Také na ceně elektřiny můžete ušetřit

5 min. čtení · energie ·

Jen za elektřinu utratí letos průměrná domácnost podle statistik 32 636 Kč, tedy o 23 % víc než v roce 2018. Některé společnosti se navíc chystají zdražit do konce roku ještě více. Jaké máme možnosti, abychom za elektřinu ušetřili?

Pro většinu domácností představují útraty za energie jednu z největších položek domácího rozpočtu, nejvíce jej pak zatěžují právě na podzim a v zimě. Zvláště u elektřiny pak budou účty ještě vyšší než před rokem, v průměru o víc než šest tisíc korun. Nejvíce si připlatí ty domácnosti, které elektřinu nepoužívají jen k osvětlení a pro běžné domácí spotřebiče, ale také k ohřevu vody a k vytápění.

Elektřina bude zdražovat ještě nejméně pět let

Zatímco průměrná útrata za plyn bude letos oproti roku 2018 zhruba o polovinu nižší, výdaje za elektřinu naopak vzrostly téměř o čtvrtinu. Růst cen bude navíc pokračovat, některé společnosti navíc plánují zdražit již na podzim. Například největší energetická společnost ČEZ plánuje od 1. listopadu zvednout ceny dvoutarifních sazeb až k hranici 2 000 korun za MWh, což představuje zdražení o 11 %.

„Domácnosti, které nemají cenu fixovanou, již následky zdražování pocítily. Tento trend bude navíc pokračovat nejméně do roku 2025. Na druhou stranu, zdražování již nebude tak výrazné jako v roce 2019, kdy za skokovým růstem stála zejména vyšší cena emisních povolenek,“ vysvětluje Martin Špaček, expert na energetiku. Na rostoucí ceny energií ovšem mohou spotřebitelé reagovat, a to zejména změnou dodavatele. Statistiky ukazují, že spolu s rostoucími cenami se zvyšují také rozdíly mezi jednotlivými nabídkami na trhu, domácnosti tak mohou ušetřit tisíce korun.

Spočítat si ceny se vyplatí

Ulevit rozpočtu se dá samozřejmě i změnou zdroje vytápění, například cena plynu je dlouhodobě stabilní a průměrná domácnost za něj letos podle odhadů zaplatí 5 551 Kč, tedy o 4 % méně než v roce 2018. Ne pro všechny je ale tato varianta dostupná a pro ty, kteří budou i letos topit či ohřívat vodu elektřinou je změna dodavatele jedinou možností, jak neplatit více než loni. Například u seniorů, kteří používají elektřinu k vytápění nejčastěji, se letos průměrná útrata vyšplhá na 51 821 korun, tedy o deset tisíc víc než před rokem. Senioři ale mohou také nejvíce ušetřit – rozdíl cen mezi nejdražším a nejlevnějším dodavatelem elektřiny je u nich momentálně v průměru 19 484 Kč za rok.

„Dá se říci, že vlivem náhlého růstu cen se také velmi rozšířila nabídka, protože každá energetická společnost na situaci reaguje jiným způsobem a s rozdílnou rychlostí. Právě teď je proto ideální chvíle k přechodu k jinému dodavateli – podle našich statistik může momentálně průměrná domácnost ušetřit přechodem k levnější společnosti přes dvanáct tisíc korun ročně,“ upozorňuje Martin Špaček.

Další podobné články

Vybíráme varnou deskou. Z jakých typů máte na výběr?

Jedna z nejdůležitějších věcí v kuchyni? Jednoznačně je to varná deska. Při jejím výběru máte na výběr z více typů. Mezi spotřebiteli převládá především snaha o minimální spotřebu energie. Který je pro vás ten nejvhodnější?

Na konci roku můžete ušetřit díky samoodečtu energií

Blíží se konec roku a s ním zpravidla dochází i ke změnám ceny elektřiny či plynu. Proto bychom hned na začátku ledna neměli zapomenout ani na kontrolu elektroměru a plynoměru. Nahlášení jejich stavů totiž pomůže přesnějšímu rozúčtovaní spotřeby za nové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter