Vana nebo sprchový kout - co byste měli zvážit,
než se rozhodnete

5 min. čtení · Nezařazené ·

Při rekonstrukci koupelny se otázce „vana, nebo sprcha?“ určitě nevyhnete. Zatímco někteří se těší na relax v horké koupeli, zastánci sprchování se pro změnu bez pořádné sprchy ani neprobudí. Jak ale skloubit naše přání a realitu?

Při výběru vany nebo sprchy rozhoduje prostor

Základním kritériem při rozhodování je velikost koupelny. Rozměry nejmenších van jsou většinou 120 × 70 cm, a proto v případě malých koupelen vítězí sprchový kout. S rozměry 80 × 80 cm sice ušetříte hodně místa, ale příliš prostoru ve sprše nečekejte. Pokud si můžete nějaký ten centimetr navíc dopřát, rozhodně to udělejte. Odměnou vám bude větší komfort při sprchování a relaxaci.

Sprchové kouty mohou být čtvercové, čtvrtkruhové nebo třeba obdélníkové. V případě menšího prostoru se do koupelny dobře hodí například půlkruhový asymetrický sprchový kout s rozměry 100 x 80 cm.

Co je důležité při výběru sprchového koutu

Trendem jsou nízké sprchové vaničky. Sprchový kout se ale umí obejít i bez nich, případně je možné vaničku umístit v úrovni podlahy. Praktické, pohodlné a moderní řešení má ale své technické podmínky. „Je nutné zajistit správný spád mezi sifonem a odtokovými trubkami. Pokud to umožňuje podlaha, je ideální zapustit sifon do podlahy a mít sprchovou vaničku zároveň s podlahou. V případech, kdy zapuštění není možné, což bývá obvyklé například v panelových bytech, je vanička instalována nad úrovní podlahy,“ radí servisní technik Petr Štěpánek..

Důležitý je i výběr dveří. Na výběr obvykle máme ze dvou variant – buď jednodílné, nebo dvojdílné. U klasického sprchového koutu posuvné a skládací zástěny ušetří místo, křídlové zase usnadní údržbu.

Výplň si můžete zvolit skleněnou nebo z plexiskla. Tady se ale nevyplatí šetřit. Za bezpečnostní sklo sice zaplatíte více, ale déle vydrží a může mít i povrchovou úpravu proti vodnímu kameni. Plexi výplň je sice levnější, zato není tak odolná vůči poničení.

Pohodlné sprchování i koupel vám nabídnou asymetrické vany

I v malé koupelně si můžete dopřát pohodlnou koupel. K tomu jsou určené ergonomicky tvarované vany. Tyto typy skrývají ještě jednu přednost. Jsou navrhovány tak, aby kromě koupele současně umožňovaly i pohodlné sprchování. V nabídce jsou i vany klasické obdélníkové, nebo pak rohové či kulaté.

Budete-li vanu využívat i ke sprchování, doplňte ji zástěnou. Zástěna na vany je velmi praktická, protože při sprchování zabrání, aby voda stříkala do koupelny. K výběru je řada typů. Ideální je zakoupit zástěnu současně s vanou, abyste měli jistotu, že bude dobře těsnit. Když zástěnu zrovna nebudete potřebovat, přiklopíte ji ke stěně, takže nikde nepřekáží.

Instalaci svěřte do rukou odborníka

Vanu nebo sprchový kout je možné instalovat do stavebně dokončené koupelny. „Pokud není obklad stěn až k podlaze, měl by končit 150 mm pod úrovní horní hrany vany. V případě, že bude vana obezděná, musí vnitřní vyzdívka kopírovat tvar vany a nikdy nesmí být zazděna tzv. natvrdo,“ radí odborník. Hromadění vlhkosti zamezí správné větrání v prostoru pod vanou.

Jestli je vaším favoritem spíše sprchový kout, můžete využít vaničky samonosné, samonosné na obezdění nebo na podezdění. Svislé stěny by měly být rovné, aby zajistily správnou přiléhavost konstrukce ke stěně. Velmi důležitý je odtok vody, což zajistí správná instalace vaničky. Montáž provedená odborníkem zaručí, že voda nepoteče, kam nemá.

klíčová slova:
·

Další podobné články
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter