Termostatické hlavice – které jsou nejlepší
a kolik s nimi ušetříme na vytápění

5 min. čtení · Vytápění ·

Víte, že správnou regulací radiátorů v bytě můžete výrazně ušetřit na vytápění? Významným faktorem při úsporách energií je namontování termostatických hlavic na radiátory. Kontrolují teplotu v jednotlivých místnostech za vás a pomohou vám omezit spotřebu energie a tím i i ušetřit nemalé peníze. Většinou je možné termostatickou hlavici na radiátor i dodatečně namontovat.

Jak termostatická hlavice vlastně funguje? Na pochopení závisí i výše úspor

Fungování termostatu je postaveno na jednoduchém základu. Nejprve je nutné nastavit teplotu, kterou chceme v místnosti mít. Pokud je okolní teplota nižší než nastavená, termostat otevře ventil a do radiátoru začne proudit topné médium. Po dosáhnutí nastavené teploty termostat ventil uzavře. Teplotní výkyv v místnosti tak bude maximálně 2 °C.

Odhady na velikost úspor díky termostatickým hlavicím se liší, nejčastěji se uvádí, že regulační ventily s termostatickými hlavicemi mohou, podle zvoleného typu, ušetřit 5 – 15 % energie.

Pozor, není nutné v chladné místnosti nastavovat co nejvyšší teplotu, aby se místnost rychleji vyhřála. Termostatický ventil je vždy otevřen naplno, dokud nedosáhne požadované teploty. Pokud nastavíte vyšší teplotu, znamená to, že bude radiátor hřát delší dobu.

Jak správně umístit termostatickou hlavici?

Pokud máte na topení obyčejné ventily, radiátor při nastavení určitého průtoku topí stále stejně bez ohledu na okolní teplotu. V místnosti pak může být velice chladno, nebo naopak přetopeno. Naproti tomu termostatická hlavice reaguje na okolní teplotu a na tomto základě otevírá nebo zavírá ventil, díky čemuž je v místnosti udržována stále stejná teplota.

Termostatické hlavice se hodí na každý teplovodní radiátor s termostatickým ventilem. Nezáleží na tom, jestli se nachází v bytě s dálkovým teplovodem nebo v rodinných domcích s lokálním topeništěm. Není ale vhodné umisťovat termostatické hlavice do místnosti s prostorovým termostatem. Kdyby totiž byla na hlavici nastavena nižší teplota než na pokojovém termostatu, ten by stále hlásil, že je třeba topit.

Podmínkou správného fungování a dosažení požadované teploty i úspor je, aby byla otopná soustava správně vyladěna. Musí být provedeno hydraulické vyvážení topného okruhu – radiátory musí mít dostatečný výkon a také by měl být správně nastaven průtok jednotlivými radiátory.

klíčová slova:

Další podobné články

Je nejvyšší čas. Provedeme vás natíráním radiátoru krok za…

Na radiátory – náš důležitý zdroj tepla, si většinou vzpomeneme až první chladnější dny. V tento čas je však dobré mít už radiátory zrenovované a připravené k nové topné sezoně. Nový nátěr litinových radiátorů se postará o jejich delší životnost…

Městská hromadná doprava tepla

Hromadné zásobování teplem z centrálního zdroje (CZT) je populární nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech. Oblibě se těší hlavně díky uživatelskému komfortu a šetrnosti k životnímu prostředí.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter