Vybíráte kuchyňský dřez? Zaměřte se na materiál

6 min. čtení · z praxe ·

Myčky nádobí sice rychle dobývají naše kuchyně, ale dřez prostě bude v kuchyních nepostradatelný zřejmě navždy. Jak si ale vhodný dřez vybrat? A jaký zvolit materiál?

Na co při výběru zaměřit?

Na dřez je navázána snad všechna činnost v kuchyni, a proto se nevyplatí jeho výběr uspěchat. Pozornost věnujte praktických funkcím, životnosti, designu i vzhledu. Důležité jsou také finance, ale dřezy nejsou obvykle finančně tolik náročné, aby si nebylo možné koupit i jeden z nejlepších. Nezapomínejte také na správný výběr materiálu, na který se nyní více zaměříme.

Dřezy se nejčastěji vyrábí z granitu, nerezu, tectonitu, kompozitu a případně z keramiky. Narazíme také na luxusnější a originální kousky vyrobené z kamene či tvrdého dřeva.

Granitové dřezy

Tento materiál je jednoznačně nejprodávanější. Dávejte však pozor na to, od koho dřez nakupujete. Pouze značkoví výrobci mají patentovanou technologii a jedině dřezy od nich jsou kvalitní a zaručí odolnost proti nárazu a vysokým teplotám, stálobarevnost, pevnost a kvalitní materiál také zabrání poškrábání.

Na prodejci chtějte znát složení nabízeného výrobku. Granit by měl obsahovat minimálně 80 % křemičitých písků. Neváhejte ho na místě osahat – měli byste mít pocit, že se dotýkáte kamene a nikoliv plastu. Nejlepší vidět dřez na vlastní oči, protože vzorníky barev výrobců mohou nepříjemně zkreslovat.

Nerezový dřez

Jedná se o stálici mezi kuchyňskými materiály. Konkrétně u dřezu se nejčastěji jedná o chrom-niklovou potravinářskou ocel. Největší výhodou je jeho cena. Je finančně dostupnější než ostatní materiály. Nerez je odolný vůči korozi a všem domácím prostředkům. Nerez zvládne i vysoké teploty. Pozornost zaměřte na tloušťku materiálu. Za standard se považuje síla 0,6 mm, mezi top patří rozmezí 1,2–1,0 mm. Jestli máte tvrdou vodu, čekejte náročnější údržbu.

Keramické dřezy

Glazovaná keramika vydrží mnoho let, je pevná, odolná vůči chemikáliím, nezanechává skvrny po rozlité tekutině. Velmi dobře se čistí, leští, materiál odolá i silnějšímu nárazu, nevadí mu teplotní šoky. Stylově patří do venkovských a retro kuchyní.

 

 

Další podobné články

Lednice – poskládejte v ní potraviny správně

Rajčata a paprika do šuplíků, šunku do dvířek – vyjmenovali jsme právě sestavu z vaší kuchyně? Tak zpozorněte, protože ukládáte potraviny do lednice špatně. Uchovávání potravin má svá pravidla, která mají vliv na jejich čerstvost a kvalitu.

Wellnes u vás doma. Užijte si masáž i vířivku

Relax, odpočinek – jedním slovem wellnes. V dnešní době již není nutné vyhledávat wellnes centra a odjíždět za odpočinkem mimo náš domov. Zrelaxovat se můžete v pohodlí svého domova. Vířivku či saunu si může dopřát doma každý, a to i…

Hlavní ochrana před zloději? Kvalitní zámek

Je až neuvěřitelné, kolik z nás nepoužívá u vchodových dveří zámek. Řada lidí při odchodu pouze zabouchne a dveře nezamkne. Avšak takové dveře nejsou pro případného zloděje žádnou překážkou. Obzvlášť nyní v době dovolených buďte obezřetnější a svůj majetek zamykejte,…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter