Jak vyřešit problémy s dvouplášťovou střechou?

5 min. čtení · Revitalizace domu · Zateplení obálky budovy ·

Plochá střecha bytového domu znamená pro mnoho družstev a SVJ nekončící problémy. Řešení chátrající dvouplášťové střechy domu jim nabízí řada firem. Zpravidla se jedná o demontáž horního pláště nebo změnu celé konstrukční koncepce střechy. Přitom existuje podstatně levnější a rychlejší řešení.

Chlad i přehřívání bytů, nedostatečné odvětrání i degradace konstrukce střechy

Nevýhody tohoto typu střešního pláště u stávajících panelových objektů spočívají zejména v nedostatečně dimenzované tepelné izolaci, která má za následek nejen větší spotřebu tepla na vytápění, ale i přehřívání podstřešních bytů v letních měsících. Obvyklá je také špatná funkce odvětrávání v případě malých nebo ucpaných atikových odvětrávacích otvorů.

Nedostatečná parotěsnost spodních konstrukcí s nedostatečnou izolací způsobuje velké množství vodního kondenzátu. Ve vrchních pláštích, které jsou obvykle tvořeny asfaltovými pásy v mnoha vrstvách, se udržuje skrytá vlhkost, způsobující opakované poruchy hydroizolační funkce pláště. Jinými slovy horní dřevěný záklop hnije a postupně degraduje celá konstrukce.

Chtějte řešení, které zaručí dlouhodobý efekt

Řešit situaci novou hydroizolací a nátěrem je plýtvání penězi, protože mezi zásadní a hlavní požadavky by mělo patřit zateplení střechy. Jinak se situace s odstupem času bude opakovat. Jsou firmy, které tuto situaci řeší návrhem na totální rozebrání horního záklopu a vytvoření jednopláště, což je velký, drahý a zároveň zbytečný zásah. Navíc by při takovém řešení přišly vniveč stávající hydroizolace a původní skladba střechy. Pokud se na místě kontrolní sondou zjistí, že horní dřevěný záklop je v pořádku, pak je jeho rozebrání zcela neodůvodnitelné. Existuje mnohem jednodušší, levnější, rychlejší a účinnější řešení.

Řešením je doplnění izolace do prostoru střechy

Řešení uvedených problémů je u tohoto typu střech proveditelné metodou doplnění izolace do stávajícího prostoru střechy. Tím zároveň dochází i k nápravě problému s nedostatečnou tepelnou izolací. Optimálním řešením je celulózová foukaná izolace. Technologie zafoukávání garantuje vyplnění i těch nejmenších škvír a zákoutí. Eliminují se tepelné mosty. Dalšími přednostmi jsou velmi dobrá tepelná akumulace (tj. dobře zadrží teplo), která dosahuje až dvojnásobku ostatních běžných izolantů, přírodní charakter izolantu, schopnost rychlého vyrovnání vlhkosti i šetrný přístup k životnímu prostředí.

Velmi důležitou vlastností je také schopnost absorpce a distribuce vlhkosti vznikající průběžnou činností v domě. Nevadí, kolik vlhkosti do konstrukce vstoupí, protože celulóza jí dokáže postoupit dál do odvětrávané vzduchové mezery. Vlhkost se tedy vždy vypaří a izolace stále funguje bezvadně dál. Součástí návrhu projektu je i vyřešení dostatečného odvětrání mezistřešního prostoru.

Čekáte náročnou akci? Budete příjemně překvapeni

Celulózová foukaná izolace se provádí s minimem stavebních úprav – nutné jsou pouze otvory pro zafoukání. Celá vzduchotechnika, antény a potřebné instalace zůstávají na svém místě. Nic se nemusí vybourávat nebo posunovat. Aplikace zafoukáním je rychlá, v řádu několika hodin, podle rozlehlosti střechy.

klíčová slova:

Další podobné články

7 Důležitých kroků k úspěšné revitalizaci bytového domu

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter