Jak využívat elektronické poptávkové řízení v praxi vašeho SVJ

6 min. čtení · Nezařazené ·

Doba se vyvíjí a s tím i možnosti využití internetových služeb ve vašem SVJ. Výsledkem jsou prokazatelné úspory vašeho času i společných financí celého společenství.

Zadavatel Předmět poptávky Zájem dodavatelů
SVJ Zvonička – Praha 4 Výměna 22 ks oken ve společných prostorách 10 konkrétních nabídek
SVJ Nerudova – Vrchlabí Správa účetnictví pro 96 bytových jednotek 5 konkrétních nabídek
SVJ Rodinná – Ostrava Kácení vysokých stromů na pozemku 3 konkrétní nabídky
SVJ Zahradní město – Praha 10 Výmalba ve společných prostorách, 13 pater 6 konkrétních nabídek
SVJ Bílovec Elektrorevize společných prostor 5 konkrétních nabídek
SVJ Ostrov Výměna 35 ks domovních zvonků 6 konkrétních nabídek
SVJ Na výspě – Praha 4 Kamerový systém pro bytový dům 10 konkrétních nabídek
SVJ Vokovice Zpracování energetického štítku 5 konkrétních nabídek

 

www.RadceProSVJ.cz/poptavej

 Využívejte internet pro komunikaci s dodavateli

V každém SVJ se každý rok rozhoduje o významných investicích do řádné údržby společného majetku. A členové výboru SVJ jsou ti, kteří zodpovídají za předběžný výběr dodavatelů. Ale jak udělat výběr v současném nepřehledném množství nabídek a dodavatelů? Mnoho služeb, které mohou pomáhat v provozu SVJ, nabízí dnes Internet jako nejrychleji rostoucí komunikační kanál. A jednou z velmi oblíbených služeb jsou tzv. poptávkové služby. Ty ve velmi krátkém čase pomáhají zajistit početné a odpovídající nabídky od dodavatelských firem.

Zakázky od SVJ jsou pro každou takovou dodavatelskou firmou nejen dobrou referencí, ale především lukrativní zakázkou. A právě proto je v tomto obchodním vztahu nutně žádoucí, aby spokojenost panovala na obou stranách. Z tohoto důvodu je zcela jistě na místě, aby výbor SVJ kladl na firmy větší tlak vytvořením konkurenčního prostředí. A to je bod, ve kterém může pomoci již zmiňovaná poptávková služba. Jedním z největších provozovatelů těchto poptávkových služeb je server Poptávej.cz, který umožní v minimálním čase oslovit více dodavatelů najednou a zajistit nabídky na míru od více realizačních firem.

Vytvořte si svoje poptávkové řízení

Výhoda této služby spočívá ve zcela přirozeném a chytrém řešení, které je navíc dostupné pro všechny SVJ zcela zdarma. Ať už se jedná o jednorázovou dodávku nebo pravidelné služby, poptávku lze zadat kdykoliv.

Hned na začátku je vždy nutné vydefinovat detailně předmět poptávkového řízení. Podrobnosti zakázky uvedené v poptávkovém řízení se potom přímo odráží ve kvalitě získaných nabídek od firem, které o zakázku projeví zájem. Vedle samotného předmětu zakázky by každé poptávkové řízení mělo obsahovat i další nezbytné informace, jako jsou požadované termíny jednotlivých etap realizace a alespoň základní odhady velikosti zakázky. Pro lepší představu je vhodné také přiložit například fotodokumentaci, protože poptávka tím bude pro uchazeče názornější a jejich nabídka přesnější.

Nejjednodušší způsob, jak předat všechny výše zmíněné informace, je vyplnit formulář na webových stránkách provozovatele poptávkového systému, případně je možné zvolit i telefonickou cestu přes zákaznický servis. Vytvoření celého poptávkového řízení trvá několik minut. Provozovatel poptávkového systému se potom už postará o rychlou a bezpečnou distribuci poptávky mezi vhodné a ověřené dodavatelské firmy. Zadavatel, tedy SVJ, nemusí mít obavy o své kontaktní údaje. Nejsou poskytovány nikomu nežádoucímu, nejsou přístupné široké veřejnosti a nemohou být zneužity ani pro necílené nabídky a „spamování. Data obdrží pouze firmy, které se aktivně zajímají o realizaci poptávky SVJ. Dodavatelé, kteří mají o zakázku zájem, zpravidla kontaktují představitele výboru SVJ a zahájí tak první krok ke zpracování cílené cenové nabídky.

Všechny firmy, které mohou reagovat na poptávkové řízení, jsou kontrolovány provozovatelem systému a navíc jsou také hodnoceny od předchozích zákazníků, což všem dalším usnadňuje finální výběr. Zadáním poptávkového řízení získá SVJ ve velmi krátkém čase více cenových kalkulací a širší nabídku realizací od několika firem. To umožňuje SVJ porovnat nejen cenové rozpětí, ale také nabízené technologie, materiály, záruční podmínky či doplňkové služby.

Žádná zakázka není malá

Toto známé klišé platí v případě SVJ dvojnásob. Ať už chcete PENB nebo uvažujete o investicích do opláštění budovy, všechny dodávky, které pro SVJ potřebujete, lze poptat přes internetovou poptávkovou službu. Velcí poskytovatelé poptávkové služby, jako například Poptávej.cz, registrují přes 100 tisíc aktivních dodavatelských firem z celé ČR ze všech oborů činností.

Nejčastější poptávky od SVJ v roce 2016

  • Výměna oken a vstupních dveří
  • Kamerové a bezpečnostní systémy
  • Zpracování PENB
  • Modernizace výtahů
  • Výmalba společných prostor
  • Rekonstrukce sklepních kójí
  • Práce na opláštění budovy

Zdroj: iFORO Group, s.r.o, provozovatel Poptávej.cz

Funguje to i v praxi

Rozpětí cenových nabídek je značné, což mohou potvrdit i společníci SVJ Zvonička z pražského Podolí. Toto SVJ využívá poptávkové služby již více než rok. V loňském roce se společníci dohodli na výměně oken ve společných prostorách. Proto se v únoru 2016 rozhodli zadat si stručnou poptávku na její realizaci. Během krátké doby se o zakázku přihlásilo 10 firem, jejichž zástupci následně dorazili i na osobní setkání a zaměření stavebních otvorů. Jednou z podmínek společenství byla také realizace zakázky do 3 měsíců, což pro většinu dodavatelských firem nebyl problém. V řádu několika dní potom mohlo SVJ vybírat ze šesti kvalitně zpracovaných a detailních nabídek, které se ale lišily až o desítky procent v konečné ceně. Odhadovaná úspora u této zakázky činila pro SVJ více než 60 000 Kč.

Nespornou výhodou je určitě transparentnost služby. Firmy, jež se hlásí o zakázku, zpracovávají návrhy nezávisle na sobě a nemohou si nikdy být jisté, jakou nabídku podá konkurenční firma. Z tohoto důvodu jsou nabídky férové a odpovídají tržním podmínkám a možnostem každé dodavatelské firmy v daném období.

Praktický rádce pro SVJ – poptávkový formulář

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter