Vyberte si své sousedy dříve, než vám otráví život

4 min. čtení · Družstevní bydlení ·

Vysněné bydlení se nám může rychle změnit v peklo. Zatímco pečlivě vybíráme lokalitu, hlídáme si technický stav bytu a veškeré právní náležitosti, zapomínáme, že kvalitu bydlení zásadně ovlivňují i sousedské vztahy v domě.

Hledejte objektivní informace – na prodávajícího nespoléhejte

Neočekávejte, že vám prodávající řekne informace, které by vás mohly od koupi bytu případně odradit. Objektivnější informace můžete získat od výboru společenství vlastníků jednotek nebo představenstvem bytového družstva. Zástupci domů jsou povětšinou rádi, že mohou lépe poznat potenciální nové sousedy a ochotně se rozpovídají o poměrech v domě.

O co bychom se měli určitě zajímat?

„Určitě se zajímejte o to, jaké mají v domě sousedské vztahy, zda je v pořádku hospodaření domu, jaká jsou pravidla hospodaření a užívání společných prostor domu a jestli je v okolí veškerá vybavenost,“ radí Martin Pösinger ze sousedské sociální sítě Sousedé.cz.

Ptejte se také na to, některý z blízkých bytů není pronajímán na krátkodobé pronájmy. Ty totiž dokáží své sousedy řádně potrápit svým bujarým nočním veselím. Navíc se lidé v domě necítí bezpečně kvůli vysokému počtu cizích osob pohybujících se po domě.

Najdete v domě vše, co je pro vás důležité?

Každý z nás má jiné potřeby. Možná je právě pro vás důležité, kde je možné v domě nechávat kočárek. Někoho jiného zase bude zajímat, jak je zabezpečen sklep, kde si nechává drahé lyže. Je-li například u bytu lodžie nezapomeňte si zjistit, jak je zapsaná v prohlášení vlastníka. Pokud je společnou částí domu ve výhradním užívání vlastníka bytu, ptejte se také, kdo hradí opravy a zda i z její plochy platíte do fondu dlouhodobých záloh.

Seznamte se se stanovami a domovním řádem

Nahlédněte do stanov a pečlivě je pročtěte, často se v nich skrývají pravidla, která byste nečekali. Jsou například domy, kde se SVJ domluvilo, že majitelé psů budou platit poplatky za výtah i za své čtyřnohé miláčky. Pokud rádi grilujete na balkoně, podívejte se, zda toto stanovy umožňují. Tam je také ošetřeno kouření ve společných prostorech a další pravidla užívání společných prostor domu.

Nechcete platit nepřiměřeně vysoké poplatky za služby? Ověřte si hospodaření SVJ

Funguje dobře správa domu? Tuto otázku si určitě položte. Poměrně často se totiž stává, že výbor nehospodaří dobře ať již vlastní vinou nebo má uzavřenu nevýhodnou smlouvu se správní firmou nebo dalšími dodavateli služeb, to pak zaplatí členové vysokými poplatky za služby. Neobvyklé nejsou ani případy, kdy člen výboru SVJ dává zakázky kamarádům či rodinným příslušníkům, kteří se starají třeba o společnou předzahrádku, úklid nebo opravy v domě a vyplácí jim nesmyslné částky. Určitě není od věci podívat se také na pravidelné odměny statutárních orgánů domu, zda jsou přiměřené.

klíčová slova:

Další podobné články

Bydlet v družstevním je stále populárnější

Družstevní bydlení zažívá období své renesance a zdaleka už není jen alternativou koupě bytu pro ty, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr. Výběr kvalitních staveb s řadou zajímavých prvků, pečlivé sledování průběhu výstavby s navazující efektivní správou bytového domu nebo široká podpora zájemcům…

Družstevní bydlení Klíčanka

Projekt Bytového družstva Klíčanka se stavebně pomalu blíží ke svému závěru a současně ke svému životnímu startu v podobě předání klíčů novým členům družstva. Termín předání je plánován na období října či listopadu letošního roku podle toho, jak se podaří…

Dostupné bydlení s podporou Prahy

Dne 18. června t.r. se v historických prostorách Rezidence primátora konal diskuzní kulatý stůl na téma Projekt dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města Prahy. Setkání asi třicítky zástupců politických stran, městských částí, bytového družstevnictví a odborné veřejnosti uvedl primátor Zdeněk Hřib.…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter