Vysoké náklady na vytápění?
Zateplete a regulujte!

3 min. čtení · Revitalizace domu · Vytápění · Zateplení obálky budovy ·

Také máte doma příjemné teplo? Pokud není váš dům dosud zateplen, nebo je zateplen nedostatečně a nemáte vyregulovanou otopnou soustavu, zimní pohoda bude v jarním rozúčtování tvrdě spočítána. Přitom za stejné teplo můžete zaplatit až o polovinu méně.

Proč zateplit?

Zateplení majitelům budov přináší s sebou kromě finančních úspor i další významné výhody. V tepelně izolovaných budovách nevznikají tepelné mosty a stěny nejsou postiženy plísněmi. Zateplené budovy jsou navíc chráněny proti okolnímu hluku a umožňují použití alternativních zdrojů tepla, eliminují přírodní vlivy na degradaci stavebních konstrukcí a v neposlední řadě také chrání lidské zdraví před řadou respiračních chorob. Pro investory je atraktivní i skutečnost, že zateplená budova má na realitním trhu vyšší hodnotu než domy bez zateplení.

Jak se odrazí investice do zateplení na vyúčtování za energie?

Zamezení úniků tepla, a tím i menší spotřeba energií, je hlavním účelem tepelných izolací. „Na nákladech domácnosti se spotřeba energie podílí zhruba 60 %. Pokud si tedy dům kvalitně zateplíte a spočítáte si úsporu, která se podle stáří zateplovaného domu pohybuje kolem 50 až 70 %, zjistíte, že každý měsíc ušetříte významné částky,“ vysvětluje předseda Sdružení EPS ČR, Pavel Zemene.

Aby bylo zateplení co nejefektivnější, odborníci doporučují zateplit dům komplexně. To znamená zateplení nejen fasády a střechy, ale také výměnu oken. Většina Čechů sahá po tradičním pěnovém polystyrenu, kterého se v Česku loni spotřebovalo 60 580 tun a právě 90 % bylo využito na zateplení budov. V souvislosti s požadavky na energetickou náročnost budov a technologiemi současného stavitelství je doporučováno zateplovat pěnovým polystyrenem o tloušťce minimálně 15 centimetrů, jako ideální se však jeví tloušťka izolantu 20-25 cm.

Zateplení je investicí, na které není dle odborníků ze Sdružení EPS radno šetřit a kutilství se v tomto ohledu nevyplácí. „Pro přesné navržení optimálního zateplení je vhodné nechat si zpracovat energetický audit, který odhalí úniky tepla ve vaší budově a až následně si nechat vypracovat profesionální plán zateplení přesně na míru podle stáří domu a konstrukce budovy,“ doplňuje Pavel Zemene.

Vyčkávat se zateplením se nevyplatí

Nemáte ještě zatepleno? Zimní měsíce jsou ideálním období na přípravu realizace tak, aby bylo možné na jaře začít s akcí. Otálet se nemusí vyplatit. Ti, kteří začínají o zateplení uvažovat až pod tlakem jarního vyúčtování za vytápění, se mohou snadno dostat do situace, že se budou pokoušet stíhat zateplit třeba až v průběhu podzimu a může se stát, že úspory za vytápění tak zbytečně odloží o další topnou sezónu.

Podle průzkumu Sdružení EPS ČR realizovaného agenturou IPSOS Češi vnímají zateplení jako účinné řešení pro snížení nákladů na energie. Více než polovina z nich žije v zatepleném domě či bytě a necelá třetina zateplení plánuje. „Lidé si začínají uvědomovat, že jejich útrata za vytápění se stále jen zvyšuje, ale dá se významně snížit díky zateplení. Z našeho průzkumu vyplynulo, že ti, kteří zatím nemají zatepleno, spíše ještě se zateplením vyčkávají 5 až 10 let, což je stále ještě dlouhá doba. Kdyby se však rozhodli zateplit ihned, jejich úspora by byla ještě větší,“ říká Pavel Zemene. Zateplování je již několikátým rokem podporováno státními dotačními programy, mezi které patří Nová zelená úsporám a program IROP.

Po zateplení nezapomeňte na regulaci

Zateplením domu úspory na vytápění nekončí. Nyní má dům podstatně menší nároky na spotřebu tepla, a tomu je nutné přizpůsobit i otopnou soustavu. Bez zásahu do regulace vytápění bude domem proudit teplo, které nespotřebujete, ale zaplatíte. Řešení přitom existuje i pro domy, které jsou vytápěny z centrálního zdroje. Okamžitý efekt přinese například subregulace, umístěna na patě domu. Subregulace řídí odběr tepla z CZT a ta kvalitnější to dokonce dokáže na základě předpovědi počasí. Úspory dosahují až 20 % nákladů na vytápění. Společně se zateplením je tak možné ušetřit polovinu současných nákladů.

 Téměř polovina vlastníků budov ještě nezateplila

  • Podle průzkumu Sdružení EPS ČR má zatepleno 56 % Čechů a dalších 29 % se zateplováním počítá v horizontu 10 let.
  • V Česku žije zhruba 13 % domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety.
  • Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 let až 95 let. U bytových domů postavených v 1. polovině 20. století lze zateplením ušetřit meziročně až 30 % procent výdajů.
  • Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomocí on-line nástroje Instant Research v červnu 2015. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

Regulace paty domu ušetří dalších až 20 % na vytápění

Vlastníci bytových domů, vytápěných z centrálního zdroje, se často domnívají, že mají jen velmi omezené možnosti, jak množství odebraného tepla ovlivnit. Řešení představuje regulace paty domu, která nedovolí nepotřebnému teplu vstoupit do domu.

/Ilustrační foto: 123rf.com/

 

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter