Úvěr v SVJ a čtyři nejčastější dotazy, na které se ptáte

2 min. čtení · Financování ·

Žádná rekonstrukce domu se neobejde bez zajištěného financování. U bytových domů se při kompletních rekonstrukcích jedná o poměrně vysoké částky a je proto nutné se na tuto akci správně připravit.

Našetřit, nebo si vzít úvěr?

U komplexní rekonstrukce bývá obvyklé financování úvěrem, prostřednictvím pravidelných měsíčních plateb do fondu oprav není reálné našetřit potřebnou částku na pokrytí celé rekonstrukce. Komplexní rekonstrukce domu může snížit spotřebu energií na vytápění až o polovinu, což přináší výrazné úspory. Dalším benefitem je vyšší hodnota bytů v rekonstruovaném domě. Uspořené peníze je pak možné využít do dalšího zkvalitnění bydlení, případně je vložit jako mimořádnou splátku úvěru a tím zkracovat jeho splatnost. Úvěr na rekonstrukci bytového domu je zpravidla poskytován bez zajištění a s minimálními náklady na vedení účtu.

Kolik a z čeho bude SVJ úvěr splácet?

Na splátku úvěru lze z peněz ve fondu oprav u  SVJ s více jak 10 jednotkami použít až 80 % z pravidelné měsíční částky do fondu oprav. U SVJ s menším počtem jednotek než je 10, min však s 5 jednotkami, bývá zpravidla  na splátku úvěru využito 70 % z měsíčního příjmu do fondu oprav.

Mohou o úvěr žádat i nově vzniklá SVJ?

Podmínkou pro poskytnutí úvěru pro nové SVJ je minimálně tříměsíční doložená historie – výpis z účtu, přehled výběru plateb do fondu oprav za danou dobu. Navíc pod dobu těchto 3 měsíců musí být 100% platební morálka členů.

Jaký úvěr vybrat?

Pro financování rekonstrukcí domů ve správě SVJ a BD slouží speciální úvěry, které jsou navrženy na míru těmto specifickým potřebám. Úvěr hypotečního typu KREDIT Raiffeisen stavební spořitelny je určen na koupi bytových domů, rekonstrukci bytových domů a refinancování úvěru na koupi či rekonstrukci, případně  kombinace daných účelů

 

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Kolik a kde zaplatíme za bydlení odhaluje velký průzkum…

Tempo růstu cen vyráží dech. Jsou přitom lokality, kde i za těchto podmínek poptávka převyšuje nabídku. Velký průzkum cen bytů zmapoval celou republiku. Hodnotil jak novostavby, tak i byty ve starší zástavbě. Podívejte se na podrobnou tabulku cen, včetně lokalit…

Už jen pár měsíců budeme moci koupit byt za…

Pořízení bytu bude obtížnější. Česká národní banka svými připravovanými opatřeními chce zabránit roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. S platností od 1. října 2018 rozšiřuje svá doporučení o požadavky na výši příjmu.

Mimořádná splátka úvěru a co bychom o ní měli…

Vzali jste si na rekonstrukci vašeho domu úvěr? Pak pravděpodobně i vás při jeho sjednávání zajímalo, zda a za jakých podmínek je možná jednorázová mimořádná splátka úvěru. Často ale už nevíme, v jakém případě je to pro nás vhodné řešení…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter