Termodynamické panely, unikátní technologie
pro vytápění a teplou vodu v bytových domech

10 min. čtení · energie · Nezařazené · Ohřev teplé vody · Vytápění ·

S technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla, solární panely a systémy pro efektivnější využití elektrické energie, jsme se už asi všichni setkali. Co kdybychom ovšem vzali z každé z nich to nejlepší a vytvořili něco zcela nového. Vzniklo by tepelné čerpadlo, podporované solárními panely s vysoce efektivním využitím elektrické energie. A právě takový systém už existuje. Jedná se o termodynamický systém THERMIX.

Jak to funguje?

Termodynamický systém pracuje na poměrně jednoduchém principu. Tekuté chladivo o teplotě například -22 °C proudí do termodynamických panelů umístěných ideálně na střeše. Protéká kapilárami v panelu a absorbuje tepelnou energii z okolního vzduchu a ze slunce. Chladivo se v panelech ohřeje a dosáhne bodu varu, který je v tomto případě – 15 °C. Nástřikový ventil přemění toto zatím tekuté chladivo na plyn. Ten pak opouští panel a cirkuluje zpět do kompresoru uvnitř solárního boxu. Kompresor plyn stlačí a jeho teplo předá vodě ve výměníku. Po předání tepla a snížení tlaku se plyn změní opět na kapalinu a celý proces začne znovu. O efektivní využití elektrické energie použité k doohřevu, při extrémně nízkých teplotách, se stará jednotka Dalyn. Celý systém řídí inteligentní software s ohledem na venkovní teplotu a aktuální potřeby uživatele.

 

Proč je systém termodynamických panelů tak zajímavý?

Je to hlavně kvůli efektivitě. Proces vytápění je podobný jako u tepelného čerpadla, ale místo venkovní jednotky, která jímá teplo pouze ze vzduchu, jsou instalovány termodynamické panely, které dokáží navíc využít i teplo ze slunečních paprsků, podobně jako to dělají solární panely pro ohřev teplé vody. Ovšem na rozdíl od solárních panelů, kde slouží jako médium voda, odpadá problém s přehříváním. Termodynamický systém proto funguje stejně efektivně v zimě i v horkém létě a díky tomu, že využívá rozdílu teploty okolního vzduchu a chladiva, funguje spolehlivě i v noci, za deště i sněžení.

Výhody termodynamického systému:

  • Oproti tepelným čerpadlům využívá i solární záření a díky tomu dosahuje efektivity 3-8 COP.
  • Přesto, že využívá solární záření, netrpí problémy klasických solárních panelů. Nemá problémy při vysokých teplotách, kdy se solární panely mohou přehřát a zastavit. Systém funguje, i když slunce nesvítí, přijdou mraky, prší, sněží a podobně.
  • Panely mají velký energetický zisk na m2 plochy, což je sedmkrát větší než fotovoltaický panel a pětkrát větší než klasický solární panel.
  • Panely jsou lehké, váží pouze 8 kg při rozměru 200 x 80 cm.
  • Trvale garantuje výstupní teplotu vody 55 °C i při venkovní teplotě -15 °C.
  • Systém roste s požadavky uživatele. V první fázi ho lze využít například jen pro přípravu TUV a později, třeba za rok, je možné jej jednoduše rozšířit i pro použití na topení.
  • Má velmi efektivní poměr elektrického příkonu a tepelného výkonu. Elektrický příkon v řádu stovek wattů zajistí tepelný výkon v řádu kilowatů.
  • Panely lze instalovat jak v exteriéru např. střecha, zeď a podobně, tak i v interiéru např. půda, garáž nebo jiná technická místnost. Lze je instalovat i pod strop pro jímání přebytků tepla např. v kuchyni nebo prádelně. Nebudete tak sice využívat teplo ze slunce, ale využijete většího rozdílu teplot mezi chladivem a okolím.
  • Systém není hlučný pro okolí. Nemá žádnou venkovní jednotku s ventilátorem.
  • Je téměř bez údržby.

Kde lze systém využít

Termodynamický systém lze využít u všech typů budov. Velkou efektivitu má tam, kde je velká spotřeba teplé vody, jako jsou bytové domy, hotely, výrobní podniky, kancelářské budovy a další. Výhodné jsou ale i v rodinných domech a ostatních budovách. Panely jsou lehké a lze instalovat například na plochou střechu bez poškození izolace.

Případová studie

Jako příklad uvádíme případovou studii bytového domu s 24 bytovými jednotkami. V tuto chvíli je teplo dodáváno z centrálního zásobování.

Původní systém topení Systém Termix
Spotřeba tepla vytápění 256 GJ 256 GJ
Spotřeba tepla TUV 196 GJ 196 GJ
Cena / GJ topení 600 Kč / GJ 357 Kč / GJ
Cena / GJ příprava TUV 600 Kč / GJ 251 Kč / GJ
Cena topení / rok 153 600 Kč 91 392 Kč
Cena příprava TUV / rok 117 600 Kč 49 196 Kč
Celkem vytápění + TUV / rok 271 200 Kč 140 588 Kč
Celkem roční úspora 130 612 Kč
Návratnost 8,2 let

 

Hodí se termodynamický systém THERMIX pro váš dům?

Zajímá vás, zda je termodynamický systém vhodný pro přípravu teplé vody či vytápění vašeho bytového domu? Připravíme vám zdarma posouzení s výpočtem úspor a ekonomické návratnosti. Stačí, když nám zanecháte kontakt ve formuláři pod článkem.

 

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

7 Důležitých kroků k úspěšné revitalizaci bytového domu

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

Co vám může překazit změnu dodavatele energií?

Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter