Vybíráme varnou deskou. Z jakých typů máte na výběr?

4 min. čtení · energie · z praxe ·

Jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni? Jednoznačně je to varná deska. Při jejím výběru máte na výběr z více typů. Mezi spotřebiteli převládá především snaha o minimální spotřebu energie. Který je pro vás ten nejvhodnější?

Plynové varné desky

Tato varianta je nejpoužívanější mezi profesionálními kuchaři. Proč? Oceňují především snadnou a rychlou regulaci teploty, kdy lze okamžitě upravit sílu plamene. Plynová deska se vyznačuje také snadnou ovladatelností tradičními knoflíky. V dnešní době mají všechny plynové desky zabudované pojistky, které v případě uhašení plamene automaticky zastaví přívod plynu a nehrozí jeho únik. Další výhoda je v podobě nižších pořizovacích nákladů a prozatím nižších nákladů na plyn. Výraznou nevýhodou je členitost desky a z toho vyplývající složitější údržba a čištění spotřebiče.

Indukční varné desky

Největší rychlíkem ve vaření je právě tento typ varné desky. Časová úspora oproti jiným typům může být až 40 %. V některých případech je vaření vody dokonce rychlejší než v rychlovarné konvici (vždy záleží na obou typech spotřebičů). Ruku v ruce s kratší dobou vaření jdou výdaje za energie. Dle různých propočtů se úspora pohybuje mezi 20 až 40 %. Další, co nahrává k pořízení indukční desky, je její bezpečnost. Funguje na základě elektromagnetické indukce, takže není během vaření horká. V případě úniku vody nebo potravin z hrnce nedochází k napálení na varné plochy a následné čištění je daleko jednodušší. Výraznou nevýhodou však je, že si pravděpodobně s deskou budete muset pořídit i nové nádobí, neboť pro indukční sporáky potřebujete speciální nádobí s uzpůsobeným dnem. Na nádobí se navíc nevyplatí šetřit. Levnější může při používání způsobovat nepříjemné bzučení.

Sklokeramické varné desky

Vaření na sklokeramické desce je časově náročnější. Deska je rozdělena do varných zón, které ohřívají elektrické topné spirály a nahřátí pomocí elektriky může trvat déle. Po skončení vaření plotýnky chladnou delší dobu. Zde hrozí riziko v podobě napalování zbytku jídla a následného horšího čištění. Sklokeramické desky jsou rozhodně energeticky náročnější než předchozí dva typy, ale oproti indukční varné desce nemusíte řešit žádné speciální nádobí a je také cenově dostupnější.

 

Další podobné články

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter