Úvěr v SVJ a čtyři nejčastější dotazy, na které se ptáte

2 min. čtení · Financování ·

Žádná rekonstrukce domu se neobejde bez zajištěného financování. U bytových domů se při kompletních rekonstrukcích jedná o poměrně vysoké částky a je proto nutné se na tuto akci správně připravit.

Našetřit, nebo si vzít úvěr?

U komplexní rekonstrukce bývá obvyklé financování úvěrem, prostřednictvím pravidelných měsíčních plateb do fondu oprav není reálné našetřit potřebnou částku na pokrytí celé rekonstrukce. Komplexní rekonstrukce domu může snížit spotřebu energií na vytápění až o polovinu, což přináší výrazné úspory. Dalším benefitem je vyšší hodnota bytů v rekonstruovaném domě. Uspořené peníze je pak možné využít do dalšího zkvalitnění bydlení, případně je vložit jako mimořádnou splátku úvěru a tím zkracovat jeho splatnost. Úvěr na rekonstrukci bytového domu je zpravidla poskytován bez zajištění a s minimálními náklady na vedení účtu.

Kolik a z čeho bude SVJ úvěr splácet?

Na splátku úvěru lze z peněz ve fondu oprav u  SVJ s více jak 10 jednotkami použít až 80 % z pravidelné měsíční částky do fondu oprav. U SVJ s menším počtem jednotek než je 10, min však s 5 jednotkami, bývá zpravidla  na splátku úvěru využito 70 % z měsíčního příjmu do fondu oprav.

Mohou o úvěr žádat i nově vzniklá SVJ?

Podmínkou pro poskytnutí úvěru pro nové SVJ je minimálně tříměsíční doložená historie – výpis z účtu, přehled výběru plateb do fondu oprav za danou dobu. Navíc pod dobu těchto 3 měsíců musí být 100% platební morálka členů.

Jaký úvěr vybrat?

Pro financování rekonstrukcí domů ve správě SVJ a BD slouží speciální úvěry, které jsou navrženy na míru těmto specifickým potřebám. Úvěr hypotečního typu KREDIT Raiffeisen stavební spořitelny je určen na koupi bytových domů, rekonstrukci bytových domů a refinancování úvěru na koupi či rekonstrukci, případně  kombinace daných účelů

 

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Zvýšení nájemného – o kolik je přípustné a za…

Nájemní smlouva nám dává jistotu střechy nad hlavou. Kolik ale za ni budeme platit? Zvyšování nájemného nám může ze strany vlastníka bytu připomínat ruskou ruletu. Co všechno si může dovolit a existuje maximální hranice nájemného?

Hypotéka a rozvod

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter