Ubytování zdarma není ani dnes žádná utopie.
Máme hned šest tipů

5 min. čtení · Financování ·

Za bydlení každý měsíc zaplatíme slušnou částku. Bydlet zdarma, nebo za zlomek současných nákladů by bylo jistě super. Myslíte si, že tak to v dnešním tržním hospodářství nefunguje? Představte si, že se teď mýlíte. Máme šest tipů, které vás přesvědčí.

„Zdá se to k neuvěření, ale i v dnešní výdělečně orientované době je možné vyhnout se placení nájmu,“ tvrdí Zbyněk Laisek z firmy, která se zabývá srovnáním cen hypoték a dalších finančních produktů. Naznačuje tím možnost využití nejrůznějších ubytovacích projektů. Asi si dokážete představit, kolik tím ročně ušetříte. Pokud měsíčně za nájem dáváte třeba 12 000 Kč, za rok vám tak v peněžence může zůstat 144 000 Kč navíc.

1. Práce s ubytováním zdarma

Česká ekonomika roste raketovým tempem, firmy expandují a nemají dostatek pracovníků. Zmlsaní uchazeči na pohovorech ohrnují nos, když jim personalista představí nabídku benefitů – vždyť stravenky a flexibilní pracovní doba jsou dnes už skoro samozřejmostí! Proto některé podniky zašly ještě dál a nabízí ubytování zdarma. Jak se k takovým nabídkám dostanete? Na spoustě pracovních portálů si toto kritérium můžete jednoduše zadat do vyhledávače.
Pokud takto najdete práci, která by vás bavila, rapidně tak snížíte vaše životní náklady, aniž byste se museli vzdát svého osobního komfortu.

2. Ubytování zdarma výměnou za výpomoc

Nenašli jste žádnou zajímavou pozici a přesedlávat z marketingového specialisty na dělníka ve fabrice se vám kvůli bydlení zdarma opravdu nechce? S trochou štěstí se k tomuto privilegiu můžete dostat i jinak. Na některých portálech s bydlením se občas vyskytnou nabídky lidí, kteří vám odpustí buď celý, anebo část nájmu. Levné bydlení tak získáte třeba výměnou za péči o zahradu, domácí zvíře, drobné opravy na domě nebo péči o méně soběstačného člověka. Právě u posledního zmiňovaného bývá většinou nájem odpuštěn úplně. Spousta lidí má staršího otce, dědečka či babičku, žijící osaměle v domě. Platit ošetřovatelku by se jim nevyplatilo, protože daný člen rodiny na tom ještě není tak špatně. Proto často nabídnou bydlení někomu, komu odpustí nájem a kdo jim na člena rodiny občas „dohlédne.“

3. Pronájem bytu přes Airbnb

Máte-li více než jednopokojový byt, za cenu menšího uskromnění můžete najít přivýdělek, který vám pokryje náklady na nájem, nebo aspoň jeho část. Služba Airbnb umožňuje lidem pronajímat své pokoje turistům a inkasovat za to tučné odměny. Tedy pokud bydlíte na nějakém turisticky frekventovaném místě, ve Valašské Polance ten zájem zřejmě tak velký nebude. Například za pokoj v Praze můžete obdržet i 500 Kč na noc. Pojďme si to ukázat v číslech. Pokud třeba platíte za váš dvoupokojový byt nájem 13 000 Kč a najdete si hosty na každou noc v měsíci, získáte příjem ve výši 15 000 Kč, čímž si ještě vyděláte. Ovšem ruku na srdce, komu by se chtělo každý den potkávat v kuchyni s Japonci, Američany a kdovíjakými dalšími poutníky z různých končin světa? Pokud byste takovou nálož nových tváří neunesli, vyzkoušejte příležitostnější pronájmy, které vám pokryjí aspoň část nájmu. I když poskytnete své obydlí třeba jen na deset dní v měsíci, pořád si přijdete ke krásným pěti tisícům korun.

4. Pronajímejte za víc, než platíte

Na tuto kulišárnu si netroufne každý, protože skrývá rizika, o kterých se rozepíšeme níže. Ovšem pokud bydlíte v nějakém bytě a podaří se vám sehnat ještě další obydlí s nižším nájmem, můžete jej pronajmout dalším lidem a nájem si nastavit o trochu výš. To znamená, pokud si pronajmete byt za 13 000 Kč měsíčně a pronajmete jej za 16 000 Kč, máte každý měsíc o 3000 Kč více. V případě, že si pronajmete více bytů, můžete na tom výrazně profitovat.
Ovšem tento styl není pro každého, protože vyžaduje pevné nervy. Hrozí vám, že majitel bytů na to přijde a dá vám výpověď. Ještě větší hrozbu představuje poničení obydlí – v případě, že nájemníci v bytech něco poškodí, můžou opravy spolknout veškerý váš profit. Nemluvě o tom, když se setkáte s neplatiči – podle zákona je můžete vyhodit nejdříve po třech měsících neplacení nájmu.

5. Ubytování zdarma pro studenty

Máte děti na vysoké škole a z vlastní zkušenosti víte, jak těžké je sehnat levné bydlení ve velkých městech? Dejte sbohem každoměsíčním výdajům na nájem a ubytujte je zadarmo. Studenti Karlovy Univerzity můžou využít programu Flat Buddy. Každý semestr totiž do Prahy přijede spousta amerických výměnných studentů a aby jen smutně neseděli ve svých pokojích a netesknili po domovech, nabízí organizace CIEE ubytování zdarma těm studentům, kteří s nimi budou bydlet na koleji a pomůžou jim začlenit se do české společnosti. Je to ideální způsob, jak ušetřit za bydlení, najít nové přátele a zlepšit si jazyk.

6. Ubytování zdarma v zahraničí

Rádi byste se podívali někam do ciziny, ale nad cenami hotelů se vám zatočila hlava a levné bydlení v hostelu na palandě vás moc neláká? V tom případě vyzkoušejte housesitting. Funguje na podobném principu jako výše zmíněná varianta dvě. Majitel nemovitosti v Los Angeles či na Maledivách si odjede na dovolenou a aby mu domov nevykradla skupinka zlých banditů anebo mu pes nepošel hlady, nabídne ve svém domě ubytování zdarma výměnou za starání se o dům. Na stránce housesitting.com najdete přehršel nabídek z různých koutů světa. A nejde o nějaké podřadné špeluňky a zavšivené byty, mnohdy vám budou nad luxusem některých rezidencí až oči přecházet.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…

Víte, jak správně určit pojistnou částku domácnosti?

Jaké máte znalosti ohledně pojištění domácnosti? Mnozí z vás nyní namítnou, že co bychom tady chtěli řešit. Porovnáme nabídky několika pojišťoven, před podpisem pečlivě přečteme uzavíranou smlouvu a stvrdíme podpisem. To jsme ale teprve na začátku cesty směrem ke správně…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter