Jaká rizika vás čekají a na co si dát pozor, pokud si
berete úvěr na revitalizaci vašeho bytového domu

9 min. čtení · Financování · Revitalizace domu · z praxe · Zateplení obálky budovy ·

Jaké je riziko, že díky nesplácení úvěru přijdeme o byt? Je vůbec výhodné financovat revitalizaci úvěrem? Na co lze úvěr při revitalizaci bytového domu využít nebo na co bychom se měli zaměřit při sjednávání podmínek. Ptali jsme se odborníků a pátrali jsme po odpovědích.

Úvěr na revitalizaci ano či ne?

Vázat se dlouhým úvěrem asi nechceme. V případě revitalizace bytového domu je to ale spíše investice. V konečném efektu totiž dlužníkovi více přináší, než bere. Na jedné straně sice musíte splácet úvěr a úroky, na straně druhé však můžete ihned snížit zálohy na teplo. To se v mnoha případech rovná jedna ku jedné. Zvláště v dnešní době, kdy úroky jsou na historickém minimu, je způsob investování prostřednictvím úvěru obzvláště  výhodný. Vždy ale záleží na tom, jaké podmínky bude váš úvěr mít. Je důležité si uvědomit, že ho budete splácet řadu let a jistě by vás nepotěšilo zjištění, že původní představy o výhodnosti náhle vypadají docela jinak.

Na co je možné úvěr využít?

Nejčastěji se financuje rekonstrukce obálky domu – tedy zateplení, výměna oken a podobně. Méně známé je, že z některých úvěrů lze hradit i náklady na projektovou dokumentaci, či technický dozor stavebníka. Úvěr je možný využít také pro modernizaci, případně výměnu výtahu nebo vnitřní rozvody v domě. Úvěrem lze dnes financovat prakticky až 100 % rekonstrukce, a to formou úvěrů bez zajištění, kdy obvyklý limit na jednu bytovou jednotku činí 300 000 korun.

Na co bychom si při sjednávání úvěru měli dát pozor?

Úvěry dnes nabízí řada bank a zprostředkovatelů. „Vybíráte-li banku pro financování rekonstrukce bytového domu, je v první řadě nutné, aby to byla banka, která má s úvěry pro SVJ a bytová družstva zkušenosti“. Radí Dagmar Jonášová, specialista na úvěry pro SVJ a BD z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává. „Kalkulace by měla být vypracována přesně na míru konkrétního domu s jasnými, srozumitelnými podmínkami a klientským servisem po celou dobu trvání úvěrového vztahu a nikoli jen do podpisu smlouvy.

Co je dobré vědět?

Jedním ze základních parametrů úvěru by měla být možnost nedočerpat celou částku bez toho, abyste byli penalizováni, nebo museli platit nějaké dodatečné poplatky. Občas se totiž stane, že během revitalizace vzniknou dodatečné náklady a navýšení úvěru je poměrně složitá procedura. Výhodné je proto připravit úvěr o něco vyšší s možností čerpat jen tolik, kolik budete skutečně potřebovat. Úroky se pak platí pouze z vyčerpané částky, takže se nemusíte obávat žádných výdajů navíc.

Láká vás nízká úroková sazba?

To je samozřejmě v pořádku, ale rozhodně by to neměl být jediný parametr výběru. „Vyžádejte si z banky kompletní modelaci se všemi základním parametry. Teprve srovnání modelací bank s kompletními údaji by mělo být rozhodující pro finální výběr,“ pokračuje Dagmar Jonášová. Kromě úrokové sazby upřete svou pozornost i k možnosti provádění mimořádných splátek úvěru, splatnosti úvěru a termínu čerpání úvěru. „Výhodnější je vzít si úvěr na dobu delší s tím, že můžeme kdykoliv v průběhu úvěru provést bezplatně mimořádnou splátku tak, jak nám umožňují finance, a tím buď snížit splátku a ušetřit na úrocích, nebo splátku ponechat a úvěr splatit dříve. Navíc vzhledem k současným velmi výhodným úvěrovým podmínkám je možnost uzavřít úvěrovou smlouvu nyní a začít čerpat později velmi zajímavá. V této souvislosti si však vždy ověřte, zda si banky za odklad splácení neúčtují specifické úhrady, tzv. závazkovou provizi, či poplatek za rezervaci zdrojů. Pokud ano, jedná se pro vás o další úvěrové náklady navíc,“ radí Dagmar Jonášová.

Jaké je riziko, že díky nesplácení úvěru přijdete o byt?

Úvěr na rekonstrukci bytového domu se dnes většinou poskytuje bez zajištění. To znamená, že neručíte svým majetkem, ani se nemusíte obávat dalších pravidelných měsíčních výdajů. Úvěr se standardně splácí z fondu dlouhodobých záloh neboli fondu oprav. Jeho výše musí být nastavena tak, aby postačovala na splátku úvěru a současně nebyly ohroženy výdaje na běžný provoz domu, včetně ponechání určité rezervy.

 

Připravujete se na revitalizaci a chtěli byste nezávazně zjistit, jaké podmínky můžete při financování získat a jestli bezpečně vystačíte se stávajícími platbami do fondu oprav?  Požádejte si o bezplatný model pro váš konkrétní bytový dům a projekt na jeho revitalizaci. Získáte mnoho nepostradatelných a často i překvapivých informací pro vaše další rozhodování. O bezplatný model si můžete požádat zde.

klíčová slova:

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter