Topná sezóna začíná
Kolik nás to bude letos stát?

5 min. čtení · Vytápění ·

Letos začala topná sezóna o dva týdny dříve než loni, kdy po tropickém srpnu přišly dny, kdy teplota klesla pod třináct stupňů Celsia. Jako každý rok se začalo topit v západních Čechách kolem Ašského výběžku. Ti, co ještě nestihli zkontrolovat svá topidla, mají na to dle meteorologů díky teplému počasí dva týdny navíc. Nejvíce domácností topí centrálním topením (1,6 milionu domácností), zbytek používá kotle a kamna. Právě ty poslední patří mezi nejúspornější, ale potřebují každý rok revizi od kominíka.

Západ Čech a horské oblasti protopí nejvíce

Topná sezóna nás stojí řádově desetitisíce. To, kolik to bude přesně, záleží na velikosti, stáří a zateplení budovy, ale i na klimatických podmínkách. „Standardně nejdelší topná sezóna je v západních Čechách a dále v podhorských a horských oblastech Čech, tedy v nadmořské výšce nad cca 750 metrů. K nejteplejším místům patří tradičně jižní Morava a Polabí, tedy níže položená místa,“ uvádí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky.

Elektřina i plyn budou letos levnější, stále nejvýhodněji ale vychází dřevo1

Nejznatelnější bude letos úspora na elektřině a zemním plynu. „O několik procent zlevní elektřina, ještě více zemní plyn. A samozřejmě levnější budou i ropné produkty včetně topného oleje, ale ten se jako palivo používá v domácnostech velmi málo. Stojí za tím pokračující pokles cen energetických komodit, tedy nejen ropy. Burzovní ceny jak elektřiny, tak i plynu jsou na nižších úrovních než před deseti lety. U lidí odebírajících teplo z teplárenských systémů CZT očekávám mírný pokles v případě zdrojů na zemní plyn a stagnaci cen u uhelných zdrojů,“ uvedl ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Stále nejlevnější je ale topení dřevem, které je v posledních letech stále populárnější zejména u majitelů rodinných domů. Cena za kubík dřeva se u jednotlivých prodejců značně liší. U měkkého dřeva je to kolem pěti set korun a u tvrdého dřeva je to až třikrát tolik. Návštěva kominíka stojí kolem 700 Kč i s revizní zprávou. A zdá se, že topení v kamnech zažívá renesanci. „Lidé vnímají nákup topných těles jako investici, což je správně, stále nejvíce se zajímají o maximální možnou výši úspor, takže jsou v kurzu modely s nejvyšší účinností. Například v posledním měsíci jsme zaznamenali 20 procentní nárůst prodejů kamen,“ potvrzuje trend Martin Huml z HS Flamingo. Nárůst potvrzují i prodejci palivového dřeva a kominíci, protože každý komín musí ze zákona projít revizí. „V neudržovaném komíně mohou začít hořet saze, a pokud by komín neměl revizi kominíka, majitel by měl problémy s proplacením škod pojišťovnou,“ upozorňuje na nebezpečí Huml.

Nepodceňte přípravy, hrozí požár nebo vytopení

Lidé v bytech by měli zkontrolovat, zda někde netěsní a netečou radiátory a až se začne topit zkontrolovat, zda radiátory hřejí tak, jak mají,“ uvádí Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení ČR a dodává: „Případně je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch v soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu.“ Neodpovídající stav radiátorů může zapříčinit vytopení několika pater. „Dva roky po sobě jsme vytopili sousedy, protože špatné kohouty na topení zkrátka tlak na začátku topné sezóny nevydržely a doslova odletěly,“ uvádí Lucie Bukovanská zkušenosti z pražského sídliště. U soustav s komínem naopak hrozí požár sazí. Je proto nezbytné provádět čištění a revizi alespoň jednou ročně.

Teplo domova v řádech tisíců až desetitisíců

Náklady na topení tzv. WAWkami zatíží peněženky Čechů nejvíce. Naopak nejlevněji vyjde topení biomasou, která je k přírodě velice přátelská, jelikož při hoření produkuje oxid uhličitý, jenž spotřebují rostliny při fotosyntéze. Obrovský vliv na životní prostředí má spalování uhlí, při kterém uniká do ovzduší značné množství oxidů síry, což má za následek zhoršené rozptylové podmínky zejména v zimních měsících.

/Ilustrační foto: 123rf.com/

1 Většina bytů v Česku je napojena na teplárny a kotelny. Lokální vytápění kotlem na zemní plyn nebo jiná topidla (tzv. WAWky) využívá přibližně 1,4 milionu domácností. Na 600 tisíc domácností pak topí pevnými palivy (biomasa, dřevo, hnědé uhlí). Bezmála 300 tisíc domácností využívá k vytápění elektřinu (přímotopy, elektrické kotle, akumulační vytápění, tepelná čerpadla). Zbylých 100 tisíc domovů zajišťuje vytápění prostřednictvím kotlů na topné oleje, propan-butan a podobně.

Další podobné články

Je nejvyšší čas. Provedeme vás natíráním radiátoru krok za…

Na radiátory – náš důležitý zdroj tepla, si většinou vzpomeneme až první chladnější dny. V tento čas je však dobré mít už radiátory zrenovované a připravené k nové topné sezoně. Nový nátěr litinových radiátorů se postará o jejich delší životnost…

Městská hromadná doprava tepla

Hromadné zásobování teplem z centrálního zdroje (CZT) je populární nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech. Oblibě se těší hlavně díky uživatelskému komfortu a šetrnosti k životnímu prostředí.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter