Víte, co všechno rozhoduje o tom,
zda Vám banka přidělí hypotéku?

5 min. · Financování ·

Na to, zda máme šanci získat hypotéku, existují dva názory: váš a banky. Je zřejmé, že v prvé řadě se bankovní institut zaměří na výši a pravidelnost žadatelova příjmu, potažmo výši jeho úspor. Ovšem do role vstupuje i celá řada dalších faktorů. Prošli byste?

Jak stabilní je váš příjem?

Bankovní ústav chce mít jistotu, že budete mít dostatek prostředků ke splácení úvěru nejen dnes, ale třeba i za deset let. Vaše šance na získání hypotéky ve zkušební době nejsou příliš radostné, problémem však může být i časově ohraničená smlouva. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, vaše šance na schválení úvěru výrazně vzrostou.

Výhodu může představovat i situace, kdy uchazeč o úvěr nežádá sám. Banka totiž uvažuje tímto způsobem: „Dva příjmy jsou stabilnější než jeden a pokud jeden z nich přijde o práci, je větší pravděpodobnost, že splátky utáhnou z druhého příjmu.“
Jestliže člověk žádá samostatně, může zkusit metodu spolubydlícího. Jsou-li s druhem či družkou nesezdaní, můžou sestavit smlouvu o pronájmu. Banka uvidí, že žadatel má „spolubydlícího,“ který pravidelně přispívá na nájem. Pro banku to je signálem, že žadatel má kromě zaměstnání ještě další příjem, ze kterého může potenciálně v případě ztráty zaměstnání pokrýt splátky.
Ovšem výši nájmu není radno přepísknout. Smlouva o pronájmu pokoje za dvacet tisíc korun bude působit víc než podezřele. Před sestavením smlouvy si tedy zjistěte, jaké ceny jsou obvyklé v dané lokalitě.

Jaká je vaše reputace?

Banky vždy nahlédnou do registru dlužníků, aby zjistili vaše aktuální závazky. Abyste se v některém z registrů objevili, nemusíte být nespolehlivý marnotratník s exekucí na krku. Stačí, abyste jednou zapomněli uhradit účet za telefon či dlužili dopravnímu podniku za jednu lehkovážnou jízdu načerno. Jedním z nejznámějších registrů je například Solus, kde za písemný výpis zaplatíte 200 Kč. Díky výpisu snadno zjistíte, zda vám někde nevisí zapomenutý dluh, který byste ještě před žádostí o úvěr mohli zahladit.

Jak se z registru dlužníků vyvázat?

Pokud je váš dluh již splacen, máte právo na vymazání záznamu. Nejprve se obraťte přímo na daný registr s žádostí o výmaz. Vaši žádost doprovoďte odvoláním souhlasu se zpracováním osobních údajů. Pokud vám registr nevyhoví, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů, kde s velkou pravděpodobností uspějete. Podle právních předpisů totiž máte nárok na smazání vašeho dluhu ihned po splacení vašich závazků, nikoliv až po několika měsících či letech od vyrovnání dluhu.
„Banka je obyčejný podnikatelský subjekt, který chce maximalizovat výnos a snížit riziko. Pokud uchazeč prokáže, že je bezrizikový, jeho šance na schválení úvěru rapidně vzrostou,“ vysvětluje Zbyněk Laisek z firmy, která se specializuje na srovnání cen finančních produktů, mimo jiné i hypoték.

Žádost u vaší banky vám může pomoct i uškodit

Výhodu můžete získat u banky, u které máte vedený váš bankovní účet. Banka totiž může nahlédnout do vašich finančních toků a ujistit se, zda na úvěr máte. Žádat u vlastní banky se vám vyplatí v případě, pokud jste zodpovědný střadatel a svědomitě ve svém rozpočtu každý měsíc vyčleníte určitou částku na účely spoření.
Žádost u vlastní banky se však může stát dvojsečnou zbraní tehdy, pokud žadatel žije od výplaty k výplatě a pokaždé utratí svůj plat do poslední koruny.

Delší doba splácení = vyšší šance na získání úvěru

Byli jste už v několika bankách a všude jste se setkali se zápornou odpovědí? Zkuste zažádat o hypoteční úvěr s delší dobou splácení. Taková hypotéka je sice finančně nevýhodnější, protože na ní více přeplatíte, má však i nesporné klady. Jedním z nich je vyšší šance jejího získání. Další plus představuje vyšší bezpečnost. Pokud si hypotéku nastavíte na delší dobu, znamená to pro vás nižší měsíční splátky. Nemusíte se tudíž dalších dvacet let stresovat, že když přijdete o váš příjem, nebudete schopni příliš vysoké splátky hradit.

I výběr nemovitosti hraje svou roli

Získání úvěru můžete ovlivnit i tím, pokud vyberete vhodnou nemovitost, u které se předpokládá růst její hodnoty v budoucnu. Tudíž pokud se vám podaří sehnat byt či dům ve městě, kde je spousta pracovních příležitostí a jehož počet obyvatel každým rokem výrazně roste, můžete si gratulovat. Výhodu rovněž představuje, pokud se nemovitost nachází v bezpečné a žádané části města. Taková nemovitost se v očích banky bude jevit jako méně riziková a je dost možné, že na ni dostanete úvěr s výhodnějšími podmínkami.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…

Víte, jak správně určit pojistnou částku domácnosti?

Jaké máte znalosti ohledně pojištění domácnosti? Mnozí z vás nyní namítnou, že co bychom tady chtěli řešit. Porovnáme nabídky několika pojišťoven, před podpisem pečlivě přečteme uzavíranou smlouvu a stvrdíme podpisem. To jsme ale teprve na začátku cesty směrem ke správně…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter