedochází k viditelné korozi. Zábradlí je bezúdržbové.

Jakou výplň?

Velmi často můžeme vidět lodžie, které jsou při rekonstrukci na plnou výšku zábradlí vyzděny. Sice je to cenově nejlevnější řešení, výsledek však působí zbytečně mohutně. Vyzdění často také zmenší využitelný prostor lodžie.

Možná je též instalace zábradlí bez výplně. Předností je nižší cena, než v případě s výplní.

Z architektonického pohledu je doporučováno řešení zábradlí s osazenými výplněmi. Nejčastěji je používán materiál conex, nebo Fundermax. Oba materiály vyhovují rázovým zkouškám, které požadují české normy (pozor známé drátosklo nevyhovuje).

Pod označením conex získáme výplně z bezpečnostního skla s vnitřní fólií. Fólie je nejčastěji mléčná, může mít ale jakékoliv zabarvení. Čím sytější barvu ale budete požadovat, tím stoupá cena. Běžně je tloušťka bezpečnostního skla 8 mm. Některé společnosti – například Alumistr nabízí výplně 3,3,1, mm. Předností slabší tloušťky je váha výplně metr zábradlí je o 5kg lehčí. Výhodou je také nižší cena. Také tato slabší skla jsou pochopitelně ověřena všemi potřebnými zkouškami. Osazena mohou být i díky tomu, že jsou po svém celém obvodu uložena v rámu.

Druhým materiálem pro výplně zábradlí je fasádní deska Fundermax. Hlavní výhodou je široká škála barevnosti, včetně sytých odstínů. Barevně kombinovat lze i její strany – zevnitř můžete mít třeba bílou, aby vnitřek lodžie nepůsobil tmavě. Desky jsou bezúdržbové, z exteriéru mohou mít protiprotisprejerskou úpravu. Jsou stoprocentně odolné proti vlhkosti. Výplně jsou po celém obvodu opět uloženy v rámu.

Oceníte výhody systémového řešení

Při výběru vhodného zábradlí dejte přednost systémovému řešení. Může vám nabídnout i další často používané doplňkové prvky, jako jsou držáky truhlíků, úchyty satelitů a podobně. V případě volby hliníkového zábradlí tak budete mít vše ve stejném designu a materiálu, bez rizika vzniku rzi.

Jak vše sladit dohromady

Vzhled domu se většinou řeší koncepčně – barevnost a styl fasády společně s balkóny. Obecně se můžeme řídit základními pravidly: Výrazně barevná fasáda + mléčná výplň zábradlí. Dominantní je zde barevnost budovy, mléčné skleněné výplně zbytečně nepřitahují pozornost. Lehce však splňují svůj úkol působit vzdušně a moderně.

Druhou verzí je dům se světlou, převážně jednobarevnou, nebo méně výraznou fasádou + výraznější barevnost výplně. Kvůli masivnějšímu vzhledu a výraznější barevnosti jsou zde častější fasádní desky Fundermax.

Pro inspiraci můžete navštívit například internetové stránky společnosti Alumistr, kde můžete získat technickou vizualizaci zdarma. V sekci balkóny a lodžie si také můžete prohlédnout řadu realizací i vizualizací, a tak posunout vaše řešení opět o krok dále. Možností je opravdu mnoho.

Plánujete i zasklení?

O zábradlí a typu výplně je důležité uvažovat i v souvislosti s případným zasklením.

Pokud při rekonstrukci měníte pouze zábradlí a výplně, z hlediska požární ochrany je dostatečné, že jsou splněny rázové zkoušky. Při zasklení požárníci vyžadují výplň třídy A nehořlavosti. Když zvolíte nevhodnou výplň, můžete mít cestu k budoucímu zasklení komplikovanější. Z vnitřní strany budete muset umístit další výplň, která bude splňovat požadovanou třídu nehořlavosti. To s sebou ponese zmenšení prostoru a nové výdaje.

Zábradlí pro bytové domy nabízí řada firem. Vychází přitom z propočtů zábradlí a výplně, a pokud současně nenabízí i zasklení, jejich úkol zde končí. O tom, zda na zvolené zábradlí bude možné zasklení instalovat, ale bude rozhodovat i to, zda je zábradlí dostatečně staticky jištěné. Obecně se dá říci, že v momentě, kdy je zábradlí zatíženo zasklením, je na ně vynakládán dvojnásobný tlak a vztlak. Zábradlí, výplň a zasklení bychom proto měli vnímat jako jeden celek. Výhodné proto je, pokud zvolíte zábradlí od firmy, která současně nabízí i zasklení. Osadit ho přitom nemusíte současně se zábradlím. Firma si ale budoucí zasklení zaměří a do zábradlí připraví veškeré otvory tak, aby zasklení nepřinášelo vícenáklady na úpravu zábradlí, tmely, lišty a další přechodový materiál, který je jinak nutné použít. Každé přechodové řešení navíc s sebou přináší riziko zatékání, vibrací lišt či nepříjemných zvuků.

klíčová slova:

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter