Umí si s vedrem lépe poradit ventilátor, protisluneční folie nebo klimatizace?

4 min. čtení · z praxe ·

Venkovní vedro si nevybírá a stačí jeden, dva dny a příjemné klima v našich bytech je pryč. Horko v bytě je úmorné a vy hledáte možnosti, jak teplotu snížit. Které řešení přinese největší efekt, kolik za něj zaplatíme a co dalšího bychom měli vědět? O naši přízeň se bude ucházet ventilátor, protisluneční folie a klimatizace.

Klimatizace

Klimatizace je prověřené řešení, kterým spolehlivě zajistíte v interiéru požadovanou teplotu. Není to však nejlevnější záležitost. Na výběr je ze tří variant:

  • Nejúčinnější jsou tzv. splitové jednotky, kdy je oddělena vnější kondenzační jednotka a vnitřní výparník. Kromě účinnosti je výhodou tohoto řešení nižší hlučnost (do 50 dB). Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a složitější montáž.
  • Druhou možností jsou mobilní klimatizační jednotky. Ty se obvykle používají jako provizorní řešení, teplý vzduch je odváděn hadicí, kterou musíte vystrčit z okna nebo ze dveří. Mobilní klimatizace mají nižší účinnost a vyšší hlučnost.
  • Třetí variantou jsou klimatizace okenní, hojně využívané v jižních zemích. Nejsou příliš estetické, ale ze všech klimatizací jsou nejlevnější. Jejich nevýhodou je vysoká hlučnost a přímé foukání studeného vzduchu.

Protisluneční fólie

Protisluneční fólie jsou základním řešením problému s přehříváním interiéru. Instalují se na okna z vnitřní, nebo lépe z vnější strany. Díky svojí konstrukci, kdy na vrstvy polyesterového filmu jsou napařovány různé druhy kovů, dokáže solární fólie odrážet tepelné záření při zachování maximálního průchodu světla. Uplatnění najdou na východní, jižní i západní straně objektu a v parných dnech sníží teplotu v místnosti o několik stupňů. Pokud použijete reflexní typy fólií, získáte i příjemné soukromí a zabráníte zvědavým pohledům zvenčí.

Protisluneční fólie vyřeší problém s přehříváním interiéru po většinu letních dní. Při dlouhotrvajícím vedru nebo extrémně teplých dnech jsou fólie vydatným pomocníkem klimatizací, kdy zásadně sníží jejich spotřebu energie.

Ventilátory

Všechny druhy ventilátorů, jako prostředků zmírnění letních veder, jsou jen nouzová řešení. Ve skutečnosti teplotu v místnosti nesníží a jen zajistí trvalé proudění vzduchu, které ochlazuje povrch našeho těla. Stropní ventilátory jsou obvykle kombinovány se svítidly, takže ušetříte za elektrické rozvody. Jejich nevýhodou je však hlučnost a také trvalé proudění vzduchu. Nižší hlučnost a výhodu umístění tam, kde právě potřebujete, přinášejí stojanové ventilátory.

Pozor na noční okna dokořán

Letní tropické teploty často nahrávají zlodějům, protože lidé se snaží větrat, jak to jde, a to i přes noc. Pro zloděje pak není problém najít otevřené okno v přízemí nebo dokonce i otevřené dveře. Pokud k tomu připočteme únavu a sníženou všímavost v důsledku horka, lze říci, že zloději mají téměř ideální podmínky. Proto je vhodné řešit teplotu v interiéru už v průběhu dne a nenechat jej přehřát.

Další podobné články

Kde naleznete kvalitní informace pro SVJ a BD?

Jak svolat schůzi SVJ nebo se zorientovat ve vašem vyúčtování? Tápete v podobné problematice? Je tu pro vás diskusní portál Okolobytu.cz. Naleznete zde každý den nová diskusní vlákna, do kterých přispívají odborníci věnující se jak technické, tak právní problematice v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter