Vlastní byt, nebo v nájmu: Co se vyplatí?

5 min. čtení · Nezařazené · výstavba ·

Pokud nebydlíme v rodinném domě, tvoří výdaje na bydlení výraznou položku z našich měsíčních příjmů. Studenti a mladé páry dají zpravidla přednost nájmu a o jiných možnostech ani neuvažují. S přibývajícím věkem, manželstvím, rodinou, začínáme zvažovat i jiné možnosti. Na jednom z prvních míst nás zajímá, jaký typ bydlení se nám z dlouhodobého pohledu více vyplatí.

Nájemní bydlení máme jedno z nejdražších

V nájemním vztahu patří měsíční platby za bydlení beze zbytku na stranu výdajů. A ne malých. „Česká republika je v oblasti nájemního bydlení druhou nejdražší zemí. Vyšší náklady na bydlení mají pouze v Dánsku. Tam je ale jiný spotřební koš, tedy výrazně levnější potraviny a spotřební zboží vzhledem k příjmu,“ říká Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, a dodává, že nejhorší situace je ve velkých městech. Právě tam totiž náklady na bydlení překračují 40 % z celkových příjmů domácnosti.

Jaké jsou argumenty pro bydlení ve vlastním bytě?

Opět se zaměříme na výdaje. Ani tady se jim nevyhneme. Nejčastějším financováním při pořízení vlastního bydlení je hypotéka. Na rozdíl od nájemního bytu jste ale od počátku vlastníkem nemovitosti a měsíční úhradou splácíte její pořízení. Poptávku po koupi bytu podporují i mimořádně výhodné podmínky levných hypoték i lepší ekonomické situace domácností, souvisejících s růstem ekonomiky.

Zájem o financování vlastního bydlení potvrzují i aktuální čísla z Modré pyramidy. Meziročně vzrostl objem úvěrů ve vazbě na stavební spoření dokonce o 86 %, jde především o oblíbené Rychloúvěry a Hypoúvěry.

Vlastní byt přispívá k zajištění na stáří

Výhody vlastnictví bytu oceníme i v souvislosti se zajištěním na stáří. „Již nyní vydává většina seniorů žijících v nájemních bytech většinu svého důchodu na náklady spojené s bydlením. Vzhledem k tomu, že většina seniorů není schopna si v případě zvýšení nájmu zajistit vyšší příjem, každé případné zvýšení nákladů pro ně může znamenat vážné finanční a často i existenční problémy,“ dodává Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která pomáhá seniorům v otázkách bydlení i péče o domácnost.

Ve vlastním bytě máte výdaje za bydlení pod kontrolou. Po splacené hypotéce jsou měsíční náklady výrazně nižší, než v nájemním bytě, takže ani v důchodovém věku rozpočet neúměrně nezatíží.

Výhodnost potvrzují i výpočty Českého statistického úřadu

Sny o vlastním domě či bytě nejsou jen iracionální touha po tom něco vlastnit, ale tento typ vlastnictví představuje pro rodinný rozpočet jednoznačný přínos. Opakovaně to dokládají i výpočty Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zatím poslední údaje zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve své aktuální publikaci nazvané Vybrané údaje o bydlení 2015.

Ze Statistiky rodinných účtů ČSÚ vyplývá, že zatímco domácnosti bydlící v nájemních bytech vydaly na výdaje spojené s bydlením ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 26 % z čistých peněžních příjmů, domácnosti bydlící ve vlastním bytě tyto výdaje vyšly na 17 %. Vlastníkům nemovitosti tak v rodinném rozpočtu zbývá každý měsíc více peněz na jiné výdaje.

„Opakovaně se tak potvrzuje, že koupit nemovitost se vyplatí, a to jak pro ty, kteří plánují v kupovaném bytě či domě bydlet, tak i investorům, pro které vhodně vybraný byt představuje roční výnos pět procent s relativně nízkým rizikem,“ doplňuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Další podobné články

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter