Za kolik aktuálně koupíme nový byt v Praze? A proč bychom měli spěchat?

6 min. čtení · Nezařazené ·

Dražší a méně – s těmito základními informacemi se budou muset zájemci o koupi bytu v hlavním městě rychle smířit. Podle aktuálního výzkumu, který společně provádí Trigema, Skanska Reality a Central Group, má průměrný nový byt v Praze 71,6 m2 a stojí 4,8 milionu korun. Za poslední rok tak stoupla cena o pětinu. Při průměrné mzdě v Praze ve výši 34.824 korun tak za něj běžný Pražan utratí veškeré své příjmy za 11,5 roku. Ještě loni to byl plat za necelých deset let.

Za rok se dostupnost nového bydlení výrazně zhoršila

Pořízení vlastního bytu v Praze navíc začíná být hůře dostupné i v porovnání s okolními metropolemi. Průměrný obyvatel Bratislavy na tamní průměrný byt vydělá teoreticky za necelých devět let, obyvatel Varšavy pak dokonce za 6,4 roku, což je ovšem dáno výrazně menší průměrnou výměrou i cenou tamních bytů. „Ani Vídeň nebo Mnichov, kde jsou ceny nových bytů výrazně vyšší, se ale kvůli vyšším průměrným příjmům nedostaly s dobou, po kterou musí tamní obyvatelé na nové bydlení šetřit, nad deset let,“ poznamenal šéf Central Group Dušan Kunovský.

Počet ročních platů potřebných na koupi průměrného bytu


Zdroj dat: Výpočty Central Group a KPMG, data: a) Praha – H1 2016 analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group b) Bratislava – H1 2016, Lexxus Bratislava, Bencont c) Budapešť – H1 2016, Duna House d)Varšava – H1, REAS | Residential Advisors, e)Vídeň – 2015, EHL / BUWOG f) Německá města – 2015 CBRE (průměrná velikost bytu), Jones Lang Lasalle, Landesbausparkassen (LBS); Průměrná hrubá mzda – dle statistických úřadů daných zemí, u německých měst a Vídně – údaje rok 2015, ostatní H1 2016.

Důvod? Třikrát méně zahajovaných staveb než počet prodaných bytů

„Tato situace je ovlivněna především skutečností, že tempo výstavby se v Praze v porovnání se zahraničními metropolemi významně zpomaluje. Počet bytů, u kterých se zahájila v posledním půlroce výstavba, je třikrát menší než počet prodaných bytů. Pokud nedojde k významné změně nerovnováhy na trhu, pak se situace, kdy je například obyvatel Bratislavy schopen pořídit si vlastní nový byt o čtvrtinu rychleji, určitě nezmění,“ doplnil Pavel Kliment, partner poradenské společnosti KPMG, která na výzkumu s Central Group spolupracovala.

Současný stav mění strukturu kupujících

„Fakt, že se zhoršení dostupnosti neprojevuje na prodejích, je dán především aktuálně rekordně levnými hypotékami. Tím se také částečně mění struktura kupujících. Mezi nimi přibývají Češi na úkor cizinců, kteří v minulosti tvořili až čtvrtinu a v letošním roce jejich podíl klesl k pětině. Přes polovinu z nich navíc tvoří Slováci, které za cizince obvykle ani nepovažujeme. Naproti tomu Praha k sobě přitahuje stále více aktivních a šikovných lidí z regionů, kteří sem přicházejí uplatnit své schopnosti,“ doplňuje Dušan Kunovský.

klíčová slova:

Další podobné články
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter