Už jen pár měsíců budeme moci koupit byt za výhodnějších podmínek

5 min. čtení · Financování ·

Pořízení bytu bude obtížnější. Česká národní banka svými připravovanými opatřeními chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. S platností od 1. října 2018 rozšiřuje svá doporučení o požadavky na výši příjmu.

Příznivé období končí

Po letech, kdy úroky u hypoték i úvěrů ze stavebního spoření neustále klesaly, se trend otočil. Částečně to zavinilo zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení ze strany České národní banky a také růst průměrné částky, kterou si na nemovitosti lidé půjčují. Na konci 1. čtvrtletí letošního roku tak každý, kdo měl hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, dlužil v průměru 1,55 milionu korun.

Jak své nemovitosti splácíme? Má se česká ekonomika obávat masového přibývání neplatičů?

Banky si své klienty také stále důkladněji prověřují, což dokazuje podíl nesplacených dluhů k celkovému objemu poskytnutých úvěrů. Ten u dlouhodobých dluhů, mezi které úvěry na bydlení patří, nedosahuje v žádném z krajů České republiky více než 1,5 %. Snížila se i průměrná výše nesplaceného dluhu, za poslední tři roky suma poklesla z 556 000 na 475 000 Kč a počet klientů s ohroženým dlouhodobým dluhem se za stejné období snížil o 40 %.

Nová doporučení ČNB reagují i na raketový růst cen nemovitostí

Jak realitní experti očekávali, Česká národní banka opět zpřísnila svá doporučení ohledně hypotečních úvěrů. Reagovala tak na fakt, že ceny nemovitostí rostly u nás téměř celý rok 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, a to v průměru o 16 %. Banky navíc poskytly v minulém roce celou řadu úvěrů, které ČNB považuje z hlediska schopnosti je splácet za vysoce rizikové. ČNB tak svými opatřeními chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení, kterou od roku 2016 označuje jako největší riziko pro domácí finanční stabilitu.

Jaké budou podmínky pro poskytnutí hypotéky od 1.října 2018?

S platností od 1. října 2018 ČNB rozšiřuje svá doporučení o požadavky na výši příjmu. Nově by tak výše dluhu žadatele neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Do konce září pořídíte byt ještě za starých podmínek

Pokud tedy uvažujete o koupi bytu, není proč váhat. Když stihnete hypotéku vyřídit do konce září, nová doporučení se vás týkat ještě nebudou. Po 1. říjnu na hypoteční úvěry dosáhnou jen žadatelé s nadprůměrnými příjmy. Například v Praze při koupi bytu v hodnotě 5 milionů získáte momentálně hypoteční úvěr na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti, ale od října budete muset navíc doložit, že splátka, která je při roční úrokové sazbě cca 2,7 % p. a. a fixaci na 5 let asi 18 000 korun, nebude znamenat víc než 45 % měsíčního příjmu žadatele. Ten by tak musel mít čistý plat kolem 40 000 Kč. To odpovídá hrubé mzdě ve výši 56 000 Kč, což rozhodně nemá většina lidí ani v Praze. Lze rovněž očekávat další zvýšení úrokových sazeb u hypoték.

Jaká je prognóza realitního trhu?

Navíc trend růstu cen nemovitostí bude zřejmě pokračovat i nadále, a to hlavně ve velkých městech. Bytů všech velikostí je nedostatek a objem bytové výstavby je nízký. Například za první čtyři měsíce letošního roku byla v Praze nově zahájena výstavba jen 262 bytů, což je pro potřeby hlavního města zcela nedostačující. Také kvalitních rekonstruovaných bytů nejsou právě tisíce. Pokud máte šanci koupit byt v kvalitní lokalitě, rozhodněte se co nejrychleji. Na podzim byste stejný byt jednak nemuseli sehnat, nebo by vás jeho pořízení přišlo podstatně dráž.

klíčová slova:

Další podobné články

Správné pojištění – jak se v něm neztratit?

Co vám jako majitelům bytu může hrozit? Rizika jsou různá. Mezi nejčastější se řadí živelné pohromy, vandalismus, ale i krádež nebo elektrické přepětí. Škodu můžete udělat i vy jako majitel někomu dalšímu. Jak se bránit a zodpovědně se před hrozbami…

Byt v paneláku je opět v kurzu, jeho cena…

Bydlet v panelovém domě nemělo v porevoluční době příliš vysoký kredit. Situace na trhu bydlení se ale změnila a v mnoha lokalitách se byt v paneláku ocitá na vrcholu zájmu. Důvodů je hned několik – kromě ceny hrají roli i…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter