Víte, jak správně určit pojistnou částku domácnosti?

3 min. čtení · Financování ·

Jaké máte znalosti ohledně pojištění domácnosti? Mnozí z vás nyní namítnou, že co bychom tady chtěli řešit. Porovnáme nabídky několika pojišťoven, před podpisem pečlivě přečteme uzavíranou smlouvu a stvrdíme podpisem. To jsme ale teprve na začátku cesty směrem ke správně nastavenému pojištění. Vezměte papír a tužku a pojďte se projít bytem.

Pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti?

Nejdříve je důležité si uvědomit, co vlastně pojištění domácnosti je a co od něj můžeme očekávat. Často je zaměňováno za pojištění nemovitosti, přestože se jedná o dva úplně rozdílné produkty. Pojištění nemovitosti se uzavírá na ochranu stavby, pojištění domácnosti zabezpečuje vybavení domu nebo bytu. A proti čemu nejvíce potřebujeme majetek chránit? Největší rizika představuje odcizení, povodeň či požár. Je třeba při uzavírání smlouvy dobře nastudovat, co které pojištění pokrývá.

Co vše bychom měli do pojištění zahrnout?

Při sestavování vašeho majetku myslete opravdu na vše. Kromě elektroniky nezapomínejte ani na další vybavení bytu jako koberce, nábytek, nádobí či knihy. Vyplácí se si udělat seznam vše položek, které tvoří vaší domácnost a ocenit je. Ve výsledku poté pouze stačí všechny položky sečíst a získáte tak pojistnou částku, kterou při sjednání pojistné smlouvy uvedete. Stanovením této částky však celý proces nekončí. Vše je potřeba zdokumentovat a archivovat pro možné budoucí potřeby pojišťovny.

Součástí pojištění domácnosti je také krytí škod způsobené zloději, avšak musíte mít domácnost dostatečně zabezpečenou. Čím vyšší jsou limity plnění, tím lépe musí být i domácnost zabezpečena a v opačném případě mohou pojišťovny smlouvu odmítnout.

Ještě jedno velmi důležité upozornění – nezapomínejte na aktualizaci pojistné smlouvy. Myslete na ni minimálně vždy, když obměňujete vybavení bytu, nebo po rekonstrukci.

Pojištění domácnosti podceňujeme

Aktuální průzkumy ukazují, že Češi obecně pojištění domácnosti nepovažují za důležité, dokonce skoro polovina oslovených si myslí, že riziko škod spojených s bydlením je minimální. Na druhou stranu má většina z nich přímou či nepřímou zkušenost s vykradením bytu nebo sklepu, či s prasklým potrubím v bytě.

Skoro třetina oslovených nemá bydlení pojištěné vůbec a jsou připraveni případné škody hradit ze svých úspor. To by se ovšem při větší škodě na majetku mohl být velký zásah do rodinného rozpočtu.

klíčová slova:

Další podobné články

Správné pojištění – jak se v něm neztratit?

Co vám jako majitelům bytu může hrozit? Rizika jsou různá. Mezi nejčastější se řadí živelné pohromy, vandalismus, ale i krádež nebo elektrické přepětí. Škodu můžete udělat i vy jako majitel někomu dalšímu. Jak se bránit a zodpovědně se před hrozbami…

Byt v paneláku je opět v kurzu, jeho cena…

Bydlet v panelovém domě nemělo v porevoluční době příliš vysoký kredit. Situace na trhu bydlení se ale změnila a v mnoha lokalitách se byt v paneláku ocitá na vrcholu zájmu. Důvodů je hned několik – kromě ceny hrají roli i…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter