Vytvořte si na balkonu dokonalou zahrádku

6 min. čtení · balkony ·

S prvním jarními dny to nás, obyvatele bytových domů, více táhne na balkon. Zvelebte si tento prostor k dokonalosti a zkuste na něm letos pěstovat bylinky, zeleninu, a dokonce i ovoce. Není to žádná velká věda.

Bylinky jsou nejlepší čerstvé

K tomu není bezpodmínečně nutné mít zahradu. Bylinky se dají úspěšně pěstovat na balkoně či lodžii. Bylinky se mohou stát také dekorativním prvkem vašeho balkonu. Rostlinky pěstované na balkoně nedosahují sice takového vzrůstu jako přímo v půdě, jejich aroma se však rozvine úplně stejně. Nejvhodnější bylinky na balkon jsou ty, které prospívají i v malém prostoru kořenům. Mezi ně patří velká část jednoletých bylinek jako např. bazalka nebo koriandr. Z víceletých můžete sáhnout třeba po rozmarýnu, pažitce a meduňce.

Zelenina? Šup s ní na balkon

Na balkoně dobře roste i zelenina. Balkonovou klasikou jsou rajčata. Při správné péči se vám odmění množstvím chutných plodů. Do omezeného prostoru se hodí keříková rajčata. Bez větších potíží na balkon můžete umístit i klasická tyčková rajčata – zde však nezapomínejte na oporu.

V truhlíku dobře porostou i další druhy zeleniny. Podobně jako rajčata se na balkoně dobře daří paprikám. Snadnější na péči jsou malé chilli papričky. Vyhýbat se nemusíte ani okurkám. Existují totiž již vyšlechtěné druhy vhodné na balkóny a terasy. V truhlíku se dobře daří i listové zelenině, jako je například rukolu.

Ovoce je vyšší level

Majitelé balkonů se můžou pustit i do pěstování ovocných keřů či stromků (například angrešt, maliník či mini granátové jablko), ale to je už „vyšší level“. Jako začátečník nejprve sáhněte po jahodníku.  Zde se zaměřte na odrůdy stáleplodící, které vám dají poprvé své plody v květnu a z kraje června a dále budou vytrvale vytvářet plody až do prvních mrazíků. Jahodník je také skvělá okrasa závěsných truhlíků.

Co s nedostatkem místa?

Na balkóně se sotva otočíte, sezení sem nacpete jen s obtíži a o nějakém pěstování sei můžete nechat zdát? Máme pro vás řešení. Nechte si svoji lodžii zvětšit pomocí rozšížení.

Jestliže vás myšlenka rozšíření prostoru zaujala, ozvěte se nám. Zdarma a nezávazně připravíme srozumitelnou prezentaci včetně cenové nabídky a modelu financování. Prezentaci můžeme po dohodě přednést na schůzi vlastníků, kde zároveň zodpovíme dotazy a vysvětlíme nejen rizika, ale především výhody investice, která vám přinese větší životní prostor a nesporně vyšší kvalitu bydlení.

Další informace a konzultace zdarma

 

Další podobné články

Výměna balkonového zábradlí má smysl

Vnější plášť budovy je nepřehlédnutelnou vizitkou jejích obyvatel. Vedle fasády se vyplatí věnovat pozornost také opravám balkonů, které vedle lepšího vzhledu navíc přinášejí uživatelům i vyšší komfort. Už pouhá výměna starých a oprýskaných balkonových zábradlí za nová udělá s vizáží…

Grilování, klimatizace, voliéra? Co vše si můžete na balkóně…

Balkóny se především ve městech stávají místem pro nejrůznější aktivity. Spolu s tím se také stále častěji objevují situace, které způsobují v rámci společného soužití pod jednou střechou problémy. Můžeme na balkoně grilovat, chovat zvířata a mít posezení? A za…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter