Výměnou oken mnohé získáte

2 min. čtení · Okna ·

Nejste si jistí, zda se pustit do výměny starých oken? Čísla mluví jasně. Nová okna s dvojsklem sníží ztráty zhruba o polovinu. Spotřeba tepla v domácnosti tak může klesnout o 15 – 25%. „Konkrétní úspora nákladů závisí zejména stavu starých oken i na zvyklostech domácnosti ohledně větrání a vytápění,“ říká R. Kubálek z VEKRY a dodává, „nezanedbatelným přínosem nových oken je i zvýšení komfortu bydlení.“

Okny uniká nejvíce tepla

Může to být i více než polovina tepelných ztrát domácnosti. Pro srovnání moderní okna s izolačním dvojsklem mají proti starým špaletovým nebo zdvojeným oknům jen asi poloviční tzv. prostup tepla oknem. Okna zasklená trojsklem izolují ještě lépe.  „Prostup tepla oknem jednoduše řečeno udává, kolik tepla přirozeně projde oknem ven. Pokud stávajícími okny do bytu „táhne“, jsou ztráty ještě vyšší,“ vysvětluje Roman Kubálek, obchodní ředitel VEKRA okna.

Jaká okna si pořídit?

Plastová okna jsou oblíbená díky výbornému poměru cena – výkon. Dřevěná okna přináší do bytu krásu přírodního materiálu. „Z hlediska tepelné izolace jsou moderní okna prakticky srovnatelná, volba materiálu tak závisí zejména na preferencích a finančních možnostech klienta,“ upřesňuje R. Kubálek.

Při výběru oken se zaměřte nejenom na výběr profilového systému, ale pozornost věnujte i volbě zasklení, které má na vlastnosti oken zásadní vliv. „Lidé si stále častěji pořizují okna s izolačním trojsklem, ty poskytují lepší tepelnou izolaci a prakticky eliminují rosení,“ říká R. Kubálek z VEKRY.

Naučte se správně větrat

Měli byste vědět, že jakákoliv nová dobře seřízená okna byt utěsní. Přebytečná vlhkost už nemůže samovolně unikat, jako tomu bylo u starých oken. Po výměně je třeba myslet na dostatečné větrání.

NÁŠ TIP: V zimě větrejte krátce, ale intenzivně.

To je cesta jak uspořit za teplo, předejít problémům s rosením oken a vzniku plísní. V bytě se rychle vymění vzduch, odejde vlhkost a současně se neprochladí stěny a vybavení pokoje.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Žaluzie a rolety pomáhají i proti zimě. Spolu s…

Věděli jste, že nám rolety a žaluzie mohou být velmi užitečné i v zimě? A rozhodně nejde jen o ochranu proti dotěrnému zimnímu sluníčku. Klidně jim svěřte i úkol šetřit náklady na vytápění. Budete spokojeni.

Špatné větrání může zavinit rosení oken i problémy se…

Častým problémem podzimních a zimních měsíců je rosení oken, které signalizuje zvýšenou vlhkost v bytě. Vysoká vlhkost přitom nejenže může poškodit zařízení domácnosti, ale může mít také negativní dopad na zdraví. Řešení je rychlé a jednoduché.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter