Výměna oken

6 min. čtení · Okna · Revitalizace domu ·

Výměna oken v bytovém domě je poměrně velká akce a měla by být prvním krokem k zateplení domu. Výběr a dobrá příprava se určitě vyplatí. Výrazně zasáhne do života desítek lidí a na řadu let ovlivní kvalitu jejich bydlení.

Jaká okna vybrat pro bytový dům

Výběr oken by měl vycházet z toho, co od oken očekáváme a kde budou sloužit. Zdaleka nejde jen o tepelnou izolaci, ale také útlum venkovního hluku či bezpečnost. Volba profilu je jen jednou stranou mince, je nutné vybrat i vhodné zasklení, které má na užitné vlastnosti oken zásadní vliv. Speciální případy jsou okna do památkově chráněných zón, kde je třeba vyjít vstříc požadavkům památkářů. Vhodné pak mohou být moderní špaletová okna. V případě rekonstrukce do pasivního standardu je třeba důsledně dodržet požadavky projektanta.

Pro rekonstrukce běžných bytových domů jsou nejčastěji volena plastová nebo dřevěná okna. Jejich vlastnosti jsou srovnatelné, záleží tak spíše na potřebách, preferencích a finančních možnostech.

Tepelná izolace plastových i dřevěných oken závisí na jejich stavební hloubce. U plastových oken je v současnosti nepsaným pravidlem volba profilu stavební hloubky alespoň 70 mm. Pokud je třeba lepší zvukové izolace nebo jsou byty ve vyšších patrech vystaven poryvům větru či deště je vhodné volit plastový profil se středovým těsněním.

Nepodceňte volbu zasklení

V současné době je nejžádanější zasklení trojsklem. Z hlediska tepelně izolačních vlastností je to jistě racionální volba, ale i dvojsklo může dobře sloužit a poskytnout úsporu tepla. U trojskla je třeba vybrat typ zasklení, které poskytne dostatečné světelné zisky ve smyslu množství světla, které projde do interiéru, a slunečního tepla, které prohřeje byt zejména na jaře a na podzim.

Důležité je pamatovat na to, že běžná trojskla neochrání před venkovním hlukem lépe než dvojsklo. Pokud potřebujete seriózně řešit útlum venkovního hluku, je třeba volit speciální protihlukové zasklení. Benefitem je to, že tento typ zasklení současně poskytuje i větší bezpečnost z hlediska rozbití.

Bezpečnost musí být komplexní

Byty v přízemí jistě ocení větší bezpečnost. Ta musí být řešena nejenom v podobě bezpečnostního zasklení, ale také prvky integrovanými v kování oken. Speciální bezpečnostní uzávěry, zamykací kličky, destičky proti odvrtání jsou vedle bezpečnostního zasklení jedny ze základních komponent.

Kdo by chtěl byt ochránit lépe, měl by při volbě oken řešit i prvky elektronické ochrany, které lze osadit přímo do kování oken.

Výměna oken – den D

Solidní dodavatel oken by měl výměnu oken v bytovém domě naplánovat do posledního detailu, a to včetně časového harmonogramu. Každý obyvatel domu by tak měl přesně vědět, kdy bude probíhat přesné zaměření oken v jeho bytě a následně pak i výměna oken. A samozřejmě jaký bude postup prací a jak se na něj nejlépe připravit.

Ani starší obyvatelé domů se nemusejí výměny obávat. Solidní dodavatel má zkušené montážní týmy, které nejenom pomohou s případným odklizením přístupových cest a nábytku, ale ve standardu je pokrytí přístupových cest a hrubý úklid po demontáži.

Nepodceňte kvalitu montáže

Montáž oken je stejně důležitá jako výběr oken. Měly by být dodrženy všechny zásady správného technologického postupu.

Důležité je správné ošetření připojovací spáry. Ta musí nejenom dobře izolovat, ale také musí být ochráněna před průnikem vodním par speciálními páskami.

Okna by měla být po montáži předána v seřízeném stavu. Samozřejmostí by měla být odborná montáž objednaného příslušenství a stínění. Každý byt by si měl převzít nájemník či majitel a zkontrolovat stav oken, zejména případná poškození.

Volba seriózního a zkušeného dodavatele oken je prvním krokem k úspěchu a spokojenosti obyvatel domu.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Omítkový systém Baumit Klima získal zlatou Známku kvality 2019

„V interiéru trávíme až 90 % svého času, a tak je nutné klást velký důraz na vytvoření podmínek pro příjemné a zdravé bydlení,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer SOMS společnosti Baumit. „ Dnes se o toto téma zajímají…

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter